zdenkabra
04.03.13,14:01
Organizácia prijala rozhodnutie o organizačných zmenách /sťahovanie, rušenie dvoch miest s pozíciouu samostatný vychovávateľ.../K 1.3. dostala zamestnankyňa, ktorá bola do 25.02.2013 na PN výpoveď podľa § 63 ods.1 písm. b/ zákonníka práce. Po týždni mi zamestnankyňa oznámila, že už od 25.11.2012 jej je priznaný plný inavlidný dôchodok. O tejto skutočnosti som ale vôbec nebola informovaná, do zamestnania nastúpila s ukončenou PN - práceschopná od 25.02.2012. Týždeň pracovala a k 1.3. jej začala plynúť výpovedná doba.
Problém je v tom, že som nežiadala súhlas z ÚPSVaR, nakoľko som v čase doručenia a podpísania výpovede nebola informovaná ani zo strany zamestnankyne, že ona je invalidný dôchodca. To znamená, že podľa všetkého je výpoveď neplatná aj keď si zamestnankyňa nesplnila oznamovaciu povinnosť a neinformovala ma o zmene zdravotného stavu? Rozhodnutie jej zoc. poisťovne bolo doručené 14.01., ale mne až 04.03.2013, teda v čase, keď už bola vo výpovednej lehote. Čo s tým?
veronikasad
04.03.13,13:04
Pred skončením PN-ky poberala ČID ?
zdenkabra
04.03.13,13:19
Podľa toho rozhodnutia čo mi dnes doručila poberala plný invalidný dôchodok. Nemá povinnosť aj sociálna poisťovňa poslať zamestnávateľovi rozhodnutie o priznaní dôchodku?
veronikasad
04.03.13,13:21
Podľa toho rozhodnutia čo mi dnes doručila poberala plný invalidný dôchodok. Nemá povinnosť aj sociálna poisťovňa poslať zamestnávateľovi rozhodnutie o priznaní dôchodku?
Plný ID jej priznali počas PN. Ale či mala predtým už ČID ?
Tweety
04.03.13,13:44
Podľa toho rozhodnutia čo mi dnes doručila poberala plný invalidný dôchodok. Nemá povinnosť aj sociálna poisťovňa poslať zamestnávateľovi rozhodnutie o priznaní dôchodku?
Nie,skutočnosť, že je invalidná, mala oznámiť sama. Veď inv. platí iné odvody.
zdenkabra
04.03.13,15:00
nie, nemala pred PN priznaný ČID.
zdenkabra
04.03.13,15:05
nie, nemala.
zdenkabra
04.03.13,15:07
to znamená, že ak si túto povinnosť nesplnila, môže byť aj tak výpoveď považovaná za neplatnú?
Tweety
04.03.13,15:24
to znamená, že ak si túto povinnosť nesplnila, môže byť aj tak výpoveď považovaná za neplatnú?
AK zamestnáv. o invalidite nevedel, tak výpoveď dostala ako tzv. zdravý zamestnanec. Neplatnosť môže určiť až súd.
zdenkabra
04.03.13,15:33
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem spýtať, ak som sa to dozvedela neskôr, ako bola daná výpoveď a teda ju dostala ako píšete - ako zdravý zamestnanec, mala by som dodatočne ešte riešiť udelenie súhlasu s ÚPSVaR o prepustení zamestnanca? Alebo je to už teraz bezpredmetné?
Tweety
04.03.13,15:46
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem spýtať, ak som sa to dozvedela neskôr, ako bola daná výpoveď a teda ju dostala ako píšete - ako zdravý zamestnanec, mala by som dodatočne ešte riešiť udelenie súhlasu s ÚPSVaR o prepustení zamestnanca? Alebo je to už teraz bezpredmetné?
Podľa mňa nie, kedže ste o tom nevedeli, tak ako som už písala. Svoju invaliditu mala oznámiť. Takto okrem iného platila aj odvody v plnej výške, čo ID neplatí.
zdenkabra
04.03.13,16:03
Tak ešte raz ďakujem.
zuzu 76
10.03.13,06:09
dobrý deň, máme zamestnanca , ktorý je invalidným dôchodcom (invalidita viac ako 70%)a chceli by sme s ním ukončiť pracovný pomer dohodou podľa par 60... bude mu vyplatené odchodné, pri odstupnom sa chcem uisťiť - podľa par 76 odt. 2 má nárok aj na odstupné?

predpokladám,že pri dohode o skonč.PP s invalidným dôchodcom musí byť uvedený dôvod ..

doteraz je na pn, po jej ukončení neplynie žiadna ochranná doba a pp môže byť ukončený? ďakujem