Bobina
05.03.06,22:30
Ahojte,

Spoločnosť si ešte pred získaním IČO , založila bankový účet a má tu vyčíslené bankové poplatky . Možem dať tieto poplatky rovno do nákladov , alebo budú súčasťou zriaďovacích nákladov ??

diki, Bobina
KEJKA
05.03.06,21:39
zriadovacie náklady...ale ako mohla banka založiť účet na firmu bez ICO? To je divné... overte si, či je to naozaj podnikateľský účet.
Bobina
05.03.06,21:54
Ano, je to podnikateľský účet . A v zmluve je ešte uvedená poznámka " účet pred zápisom do OR" a podkladom bola zakladatelská listina.

Lenže okrem týchto položiek ...bankové poplatky, žiadne iné zriadovacie poplatky nemáme. Mám cca 700 Skk odpisovat ako zriadovacie poplatky :-((
KEJKA
05.03.06,21:59
samozrejme že nie - museli by presiahnuť 50000 Sk.
Ale aj iné náklady museli byť - napr. notárske poplatky za zriadovaciu listinu, na zápis do OR, atp.
Všetko sa účtuje na 518x-Zriaďovacie výdavky, a ak tá suma presiahne 50000 Sk, tak potom hovoríme o povinnosti odpisu. Ale to určite nbude tvoj prípad, že?
Bobina
05.03.06,22:23
No tak na toto som uplne zabudla :-O . Za založenie spol. nam vyfakturovala pravnicka spol. 57 000 Skk , ale dátum dodania služby je až po zapísaní spoločnosti. Takže budem účtovat priamo na 518 xxx, mám pravdu??
Lila
06.03.06,07:37
Podľa mňa sú to zriaďovacie náklady, Ty to predsa musíš takto identifikovať. A samozrejme odpisovať.
Milan Benka
06.03.06,07:41
"Za založenie spol. nam vyfakturovala pravnicka spol. 57 000 Skk "
"...bankové poplatky, žiadne iné zriadovacie poplatky nemáme. Mám cca 700 Skk "
Zriaďovacie výdavky 57700,- SKK - odpisovať.
Bobina
06.03.06,07:49
a kolko rokov sa odpisujú ?? v zákone som našla povinnost ich odpisat najneskor do 5 rokov...takže ak ich chcem odpisovat 1 rok je to ok??
Vladimír Ozimý
06.03.06,08:01
no uz sa neodpisuje do piatich rokov ale na zaklade skutocneho vyuzitia..t.j. zriadovacie vydavky by som asi odpisal na dva roky paragraf 22 ods 8
Bobina
18.03.06,16:50
A aký je názor na odpísanie zriaďovacích výdavkov za 6 mesiacov??
Šef chce, aby sa to doodpisovalo k 31.12.2005
Tweety
18.03.06,16:53
A aký je názor na odpísanie zriaďovacích výdavkov za 6 mesiacov??
Šef chce, aby sa to doodpisovalo k 31.12.2005 Kedže odpisy sú ročné, tak 6 mesačný neprichádza do úvahy.
Kelis
10.04.06,09:56
Zdravím všetkých poraďákov,

chcela by som vás poprosiť o radu. Mám klientov, ktorí využívajú na podnikanie čisto podnikateľský účet a klientov, ktorí používajú na podnikanie osobný účet, ale s tým, že dávajú pozor na to, aby pohyby vykonané cez takýto účet súviseli výhradne iba s podnikaním. Čo sa týka podnikateľského účtu, keďže bol zriadený na IČO, FO - podnikateľ si môže dávať do nákladov všetky bankové poplatky - prevádzková réžia, ale zároveň do zdaniteľných príjmov aj kreditné úroky. Na osobných účtoch som účtovala bankové poplatky aj úroky tiež kvôli tomu, aby mi sedeli zostatky. To je logické. ALE...Pri osobných som poplatky za vedenie, poštovné za výpis z účtu atď účtovala ako výdavky neovplyvňujúce ZD a úroky ako príjmy neovplnyvňujúce ZD. Skúste si to prečítať a povedať či som postupovala správne.

Ďakujem už teraz za odpoveď a prajem všetkým ešte krásny slnečný deň.

