erika134
04.03.13,13:41
účtovala som sebe a manželovi v JU (ručne) a teraz by som si chcela stiahnuť nejaký program,ale neviem aký, kedže nemám v tom skúsenosti...Najviac sa mi pozdáva ten od KROS ALFA) Ale momentálne by som potrebovala nejaký dokument na vypĺňanie čisto len na peňažný denník s dph, nakoľko manžel je od okt. 2012 dobrovoľný platca dph..a čo ste sem pridali príspevky, tak sú len pre neplatcov dph..Pomôže mi, prosím niekto? Stačí mi cca na 250 položiek.:confused:
emma01
04.03.13,12:52
Ak sa ti páči Alfa od Krosu, tak si stiahni bezplatne ich demoverziu. Tam môžeš účtovať aj platcu DPH, len v peň. denníku môžeš mať najviac 250 položiek a súčet zdniteľných príjmov max. 3500 €.
veronikasad
04.03.13,12:53
účtovala som sebe a manželovi v JU (ručne) a teraz by som si chcela stiahnuť nejaký program,ale neviem aký, kedže nemám v tom skúsenosti...Najviac sa mi pozdáva ten od KROS ALFA) Ale momentálne by som potrebovala nejaký dokument na vypĺňanie čisto len na peňažný denník s dph, nakoľko manžel je od okt. 2012 dobrovoľný platca dph..a čo ste sem pridali príspevky, tak sú len pre neplatcov dph..Pomôže mi, prosím niekto? Stačí mi cca na 250 položiek.:confused:
Je problém vložiť si do PNZD a VNZD stlpce pre DPH ?
erika134
04.03.13,13:06
Je problém vložiť si do PNZD a VNZD stlpce pre DPH ?
už som také niečo skúšala a pokazila som stĺpec na VOZD...Tam potrebujem nejako vložiť stĺpce na základ a dph,že? Len neporuším tým vložením vzorce?
erika134
04.03.13,13:09
a hlavne ten program alfa je pre mňa málo na príjmy...Takže by som si musela kúpiť ten veľký balík a neviem,či by som sa to tak rýchlo naučila keďže je už black marec...
veronikasad
04.03.13,13:14
už som také niečo skúšala a pokazila som stĺpec na VOZD...Tam potrebujem nejako vložiť stĺpce na základ a dph,že? Len neporuším tým vložením vzorce?
Neskúšala som vkladať stlpce - skús napísať odkaz do profilu autorovi peň.denníka na Porade.
SW ALFAplus (ALFU už novým zákazníkom asi nedistribuujú) nie je náročný na obsluhu. Pri kúpe programu robia bezplatné základné zaškolenie, ak máš len toto účto, nemal by byť problém so zvládnutím do konca marca.
erika134
04.03.13,13:55
práve som pozerala ten stiahnutý peň.denník a mám tam dané stĺpce:
VNZD:
-HIM
-daň z.pr.
-čerp.z.rez.
-dph
-os.spot.
-predd.daň.u úr.
-peň.dar,pôž.
-ostatné
-Os.spot.
-Peň.pôž.
-ostatné

a PNZD:
-úroky
-dph
-úvery
-peň.vklad
-ost.

poprosím ťa o radu, že ako by som mala zaúčtovať celé dph..napr.dala som do pokladne vklad 1200 eur a uhradila som v hot. 1200 eur s dph, základ je 1000 a dph 200..ako to mám celé zaúčtovať? A ktoré by som mohla zameniť tie stĺpce v PNZD a VNZD za platenie dph?
veronikasad
04.03.13,13:57
aký peňažný denník máš stiahnutý ? z ALFA+, alebo v exceli ?
erika134
04.03.13,14:04
v exceli, našla som si ho tu na vašej stránke...
veronikasad
04.03.13,14:11
Koľko máš zápisov za rok 2012 ? nechceš radšej vyskúšať demoverziu z KROSu ? Máš tam okrem peňažného denníka všetky pomocné evidencie, vrátane evidencie DPH. Ak ti nebude stačiť počet zápisov, kúp si ostrú verziu, príp. iný účtovný SW pre JU (napr.POHODA, MONEY, MRP).

