Zelkaem
04.03.13,12:57
Mám problém, do ktorého som sa dostala ani neviem ako. Manžel prišiel domov opitý a začal všetko rozbíjať, dokonca šiel do garáže po mot. pílu. V obave o svoj život som zavolala na linku 112, pričom som určite povedala, že je opitý. Najskôr prišli policajti a potom záchranka. Zistili, že je opitý a tak som vraj zneužila záchranný systém a od všeobecnej ZP mi príde zaplatiť za výjazd. Povedala p. doktorka z psychiatrie. A pritom som jej ukazovala v jeho zdr. karte, že má mozgovú encefalopatiu s ťažkou demenciou. Je to možné a na koho sa mám obrátiť v takomto prípade?
GabiZ
04.03.13,12:09
Povedala síce pani doktorka z psychiatrie, ale čo sa týka poisťovne to či bol výjazd potrebný, alebo nie, musí uznať lekár záchrannej služby. Ak takéto hlásenie na zdravotnú poisťovňu záchranná služba podá, poisťovňa posudzuje každý prípad individuálne. Pokiaľ sa jednoznačne preukáže, že bolo operačné stredisko úmyselne uvedené do omylu, poisťovňa náklady vymáha od toho, kto neoprávnený výjazd spôsobil. Myslím si, že zamestnanci na linke 112 keďže zabezpečovali príchod polície a záchranky mali zvážiť, ktoré zložky je potrebné k tomuto prípadu zavolať. Vy ste priamo nevolala záchranku, ale linku pomoci a oni mali vedieť, či treba volať aj záchranku. Podľa konkrétneho prípadu volajú na miesto buď hasičov, políciu, záchranku a podľa hlásenia, ktoré ste im dali oni zvažovali. Myslím si, že vám to poisťovňa k náhrade nedá. Za výjazd v tomto prípade zodpovedajú zamestnanci na linke 112. Ale záleží aj od toho, čo konkrétne ste im povedala.
Zelkaem
04.03.13,12:17
Ďakujem GabiZ za povzbudenie. Ja si už presne nepamätám čo som povedala, ale určite som im povedala že je opitý a má psychické problémy. Pritom som volala už niekoľkokrát na psychiatriu ohľadom toho aby ho vyšetrili, ale odporučiť ho musí obvodný psychiater a tam sa čaká na poradovník aj 2 mes. a tiež treba zaplatiť. Tak sa mi zdá, že najskôr ja pôjdem na tú psychiatriu a až potom on.
GabiZ
04.03.13,12:24
Muselo by ísť o úmyselné zneužitie výjazdu a to by museli dokázať. Vy nie ste zdravotník, nahlásili ste len to, čo sa dialo a žiadali ste o pomoc, to ako postupoval dispečing, to už nie je váš problém. Vy ste uviedli, že je opitý a tieto hovory sú zaznamenávané. Nemyslím si, že zdravotná poisťovňa vám to dá k úhrade, vy ste predsa bola v ohrození a preto ste volala. Ostatné bolo na záchrannom systéme. Bude zrejme podstatné vyjadrenie lekára záchrannej služby.
Zelkaem
04.03.13,12:26
Ak by predsa len, neviete o akú sumu ide?
evuš
04.03.13,12:32
http://www.izs.estranky.sk/clanky/tiesnove-cislo-112/