Kelis:D
Maya1
10.04.06,10:05
Zdravím všetkých poraďákov,

chcela by som vás poprosiť o radu. Mám klientov, ktorí využívajú na podnikanie čisto podnikateľský účet a klientov, ktorí používajú na podnikanie osobný účet, ale s tým, že dávajú pozor na to, aby pohyby vykonané cez takýto účet súviseli výhradne iba s podnikaním. Čo sa týka podnikateľského účtu, keďže bol zriadený na IČO, FO - podnikateľ si môže dávať do nákladov všetky bankové poplatky - prevádzková réžia, ale zároveň do zdaniteľných príjmov aj kreditné úroky. Na osobných účtoch som účtovala bankové poplatky aj úroky tiež kvôli tomu, aby mi sedeli zostatky. To je logické. ALE...Pri osobných som poplatky za vedenie, poštovné za výpis z účtu atď účtovala ako výdavky neovplyvňujúce ZD a úroky ako príjmy neovplnyvňujúce ZD. Skúste si to prečítať a povedať či som postupovala správne.

Ďakujem už teraz za odpoveď a prajem všetkým ešte krásny slnečný deň.

Kelis:D
ja by som o osobnom účte neúčtovala vôbec. Inkasá a úhrady, ktoré sa týkajú podnikania by som riešila interným dokladom a priložila kópiu nazvime ho -osobného bankového výpisu. Teda nijaký bankový pohyb.
ALDA
10.04.06,10:11
Osobný účet Ťa nemusí zaujímať, či sedí, alebo nie..iba tie platby ako bolo v predchádzajúcom príspevku.. a podnikateľa by som upozornila, aby si založil podnikateľský účet!!
Účtovaním ako píšeš, si si zbytočne zkomplikovala prácu!
Kelis
10.04.06,12:58
Ďakujem za radu, ale neurobila som chybu, však? Účtovala som všetky pohyby na osobnom účte tak ako pri podnikateľskom účte, lebo zväčša išlo o úhradu faktúr (nájom, pevná linka, mobil, atď) aj s poplatkami za vedenie a úrokmi tak ako som spomínala. To že si komplikujem prácu ma až tak neinteresuje, hlavne nech to je v poriadku. Prečo je potrebné aby mal originál podnikateľský účet??? V prípade kontroly sa vie faktúrami preukázať že všetko čo účtoval súvisí s podnikaním. Alebo máte na to iný názor? A vlastne čo človek to iný názor na vec. Ale budem rada keď vyjadríte ten svoj.

ďakujem :-))))))))
Zita5
10.04.06,13:01
Ďakujem za radu, ale neurobila som chybu, však? Účtovala som všetky pohyby na osobnom účte tak ako pri podnikateľskom účte, lebo zväčša išlo o úhradu faktúr (nájom, pevná linka, mobil, atď) aj s poplatkami za vedenie a úrokmi tak ako som spomínala. To že si komplikujem prácu ma až tak neinteresuje, hlavne nech to je v poriadku. Prečo je potrebné aby mal originál podnikateľský účet??? V prípade kontroly sa vie faktúrami preukázať že všetko čo účtoval súvisí s podnikaním. Alebo máte na to iný názor? A vlastne čo človek to iný názor na vec. Ale budem rada keď vyjadríte ten svoj.

ďakujem :-))))))))

Ak si účtovala o jeho osobnom účte , nezabudaj na to , že v tom prípade má byť tento účet nahlásený na daňovom úrade , že ho používa v súvislosti s podnikaním . Dávajú za to pokutu a minule som to dokonca čítala aj niekde tu na porade , že už také niečo sa aj stalo .Takže je lepšie ísť spôsobom ako bolo uvedené vyššie v príspevkoch .
Zita5
10.04.06,13:07
Ak si to nechcela účtovať ako nepeňažnú operáciu ID , tak si to mala rozpustiť cez pokladňu na základe kópie BV z osobného účtu + doklad , vyplatiť cez VPD .
Kelis
11.04.06,06:29
Ďakujem za reakcie, samozrejme že účet je nahlásený na daňovom úrade, to som už tiež niekde postrehla na PORADE. Je dokonca aj nejaký termín na ohlásenie účtu. Ale to je v poriadku, aspoň klient tak tvrdí. Pre mňa je však lepšie účtovať normálne cez účet. Podľa mňa je účet účet a pokladňa je pokladňa. Podnikateľský nepodnikateľský ale je to účet a v denníku sa predsa rozlišuje či išlo o pohyb na účte alebo cez pokladňu. Keď na osobnom účte sú skutočne len pohyby súvisiace s podnikaním a klient si ich vie pred daňovou kontrolou aj obhájiť nevidím v tom problém. Poviem pravdu nechce sa mi preháňať cez ID.
Akurát, že to mám komplikovanejšie, kontrolujtem si totiž zostatky či na bežnom či na podnikateľskom keď ho účtujem celý musí to vždy sedieť na halier presne.

Ďakujem.