http://www.kros.sk/alfaplus
erika134
04.03.13,14:16
to by mi najviac pomohlo,ale už nemám čas...Teraz potrebujem rýchlo urobiť peň.denník.Mám do okt. cca 115 položiek a potom je už platca dph a to práve neviem..Tam má cca 30-40 položiek. A hlavne neviem ktorý ten program by som si mala kúpiť,lebo robím si účtovníctvo sebe, mužovi, kamarátovi a teraz chce ešte jeden kamarát.To som mala úplne jednoduché,lebo sme všetci mávali PV,takže v pohode a teraz má manžel dph,takže sa to všetko rýchlo musím naučiť..Aký by mi najviac vyhovoval ten program?MRP sme mali v práci,ale mne sa moc nepáčil..
veronikasad
04.03.13,14:20
to by mi najviac pomohlo,ale už nemám čas...Teraz potrebujem rýchlo urobiť peň.denník.Mám do okt. cca 115 položiek a potom je už platca dph a to práve neviem..Tam má cca 30-40 položiek. A hlavne neviem ktorý ten program by som si mala kúpiť,lebo robím si účtovníctvo sebe, mužovi, kamarátovi a teraz chce ešte jeden kamarát.To som mala úplne jednoduché,lebo sme všetci mávali PV,takže v pohode a teraz má manžel dph,takže sa to všetko rýchlo musím naučiť..Aký by mi najviac vyhovoval ten program?MRP sme mali v práci,ale mne sa moc nepáčil..
Veď manželovi ešte môžeš urobiť aj tento rok paušálne výdavky - nebol platitelom DPH celý rok, ak je to pre neho výhodné. Stiahni si tú demoverziu KROSu, tam sa DP s paušálnymi výdavkami robí podstatne ľahšie ako cez eDane. Alebo DP vypisuješ ručne ?
kn-alka
04.03.13,14:22
práve som pozerala ten stiahnutý peň.denník a mám tam dané stĺpce:
VNZD:
-HIM
-daň z.pr.
-čerp.z.rez.
-dph
-os.spot.
-predd.daň.u úr.
-peň.dar,pôž.
-ostatné
-Os.spot.
-Peň.pôž.
-ostatné

a PNZD:
-úroky
-dph
-úvery
-peň.vklad
-ost.

poprosím ťa o radu, že ako by som mala zaúčtovať celé dph..napr.dala som do pokladne vklad 1200 eur a uhradila som v hot. 1200 eur s dph, základ je 1000 a dph 200..ako to mám celé zaúčtovať? A ktoré by som mohla zameniť tie stĺpce v PNZD a VNZD za platenie dph?


Však máš kolonku na DPH.
ak nakupuješ mat v hodnote 1200 zaúčtuješ:
1000 € ako mat.
200 € VNZD - DPH
erika134
04.03.13,14:30
to som už všetko prečítala,ale neviem aký by vyhovoval pre mňa ten program alfa plus štandard,alebo profes.? Len teraz by som aj tak chcela urobiť ten peň.denník v exceli a potom by som si zakúpila alfu..Nemám už čas,nakoľko musím rýchlo dokončiť PD...Poradíš mi,prosím s tými kolónkami v tom stiahnutom exceli? Tuším je to od radob1..
erika134
04.03.13,14:44
dp robím vždy ručne,lenže on sa stal dob.platcom dph kvôli nadmernému odpočtu na nákup- traktor + prísluš. a to je dosť vysoká suma než jeho príjem,takže neviem,či by som mu mohla urobiť len PV..a hlavne neviem,či by mu to prešlo cez daň.kontrolu..V skratke- má normálny príjem cca 12000 eur a tie výdavky sú dosť vysoké, takže mu budem odpisovať 4 roky a bude po celú tú dobu v strate..Tiež ma napadla tá myšlienka,že by som mu urobila len tie PV ak by bol dlhú dobu v strate,ale neviem,či môžem...
erika134
05.03.13,10:18
prosím ťa, poradíš mi v tomto probléme s PD?
Zita5
05.03.13,10:26
erika134
05.03.13,10:38
Ja som stále robila len PV,tak som nemusela písať PD a teraz v tom mám nedostatky...Neviem kam mám teda písať manželové pd ako nákup jaz.potrieb,žiarovky,nd na traktor,ohrady,mäs.potreby,proste nákup len na jeho osobnú spotrebu nie na ďalší predaj..A teraz je dob.platca dph od okt. a to neviem ako mám rozdelovať,napr. nákup v hot.cca 1200 eur, základ 1000 a dph 200,- to všetko mám dať ako do peň.den.?
erika134
05.03.13,12:02
lenže som tu nová a neviem ako sa to tu všetko odpisuje...prepáčte! A nemôžem urobiť PV, ale PD. Tak preto sa pýtam na tieto otázky,aby ste mi prosím poradili..
kn-alka
05.03.13,12:07
takto cez net sa ťažko radí v takejto téme, treba si na to sadnúť a študovať.... a čo tak si zaobstarať účtovníčku.
Zita5
05.03.13,12:14
Baby však si stiahnite z Krosu demo verziu a možno Vám postačí . Tam je pekne aj peňažný denník .
erika134
05.03.13,12:17
bohužiaľ ja som účtovníčka...Ja som to tu všetko zisťovala a viem,čo kam mám dať,len by som potrebovala poradiť to s tými jeho výdavkami kam presne to mám začleniť v PD a hlavne tú dph,lebo to naozaj neovládam...Stačí mi ak mi niekto napíše,že či mám dať celú tú sumu napr.1200 eur ako výdaj v hot. a potom ako začleniť ten základ a dph..
erika134
05.03.13,12:18
to som skúšala stiahnuť,ale on má väčší ten príjem,tak sa do tej základnej verzie nezmestí...
kn-alka
05.03.13,12:20
Stiahnite si demoverziu Oberonu, tam nie je limitovaná suma, len sú limitované položky. Dá sa účtovať do 100 položiek.

