nattali
04.03.13,13:24
Prosím o radu, som samouk a už si fakt neviem rady.... dostala som foťáčik Nikon D5100 a objektív Tamron AF18-200. Manuálne ostrenie ok, ale autofokus ma niekedy privádza do zúfalstva... fotím si hlavne deti a to proste potrebujem rýchlo cvakať.... chápem, kým zaostrí, je to chvíľka, ale keď prebehne tú najostrejšiu kompozíciu a zastaví sa na úplne rozmazanej, ide ma poraziť. Iste neovládam ešte všetky funkcie, preto sa pýtam o radu.... nastavenie zaostrovania na tvár, pohyblivý objet alebo celoplošné zaostrovanie nepomáha.... neviem kde je chyba, ale pravdepodobne asi medzi týmto PC a stoličkou :o:confused::confused:.... dakujem za názory
sthruska
04.03.13,12:29
So zaostrovaním je najväčšia sranda. Pri deťoch sa nauč radšej pracovať s dopredu zaostreným objektívom a hĺbkou ostrosti. Bez automatiky. Ale pri digitáloch nemám praktické skúsenosti. Vraj tam je to dosť na prd. Už z princípu.
dalid
04.03.13,12:56
Nemam sice Nikon, ale vo vseobecnosti by malo platit:
1. naucit sa pravne stacat spust - ta ma 2 polohy. V 1. povies fotaku, aby zaostril a v 2. polohe sa spusti uzavierka, teda spravis foto.
2. nastav si continualne zaostrovanie objektivu
3. pre zaciatok, kym sa naucis s fotakom pracovat, snaz sa foti deti co najviac na dennom svetle. Viacej svetla=rychlejsia praca fotaka, postupne prides na vychytavky ako ich fotit v interiery, v sere a pod (zmena ISO, EV atd).

Pri tom objektive si nenapisala to najdolezitejsie - a to clonove cislo objektivu :). Predpokladam, ze si chcela usetrit a kupila si si objektiv s pomerne sirokym rozsahom (18-200), ale min clonu budes mat okolo 3,5 aj to iba na najkratsom ohnisku...
Nezabudni, ze fotky robi dobry objektiv a ta elektronika potom je cca dnes uz na velmi vyrovnanej urovni..
Prajem ti vela dobreho svetla, vela zabavy pri foteni a na zive deti si budes musiet casom kupit lepsi objektiv ;)
bubkoch
04.03.13,13:19
Prosím o radu, som samouk a už si fakt neviem rady.... dostala som foťáčik Nikon D5100 a objektív Tamron AF18-200. Manuálne ostrenie ok, ale autofokus ma niekedy privádza do zúfalstva... fotím si hlavne deti a to proste potrebujem rýchlo cvakať.... chápem, kým zaostrí, je to chvíľka, ale keď prebehne tú najostrejšiu kompozíciu a zastaví sa na úplne rozmazanej, ide ma poraziť. Iste neovládam ešte všetky funkcie, preto sa pýtam o radu.... nastavenie zaostrovania na tvár, pohyblivý objet alebo celoplošné zaostrovanie nepomáha.... neviem kde je chyba, ale pravdepodobne asi medzi týmto PC a stoličkou :o:confused::confused:.... dakujem za názory


aj ty studuj ...
http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm
http://www.fotoroman.cz/techniques3/focus1.htm

v skratke na uvod: zmen automaticky vyber zaostrovacieho bodu na stredovy ... zaostruj stredovym bodom a pred dotlacenim spuste prekomponuj (daj pozor aby sa medzi zaostrenim a prekomponovanim nezmenila vzdialenost objektu na ktory sa ostrilo) ... kontiunualne zaostrovanie si nechaj na neskor :)
nattali
04.03.13,16:15
Ďakujem veľmi pekne za rady.... idem ich spracovať ;):)
viktorviktor
06.03.13,18:34
zisti v návode aký má byť režim zaostrovania pre pohybujúce sa objekty, napr. na 3100 je to AF-C, aparát zaostruje kým je tlačidlo spúšte stlačené do polovice, ak nedokáže zaostriť uzávierka sa neotvorí. pri 5100 je to asi režim /focus mode/ AF-F, keď je objektív vybavený prepínačom A/M musíš ho pred zmenou ostrenia prepnúť,
vlado 33
06.03.13,21:32
Nikon nemusí správne ostriť s Tamron objektívom, hlavne pokiaľ sa jedná a detail tváre. Keď nemáš ostrý detail na ktorý si ostrila, nastav bodové ostrernie a vyber ktorý bod zaostriť na danný detail. Ináč režimy ako hovoria poraďáci a hlavne preštudovať manuál. Pri pohybujúcich sa deťoch radšej režim nastavenia rýchlosti uzávierky a vyššie ISO aby si mala dostatok hĺbky ostrosti.
vlado 33
06.03.13,21:54
Na deti vôbec neni vhodný tento objektív. Kým preostrí celú túto rúru, dieťa je dávno inde. Od ohniska 150až 200 musíš mať statív. Z ruky také ohnisko neudržíš, aj to som riadne prehnal keď hovorím 150. Objektív vhodný na statické snímky, aj tá svetelnosť je dosť nízka.
vlado 33
06.03.13,22:22
Ani môj Tamron neostri správne pri viac bodovom ostrení. Tež trochu potrápi. Neni to proste originál.
vlado 33
06.03.13,22:54
V prepočte na tvoj čip APSC máš objektív 28,8-320 mm
bubkoch
07.03.13,06:38
Na deti vôbec neni vhodný tento objektív. Kým preostrí celú túto rúru, dieťa je dávno inde. Od ohniska 150až 200 musíš mať statív. Z ruky také ohnisko neudržíš, aj to som riadne prehnal keď hovorím 150. Objektív vhodný na statické snímky, aj tá svetelnosť je dosť nízka.