..no, nemyslím, že toto bude považované za zneužitie, nakoľko došlo k hrozbe ohrozenia života...
ajca05
04.03.13,12:41
Brat robil pre zdravotnu dopravu a raz rozpraval zabavny pribeh, pani zavolala zachranku pretoze jej muz bol modry. Nakoniec zistili ze spal v novych modrych oblieckach a omodrela mu z toho hlava lebo pustali farbu. Sice to nemaju lekari radi no nie si lekar a nevies odhadnut riziko. Takisto nevies odhadnut do akej miery si ohrozena na bezpeci. Tvoj manzel bol nevyspitatelny nemohla si vediet co mas od neho cakat. 112 usudila ze je potrebne poslat ti tam aj zachranku aj policiu tak nech si to plati operator ak uz to niekto ma platit. Policia ma na aute napisane pomahat a chranit, mala si pocit ze potrebujes ochranu tak od toho su plateny nie? Podla mojho nazoru sa nemas coho bat. A pani doktorka ta chcela mozno len vystrasit aby si si nezvykala volat zachranku lebo je to zakomplexovana cupka co strasne vidi do hlav inych.
GabiZ
04.03.13,12:42
Tak zneužitie tiesňového čísla 112 je uvedené v linku od evuš, ale to nie je váš prípad. Čo sa týka výjazdu alebo zneužitia výjazdu záchranky, tak to kedysi bolo okolo 3000 Sk. Dnes neviem. Možno tieto poplatky bude mať zdravotná poisťovňa vo svojom cenníku.
ajca05
04.03.13,12:47
nezmenilo sa to, zneužitie je 100€
GabiZ
04.03.13,12:49
Brat robil pre zdravotnu dopravu a raz rozpraval zabavny pribeh, pani zavolala zachranku pretoze jej muz bol modry. Nakoniec zistili ze spal v novych modrych oblieckach a omodrela mu z toho hlava lebo pustali farbu. Sice to nemaju lekari radi no nie si lekar a nevies odhadnut riziko. Takisto nevies odhadnut do akej miery si ohrozena na bezpeci. Tvoj manzel bol nevyspitatelny nemohla si vediet co mas od neho cakat. 112 usudila ze je potrebne poslat ti tam aj zachranku aj policiu tak nech si to plati operator ak uz to niekto ma platit. Policia ma na aute napisane pomahat a chranit, mala si pocit ze potrebujes ochranu tak od toho su plateny nie? Podla mojho nazoru sa nemas coho bat. A pani doktorka ta chcela mozno len vystrasit aby si si nezvykala volat zachranku lebo je to zakomplexovana cupka co strasne vidi do hlav inych.

Súhlasím s tým, že v tomto prípade nemajú ako dokázať, že si úmyselne zneužila záchrannú službu. Inak záleží aj od lekára, ktorý potom pacienta prevezme na oddelenie a správu, ktorú napíše. Poznám prípad, kedy išlo o volanie záchranky pre mladistvého, ktorý to prehnal s alkoholom, ale keďže upadal až do bezvedomia, tak sa volala záchranka. Lekár záchrannej služby už v sanitke podotkol, že tento výjazd si rodičia zaplatia, nakoľko požil alkohol. Ale nestalo sa tak, jednoducho ak je niekto v ohrození života a druhý mu zavolá záchranku, tak skutočne je veľmi ťažko dokázateľný úmysel zneužitia. O zneužitie ide hlavne v "osadách" kde záchranky zasahujú toľko krát zbytočne a nikto im to nedá k úhrade aj preto, že nemajú z čoho zaplatiť. Tiež si myslím,že obávať sa netreba.
arizona
04.03.13,12:58
Vies kolko krat zneuzivaju pocerni spoluobcania zachranky? Nikto ich za to nepokutuje, lebo zakon je na nich kratky...
Ciganku boli hlava,naco by kupovala tabletky,alebo sla do lekarne? Ved zavolaju zachranku, to maju zdarma...
Cigan si poreze prst,nema doma leukoplast,na pohotovost sa mu nechce, tak spravi divadlo, ze straasne krvaca...
Zachranari maju tyzdenne desiatky takychto zbytocnych vyjazdov,velakrat vopred vedia, ze idu do osady zbytocne, ze to nie je potrebne...ale musia,lebo bola nahlasena krizova situacia,ohrozujuca zivot...
Staci si len vediet dobre zdoraznit.;)

Ty nie si lekar,ale z tvojho pohladu ta situacia bola nebezpecna,psych. chory clovek ta ohrozoval,bala si sa o svoj zivot...
Zelkaem
04.03.13,12:59
Ďakujem za vaše dotazy a na konto pani psychiatričky sa radšej vyjadrovať nebudem. Veľká vďaka všetkým a držte mi palce, aby som to zvládla.
GabiZ
04.03.13,13:05
Ďakujem za vaše dotazy a na konto pani psychiatričky sa radšej vyjadrovať nebudem. Veľká vďaka všetkým a držte mi palce, aby som to zvládla.

Máte to dosť ťažké aj bez toho, myslím si, že skôr by ste sa mali orientovať na to, ako sa popasovať s problémom, ktorý máte s ohľadom ku skutočnosti, že ide o psychicky chorého človeka, ktorý je v podstate nevyspytateľný a ohrozuje vás. Držíme palce a s tou úhradou si nerobte ťažkú hlavu.
evuš
04.03.13,13:10
Ďakujem za vaše dotazy a na konto pani psychiatričky sa radšej vyjadrovať nebudem. Veľká vďaka všetkým a držte mi palce, aby som to zvládla.

Držíme, zvládnete to !!!