misurka
28.09.04,06:02
Prosim o surnu radu:
Ak zena pobera rodicovsky prispevok a zaroven sa zamestna na dohodu o vykonani prace, automaticky sa jej krati rodic.prispevok na 1300 Sk? Ak je zamestnana na dohodu o VP ma narok na uplatnenie dan.bonusu na deti?

Dakujem za pomoc!!!!
Paula
28.09.04,05:15
Príspevok sa síce kráti, ale ak zabezpečí starostlivosť o dieťa inou dospelou osobou (nie jasle alebo škôlka), jeho príjem z prac.činnosti môže byť neobmedzený.
Jozef Mihál
28.09.04,05:18
Pri posudzovaní nároku na daňový bonus nie je podstatná forma zamestnania - tj. nie je rozdiel medzi zamestnaním na pracovnú zmluvu či dohodu. Podstatné je, či v danom mesiaci (roku) sa dosiahne minimálny požadovaný zdaniteľný príjem.
Jozef Mihál
28.09.04,05:34
Ešte k tomu RP - ak sa rodič zamestná napr. na dohodu o VP, tak nesplní podmienku osobnej a riadnej starostlivosti o dieťa a nárok na RP nie je vôbec. Ale, potvrdzujem to čo píše už vyššie Paula, ak si zabezpečí starostlivosť o dieťa inou osobou, bude mať nárok na RP vo výške 1300 Sk.
misurka
05.10.04,04:07
p. Mihál a vsetci ostatni poradaci:

Ak zena na materskej dovolenke poberajuca klasicky rodic.prispevok odpracuje na DoVP jednu nocnu za 500 Sk za cely mesiac, aj tak musi ten prijem nahlasit pre kratenie RP na 1300 Sk? Alebo je tento prijem nejako obmedzeny? Dakujem za urychlenu odpoved
misurka
05.10.04,06:32
Neporadi nikto??????
Jozef Mihál
05.10.04,06:49
Na výške príjmu nezáleží... Aj pri jednej nočnej za 500 Sk je ten mesiac "pokazený".
Veva
06.10.04,12:23
Na uplatnenie na bonus nemá ak zarába 1300,-Sk lebo musí mať polovicu min.mzdy t.j.3040,-Sk ,ale ak za rok zarobí 6080x6= 36480 si môže dodatočne pri ročnom ,alebo daňovom priznaní uplatniť. Ale teraz sa zmenila min.mzda tak to bude 3250,-Sk za mesiac .potom len na ňu napísať peniaze ak sa jej to oplatí !
misurka
18.10.04,08:13
pre p. Mihala:


p. Mihal na USVPaR v Ziline mi bolo povedane, ze ak zena, kt. pobera RP v danom mesiaci odpracuje napr. jednu nocnu na zaklade DoVP, nema tento zarobok vplyv na jej narok na RP a moze ho normalne poberat. Ze jej narok na RP sa krati len v tom pripade ak odpracuje cely mesiac. Takze uz naozaj neviem, ako mam radit nasim dohodarkam - zenam, kt. poberauju RP.
misurka
19.10.04,03:47
p. Mihal viete nieco blizsie o tom RP?
misurka
20.10.04,03:56
p. Mihal na USVPaR v Ziline mi bolo povedane, ze ak zena, kt. pobera RP v danom mesiaci odpracuje napr. jednu nocnu na zaklade DoVP, nema tento zarobok vplyv na jej narok na RP a moze ho normalne poberat. Ze jej narok na RP sa krati len v tom pripade ak odpracuje cely mesiac. Takze uz naozaj neviem, ako mam radit nasim dohodarkam - zenam, kt. poberauju RP.

Este raz pomoooc!!!
Jozef Mihál
20.10.04,05:27
misurka>
nárok na RP sa uplatňuje na úrade práce atď. Keď tam Vám povedali, to čo povedali, tak to tak bude. Zrejme ich výklad § 4 odsek 2 zákona č.280/2002 (Ak rodič...zároveň vykonáva aj zárobkovú činnosť...RP je 1300 Sk) je taký, že za zárobkovú činnosť sa nepovažuje DoVP.
Záver - na základe vysvetlenia USVPaR Žilina, ak žena má príjem na základe DoVP, RP sa jej nekráti.
valeriam
20.10.04,07:42
Vo Zvolene platí, že žena na rodičovskej dovolenke nemôže mať ŽIADNY príjem. Aj tu sa teda potvrdzuje- čo lokalita, to iný výklad zákona!
misurka
20.10.04,07:59
To valeriam:

Mne je to uz normalne smiesne, tak v Ziline mi bolo povedane ze DoVP moze byt a RP v plnej vyske, ale len tak zo zvedavosti som zavolala na OÚSVPaR do Bytce a tam mi bolo povedane uplne nieco ine. Tam povedali, ze aj 1,-SK zárobok ma vplyv na krátenie RP v danom mesiaci. Super, nie?!

