Janine
05.03.06,21:43
Poraďte prosím, ako zaúčtovať platby zdravotnej poisťovni - preddavky na poistné, ktoré budú zúčtované až v nasledovnom roku. Dať ich do knihy pohľadávok?:confused:
ondrejvla
05.03.06,21:07
Poraďte prosím, ako zaúčtovať platby zdravotnej poisťovni - preddavky na poistné, ktoré budú zúčtované až v nasledovnom roku. Dať ich do knihy pohľadávok?:confused:

Účtuješ ich ako platby do fondov s analytikou pre ZP, je to VOZD, záväzok, ktorý máš zaplatiť za seba a za zamestnancov za mesiac december dáš do knihy ostatných záväzkov a uvedieš to vo výkaze.
A ty už teraz vieš, že to budú pohľadávky? Už máš platné tlačivo pre ročné zúčtovanie ZP a vypracované? Musím ho tu niekde pohľadať, lebo ja ho ešte nemám...
A teraz neviem, už som podala DP FO rok 2005, ale ja som tam neuvádzala platby pre ZP ako pohľadávku, ale ako záväzok. No, skúsim pozrieť témy p. Mihála, aby som niečo nepremeškala.
Terezap
05.03.06,22:00
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom a tiež mi nie je jasné, prečo sa pýtaš na pohľadávky. Je to predsa Tvoj záväzok voči ZP. Platila si Ty a nie ZP Tebe.
Janine
06.03.06,19:02
Tu knihu pohladavok som vydedukovala len zo zakona:
(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o
...
c) poskytnutých preddavkoch,
...

Len zacinam, tak mozno je to blbost.
Je mi jasne, ze kym sa to platilo standardne a nie ako preddavky, tak to bolo evidovane v zavazkoch.
Zita5
06.03.06,19:12
Tu knihu pohladavok som vydedukovala len zo zakona:
(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o
...
c) poskytnutých preddavkoch,
...

Len zacinam, tak mozno je to blbost.
Je mi jasne, ze kym sa to platilo standardne a nie ako preddavky, tak to bolo evidovane v zavazkoch.


Nie do pohľadávok , ale na zápis použiješ jednoznačne knihu záväzkov , v ktorej k 31.12.2005 budeš vykazovať zostatok z týchto odvodov do fondov .A tieto záväzky vstupujú do Výkazu o majetku a záväzkoch , ktorý odovzdávaš s DP .

Nech Ťa nemýlia predavky, to sú Tvoje záväzky , ktorý Ti vyplývajú v Výpisu DP za rok 2004, ktorý si odovzdala na poisťovne .