www.exalogic.sk
kn-alka
05.03.13,12:36
bohužiaľ ja som účtovníčka...Ja som to tu všetko zisťovala a viem,čo kam mám dať,len by som potrebovala poradiť to s tými jeho výdavkami kam presne to mám začleniť v PD a hlavne tú dph,lebo to naozaj neovládam...Stačí mi ak mi niekto napíše,že či mám dať celú tú sumu napr.1200 eur ako výdaj v hot. a potom ako začleniť ten základ a dph..

.... a čo tak trošku pogoogliť?
Zita5
05.03.13,12:41
bohužiaľ ja som účtovníčka...Ja som to tu všetko zisťovala a viem,čo kam mám dať,len by som potrebovala poradiť to s tými jeho výdavkami kam presne to mám začleniť v PD a hlavne tú dph,lebo to naozaj neovládam...Stačí mi ak mi niekto napíše,že či mám dať celú tú sumu napr.1200 eur ako výdaj v hot. a potom ako začleniť ten základ a dph..

Nákup tovaru napríklad 1200 eur

Účtovanie do peň.denníka napríklad.

1000 eur výdavok ovplyvňujúci základ dane - TOVAR
200 eur výdavok neovplyvňujúci základ dane - DPH

Ale JU nie je len o účtovaní v peňažnom denníku , pri vedení JU .
vanessa2
05.03.13,12:44
ja som pracovala 10 rokov na alfe v jednoduchom i podvojnom omega i v mzdovom olymp a je to najledpší program aký poznám teraz mam iný tu spomínaný ale to sa s alfu alebo omegou zdaleka neda porovnať, kurzové rozdiely,všetky potvrdenie pre urady prace,socialnu poistovnu robím ručne,dokonca i danové priznanie pre dan z príjmov právnických osôb nemam v programe...
erika134
05.03.13,13:22
viem,že by som mala ísť na nejaké školenie,ale už nemám moc času,tak preto som zvolila takúto alternatívu...A ďakujem za všetky vaše komentáre..Ale asi si kúpim tú alfu plus profes. a budem sa tam učiť...
erika134
05.03.13,14:03
googlim,ale nie všetko tu nájdem...
erika134
05.03.13,14:07
môžem sa ešte niečo opýtať na DP? Mala som príjem aj z parag.5 a aj zo živnosti a uplat.si PV..v DP mám zaškrknúť -uplatňujem výdavky percentom z príjmov podľa par.6 ods.10 zákona- pri príjmoch podľa parag.6 ods.1a2 zákona,alebo 3 či 4 zákona?
kn-alka
05.03.13,14:21
Príjem zo živnosti je podľa § 6 ods. 1 a 2, tak nebudeš zaškrtávať kolonky pri odst. 3a4.
erika134
05.03.13,14:33
aha,ale keď mám príjem aj zo závislej činnosti?
kn-alka
05.03.13,14:34
nepleť príjem zo záv.činosti so živnosťou. Závislá činnosť je §5, živnosť je §6 ods. 1

A výdavky percentom si uplatňuješ len zo živnosti.
erika134
05.03.13,14:46
pozerám si to DP a zo záv. činnosti mám zrazený preddavok par.35 v sume 196 eur..to si mám zažiadať o vrátenie daň.preplatku?
kn-alka
05.03.13,14:49
Čo máš písané v r.105 a v poznámke 107 pod r. 111?