Asi si mozme vybrat:)
Jozef Mihál
20.10.04,08:05
Osobne sa (žiaľ) prikláňam k výkladu "Zvolen" a "Bytča"...
Jozef Mihál
22.10.04,11:40
Prevraciam kabát. Pri DoVP trvajúcej 1 deň je nárok na plný rodičovský príspevok.

Tvrdím to na základe § 7 odsek 1 zákona č.280/2002, podľa ktorého platiteľ vyplatí rod.príspevok (v plnej výške) aj za mesiac, v ktorom podmienky nároku boli splnené len časť kal.mesiaca.

Napríklad žena je na RP. S rodič.dovolenkou končí 15.10.2004. Od 16.10.2004 nastupuje do zamestnania. Napriek tomu má nárok na plný rod.príspevok za mesiac október 2004.

Pozrite si inovovanú stránku MPSVaR.
Napríklad toto:
http://www.employment.gov.sk/mpsvrsr/internet/home/page.php?id=184&lang=sk
valeriam
22.10.04,18:41
Nejako si neviem dať do súvisu ten jeden deň a par.7 ods.1. To ste myslel jeden deň a dosť? Alebo jeden deň každý mesiac? Ale ani tak ani tak si to neviem zdôvodniť. Vneste mi trošku svetla do toho prosím.
Jozef Mihál
22.10.04,18:47
Za podstatné považujem tieto ustanovenia zákona:

§ 3
(1) Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:
a) osobná starostlivosť a riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, 1)
b) trvalý pobyt3) alebo prechodný pobyt4) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
c) trvalý pobyt3) alebo prechodný pobyt4) dieťaťa uvedeného v písmene a) na území Slovenskej republiky.

§ 4 Výška rodičovského príspevku
(1) Rodičovský príspevok za kalendárny mesiac je 3 790 Sk.
(2) Ak rodič v období, keď sa stará o dieťa uvedené v § 3 ods. 1 písm. a) zároveň vykonáva aj zárobkovú činnosť alebo poberá dávku nemocenského poistenia okrem peňažnej pomoci v materstve, rodičovský príspevok za kalendárny mesiac je 1 200 Sk.

§ 7 Výplata rodičovského príspevku
(1) Platiteľ vyplatí rodičovský príspevok za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku na tento príspevok boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.

Zamerajme sa na § 7 odsek 1 - znamená to, že RP je v plnej výške, aj keď podmienky nároku uvedené v § 3 trvali len časť mesiaca. Ak matka bola časť mesiaca zamestnaná a časť nie - má nárok na RP.

§ 4 odsek 2 si v kontexte s § 7 ods.1 treba vysvetľovať tak, že RP je nižší vtedy, ak matka celý mesiac vykonáva zárobkovú činnosť alebo poberá dávku nemocenského...

Takto to vlastne interpretujú aj na stránke Ministerstva práce,SVaR.
valeriam
22.10.04,19:17
Niekoľkokrát som sa vrátila a znie to ( od Vás) logicky. Obávam sa však, že par.7ods.1 je uplatňovaný našimi úradmi len na začiatku a konci nároku na poberanie plného RP, nie opakovane. Aj keď až také jasné to nie je.
Jozef Mihál
22.10.04,19:23
Opakujem, že to nie je z mojej hlavy. Ale takto je to vyložené na
http://www.employment.gov.sk/mpsvrsr/internet/home/page.php?id=184&lang=sk
viď 3.otázka v tom texte.

Ukážte im to vo Zvolene na Úrade práce ;) . Či počúvnu svoju vrchnosť.
xng
22.10.04,20:19
Neviem či to chápem správne, ale ak sa napríklad každý mesiac zamestnám (prípadne uzavriem dohodu) vždy len na niekoľko dní v mesiaci (vždy ukončím pracovný pomer, prípadne uzavriem novú dohodu na každý mesiac) mám nárok na plnú výšku RP?