to ci treba stativ nezavisi od ohniska ale od času ... v ruke sa da udrzat čas cca 1/x, kde x je prepočitane ohnisko ... pri troche cviku aj dlhsí ... ale jasne, čim dlhsie ohnisko, tym vacsia pravdepodobnost kratsieho casu a tym vacsia pravdepodobnost ze to neudrzim ... ;)
no a radiť pouzivat stativ na pohybujuce sa objekty je nezmysel ... nepomože, tam treba použiť kontinuálne ostrenie namiesto bodového
vlado 33
07.03.13,09:27
bubkoch: o akom kontinuálnom ostrení hovoríš? Toto nie je L sklo, toto je objektív za 200€ s klasickým ostriacim motorom. Keď budú deti v pohybe, ten motorček je tak pomalý, že skôr zhorí než zaostrí. Pri kontinuálnom ostrení nevidíš ani ostriace body, takže ty nevieš, kde ten objektív zaostril. Dúfam, že máš Tamron objektív, keď dávaš také rady. Zrkadlovky všetkých značiek, nemusia celkom rozpoznať informácie z objektívu iných značiek a preto niekedy sa nesprávajú tak, ako by sme chceli.
brodozz
07.03.13,10:40
vladiku canon-USM
sigma-HSM
tamron-USD vsetko ultrasonic ostriaci motor.
dalid
07.03.13,11:36
2 brodozz - ale ten Tamron urcite nie je USD! ;)
Nie v tom rozsahu... (18-200)

A to som v mojej odpovedi nespopimal mozny problem s back focus/front focus... Kedze nattali ma fotak zrejme iba kratko a ani by netusila o com je rec. (nattali nic v zlom ;) )
Vsak sa nauci fotit... Este par tisic snimkov s digitalom a bude to iba lepsie a lepsie.
bubkoch
07.03.13,14:26
bubkoch: o akom kontinuálnom ostrení hovoríš? Toto nie je L sklo, toto je objektív za 200€ s klasickým ostriacim motorom. Keď budú deti v pohybe, ten motorček je tak pomalý, že skôr zhorí než zaostrí. Pri kontinuálnom ostrení nevidíš ani ostriace body, takže ty nevieš, kde ten objektív zaostril. Dúfam, že máš Tamron objektív, keď dávaš také rady. Zrkadlovky všetkých značiek, nemusia celkom rozpoznať informácie z objektívu iných značiek, a preto niekedy sa nesprávajú tak, ako by sme chceli.

typ ostrenia (kontinualne, bodove) je vec tela, nie skla ...

AF Servo, continuos, AF-C, AI Servo – kontinuálne ostrenie pomocou sledovania objektu - celý čas preostruje, kým držíme spúšť - nepretržité zaostrovanie

ale je pravda pokial objektiv nema USM, ostrenie je pomalé a kontinualne ostrenie nemusi byt spolahlivé, teda nemusi stihat sledovat a zaostrovat na pohybujuci sa objekt ...
vlado 33
07.03.13,21:27
vladiku canon-USM
sigma-HSM
tamron-USD vsetko ultrasonic ostriaci motor.

Vidíš niekde napísane USD? http://objektivy.heureka.sk/tamron-af-18-200mm-f-3_5-6_3-di-ii-xr-ld-aspherical-if-nikon/
vlado 33
07.03.13,21:54
bubkoch: mám pre teba tú správnu stránku: http://www.digi-foto.sk/ako-nastavit-fotoaparat/autofokus-kontunualny/ používam tento režim, ale nemôžeš mať také sklo.
A vôbec nie s takým rozsahom. Sklo je pomenovanie objektívu (ľudovo). Na to sú motorčeky USD, ako ma už na to upozornil brodozz. A už nebudem odpovedať na tvoje príspevky, aby som sa nedostal do konfliktu ako minule. Toto som fotil na kontinuálne ostrenie, ale chce to rýchly objektív
verads
07.03.13,22:45
vlado33 krásne foto, aj psík
bubkoch
08.03.13,08:31
vlado33: netusim ani co užitocne ma byt v tom linku, ani co si chcel celym prispevkom povedat ... skus pred odoslanim prispevku si ho este raz precitat, ci ti vobec dava zmysel co si napisal :D
viktorviktor
08.03.13,15:24
Nattali má telo bez motora ktorými sú napr. D3000 D3100 D5100 D5200, mala by mať objektív s označením AF-S ktorý má motor v objektíve /AF bez motora, motor je v tele, ako napr. D200, D300, D90.../
viktorviktor
08.03.13,18:10
duves
02.05.13,03:49
Už to tu bolo napísané: zoom s velkym rozsahom je nevhodny na portrety. Idealne je mať pevné sklo. A ešte lepšie model s prediktívnym ostrením a tym D5100 nie je.