Prečítaj a uvidíš.
erika134
05.03.13,14:49
aha,tak to už naozaj neviem...som szčo a mala som aj príjem zo záv.činnosti 1035 eur za 3 mes., tak som si spočítala príjmy celkom szčo+záv.činnosť- 9950 eur a dala som si Pauš.výdavky + odvody..Robím to zle?
kn-alka
05.03.13,14:52
Závislú činnosť vypisuješ v oddiele V
Živnosť v oddiele VI

paušálne výdavky sa počítajú len z príjmov zo živnosti
K 40% výdavkom zo živnosti si pripočítaš odvody


PS. : s takouto neznalosťou elementárnych vecí sa pustiť do vyplňovania DP..... nechápem.
veronikasad
05.03.13,14:52
aha,tak to už naozaj neviem...som szčo a mala som aj príjem zo záv.činnosti 1035 eur za 3 mes., tak som si spočítala príjmy celkom szčo+záv.činnosť- 9950 eur a dala som si Pauš.výdavky + odvody..Robím to zle?
Erika, prepáč. Miešaš hrušky s jablkami. Nechceš si aspoň trochu naštudovať zákon o dani z príjmov, alebo zveriť spracovanie svojho aj manž.DP účtovníkovi ?
erika134
05.03.13,15:02
aha,tak to už naozaj neviem...som szčo a mala som aj príjem zo záv.činnosti 1035 eur za 3 mes., tak som si spočítala príjmy celkom szčo+záv.činnosť- 9950 eur a dala som si Pauš.výdavky + odvody..Robím to zle?
erika134
05.03.13,15:03
tiež som z toho hotová...
veronikasad
05.03.13,15:17
tiež som z toho hotová...
Nevypisuj DP ručne, stiahni si z KROSu bezplatný SW na vyplnenie DP a pokús sa sumy dosadiť tam. Len tie pokusy môžu byť drahé, aby si nezaplatila viac na pokute, príp. na odvodoch, ak zadáš neprávne údaje pre výpočet vymeriavacieho základu na zdr.a soc.poistenie, ako za spracovanie DP u účtovníčky.
kn-alka
05.03.13,16:10
aha,tak to už naozaj neviem...som szčo a mala som aj príjem zo záv.činnosti 1035 eur za 3 mes., tak som si spočítala príjmy celkom szčo+záv.činnosť- 9950 eur a dala som si Pauš.výdavky + odvody..Robím to zle?


HALLLOOOOO.....čítala si príspevok č.36?
erika134
06.03.13,10:07
áno,čítala a už som to pochopila...Prepáčte! Ja som študovala ekonomiku pred 18r a myslela som si,že to všetko ovládam,aspoň ak sa robí len základné účtovníctvo s PV..Ale teraz vidím,že mám dosť veľké nedostatky keďže sa mi zmenili podmienky v účtovníctve ako je viesť ho v plnom rozsahu aj s PD a dph..Takže sa vám naozaj ospravedlňujem a budem sa tíško učiť z vašich komentárov a rýchlo si obnoviť nedostatky aj formou školení..
erika134
06.03.13,10:30
ale môžem sa vás ešte niečo opýtať?Lebo googlujem a teória je iná než povedané po lopate...Napr.ten materiál, máme nakúpený mat.pre vlastnú spotrebu ako sú klince,ohrady,potreby,nd na traktor...a naozaj to mám dať do výdavkov za rok 2012-materiál, keď to nebudem ďalej predávať inému odberateľovi?
Zita5
06.03.13,10:38
ale môžem sa vás ešte niečo opýtať?Lebo googlujem a teória je iná než povedané po lopate...Napr.ten materiál, máme nakúpený mat.pre vlastnú spotrebu ako sú klince,ohrady,potreby,nd na traktor...a naozaj to mám dať do výdavkov za rok 2012-materiál, keď to nebudem ďalej predávať inému odberateľovi?

Ak je materiál na vlastnú spotrebu , už samo o sebe to hovorí , že sa jedná o nedaňový výdavok a nemôžete účtovať o Materiále ako o výdavku ovplyvňujúcom základ dane .
Dav
06.03.13,10:44
ale môžem sa vás ešte niečo opýtať?Lebo googlujem a teória je iná než povedané po lopate...Napr.ten materiál, máme nakúpený mat.pre vlastnú spotrebu ako sú klince,ohrady,potreby,nd na traktor...a naozaj to mám dať do výdavkov za rok 2012-materiál, keď to nebudem ďalej predávať inému odberateľovi?
Aká vlastná spotreba? Súvisí s vykonávaním živnosti? Ak nesúvisí, tak VNZD, ak súvisí, tak materiál.
Spotrebuje to ako živnostník pre svoju firmu, alebo ako občan?
erika134
06.03.13,10:48
ale on to potreboval na dos.,zabez.a udrž.príjmov...takže ako to správne rozumiem,mám to teoreticky všetko dať do VDZUP - prev.réžia?
Dav
06.03.13,10:52
ale on to potreboval na dos.,zabez.a udrž.príjmov...takže ako to správne rozumiem,mám to teoreticky všetko dať do VDZUP - prev.réžia?
VOZD, materiál.
Z pohľadu dane z príjmov ide o materiál, dá sa chytiť do ruky-materiál, nedá sa chytiť-prevádzková réžia. Platí pre rok 2012, od 2013 sú zmeny.
Z pohľadu kalkulačného vzorca - prevádzková réžia. .
Riešime dane, nie kalkulácie, čiže uplatníme daňové hľadisko.
Zita5
06.03.13,10:55
ale on to potreboval na dos.,zabez.a udrž.príjmov...takže ako to správne rozumiem,mám to teoreticky všetko dať do VDZUP - prev.réžia?

Však píšete , že na vlastnú spotrebu .....tak na ako ...na spotrebu na vykonávanie podnikateľskej činnosti , alebo pre Vašu vlastnú osobnú spotrebu ?
kn-alka
06.03.13,11:02
ale môžem sa vás ešte niečo opýtať?Lebo googlujem a teória je iná než povedané po lopate...Napr.ten materiál, máme nakúpený mat.pre vlastnú spotrebu ako sú klince,ohrady,potreby,nd na traktor...a naozaj to mám dať do výdavkov za rok 2012-materiál, keď to nebudem ďalej predávať inému odberateľovi?

Pojem OSOBNÁ SPOTREBA sa v účtovníctve používa v spojení - pre sebe - nesúvisí s podnikaním
Sú to výdavky neovplyvňujúce základ dane.
Ak máš výdavky na prevádzku živnosti, ale nepredávaš ďalej - to je materiál - ak sa dá chytiť, alebo prev.réžia - ak sa nedá chytiť-služby
Ak niečo kupuješ, čo potom predávaš v nezmenenom stave - jedná sa o tovar.

Materiál, tovar, odvody so fondov a réžiu účtuješ ako výdavky ovplyvňujúce základ dane.
erika134
06.03.13,12:15
ĎAKUJEM,takže idem teraz robiť ten PD..Ak by ma ešte niečo napadlo,tak sa ohlásim.Ste super!
erika134
14.03.13,10:03
ešte by som potrebovala radu ohľadom odpisov...Robím to za min.rok a prečítala som si,že ak som kúpila napr.traktor v min.roku-okt.12,teda odp.skup.1 na 4 roky..ale viem,že to mám rozpočítať na mes.odpisy v tom ktorom mesiaci som ho zaradila do užívania...To všetko som pochopila,ale nepíše sa tam taký príklad,že síce je už vyplatený,ale ešte nie je vyrobený(to bude cca za 3 mesiace)..Tak ako mám teraz postupovať? Normálne som si urobila peň.denník za min.rok a tie odpisy mám ako zaradiť?Nemám ešte ten program,tak si všetko sťahujem a píšem v pc..
beatam
14.03.13,10:21
ešte by som potrebovala radu ohľadom odpisov...Robím to za min.rok a prečítala som si,že ak som kúpila napr.traktor v min.roku-okt.12,teda odp.skup.1 na 4 roky..ale viem,že to mám rozpočítať na mes.odpisy v tom ktorom mesiaci som ho zaradila do užívania...To všetko som pochopila,ale nepíše sa tam taký príklad,že síce je už vyplatený,ale ešte nie je vyrobený(to bude cca za 3 mesiace)..Tak ako mám teraz postupovať? Normálne som si urobila peň.denník za min.rok a tie odpisy mám ako zaradiť?Nemám ešte ten program,tak si všetko sťahujem a píšem v pc..

Chceš odpisovať majetok,ktorý ešte nemáš?

§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
erika134
14.03.13,10:32
ja som práve nevedela ako postupovať...Preto som to zisťovala.Takže ak tomu dobre rozumiem,v účtovníctve mám zaevidovať uhradenú fa, ale odpisovať začnem až v tomto roku ak bude už vyrobený a hlavne kedy bude zaradený do účtovníctva? A mám si už vystaviť inventárnu kartu HIM?