Alena T.
04.03.13,15:26
Máme kvetinárstvo. nakupujeme rezané kvety z ktorých vyrobíme kytice, čiže nakupujeme materiál, ale takisto nakupujeme črepníkové kvety a iné veci určené priamo na predaj, čiže tovar.
Mám rozdeľovať mesačné tržby na tržby za tovar a tržby za výrobky a služby, alebo to stačí dať jednou sumou ako tržby za tovar?
Problém je v tom, že neviem presne zistiť z reg. pokladne ktorá suma tržieb je za tovar a ktorá za výrobky... Ako to robíte vy?
erika134
04.03.13,15:01
to by som potrebovala špecifikovať aj ja...Čo je mat. a čo je tovar a služby...Takže budem rada ak sa k tomu niekto vyjadrí...Manžel má v živnosti predovšetkým shr,takže sa stará o farmu a má len prevažne nákup náradia,jaz.potreby,nd na traktor,PHM...proste všetko,čo len sám spotrebuje,takže by som mu to všetko mala dávať do výdavkov ako vlastná réžia,že? Nemá nákup mat. a tovaru,ktorý neskôr použije na inú prácu, za ktorú vystaví inému faktúru..
mondes
04.03.13,15:11
to by som potrebovala špecifikovať aj ja...Čo je mat. a čo je tovar a služby...Takže budem rada ak sa k tomu niekto vyjadrí...Manžel má v živnosti predovšetkým shr,takže sa stará o farmu a má len prevažne nákup náradia,jaz.potreby,nd na traktor,PHM...proste všetko,čo len sám spotrebuje,takže by som mu to všetko mala dávať do výdavkov ako vlastná réžia,že? Nemá nákup mat. a tovaru,ktorý neskôr použije na inú prácu, za ktorú vystaví inému faktúru..
To všetko, čo si spomínala sa v r. 2012 účtovalo do materiálu a v r. 2013 po novom sú to zásoby.
mondes
04.03.13,15:13
Máme kvetinárstvo. nakupujeme rezané kvety z ktorých vyrobíme kytice, čiže nakupujeme materiál, ale takisto nakupujeme črepníkové kvety a iné veci určené priamo na predaj, čiže tovar.
Mám rozdeľovať mesačné tržby na tržby za tovar a tržby za výrobky a služby, alebo to stačí dať jednou sumou ako tržby za tovar?
Problém je v tom, že neviem presne zistiť z reg. pokladne ktorá suma tržieb je za tovar a ktorá za výrobky... Ako to robíte vy?

Takýto problém som tu riešila aj ja, ale nič som nevyriešila. Vraj by mala byť registračka nastavená zvlášť na tržby na tovar a tržby za materiál. Poprosím niekoho, kto má taktiež takýto prípad, nech napíše, ako to rieši.
erika134
05.03.13,09:50
to vážne? Skôr by som povedala,že som to všetko mala zaúčtovať do vlas.réžie..Takže robím teraz rok 2012 a to všetko mám dať do materiálu i keď to nebudem nikomu fakturovať?Ja som mala zafixované,že pod pojmom materiál sa rozumie nákup mat., ktorý sa potom posúva na predaj...A potom čo všetko sa dáva do vlas.réžie? Už som zmetená a neviem,čo kam mám dať v PD..
Alena T.
05.03.13,14:47
Máme kvetinárstvo. nakupujeme rezané kvety z ktorých vyrobíme kytice, čiže nakupujeme materiál, ale takisto nakupujeme črepníkové kvety a iné veci určené priamo na predaj, čiže tovar.
Mám rozdeľovať mesačné tržby na tržby za tovar a tržby za výrobky a služby, alebo to stačí dať jednou sumou ako tržby za tovar?
Problém je v tom, že neviem presne zistiť z reg. pokladne ktorá suma tržieb je za tovar a ktorá za výrobky... Ako to robíte vy?

nikto sa nevie vyjadriť?
Ludsky
12.04.13,13:01
Podľa presných definícií materiál, tovar, výrobok, služba, by to malo byť rozdelené, no pochopiteľne, že spätne je tažké zistiť že napr. z 50 zakúpených ruží bolo 40 predaných v podobe kytíc a 10 "bez zmeny" ako tovar. No podľa mňa je uvažovanie o kvetinárstve ako o výrobe prehnané. Ak by ste sadili stromčeky do zeme, polievali, hnojili a čakali čo vyrastie a to vyrastené predali, povedzme. Ale u Vás 90% toho čo nablokujete je podľa mňa tovar a tých 10% je aranžovanie - služba. Ekvivalentom je taký montér satelitov, ktorý by blokoval "vyrobený satelit", ale on len jednoducho predá tovar a ten namontuje. Takže predaný kvet je tovar, predaná kytica je viac položiek tovaru a k nim poskytnutá služba. Ak by som priniesol vlastné kvety z mojej záhradky a Vy mi ich len naaranžujete je to služba. Podľa mňa by v tej kase mali byť zadané položky tovaru a služba "aranžovanie". A následne ak by sme chceli byť veľmi precízny podľa uzávierok by sa to malo dať porátať. Deliť to z daňového hľadiska význam nemá, nakoľko % výška DPH aj dane z príjmu je pri týchto tovaroch a službe rovnaká. Z účtovného hľadiska, nerozdelenie môže byť považované za chybu, ale nevznikla tým štátu žiadna škoda. Skôr by pri prípadnej kontrole mohol byť problém s tým, že ak mám na bloku "kytica" a sumu, nie je z toho jasné koľko kvetov som spotreboval a tu sa vytvára priestor pre určité špekulácie... Takže preto nie som zástanca výrobku "kytica" ale skôr položiek tovar a služba.
miska31
20.08.13,19:05
Do ktorého stĺpca v peňažnom denníku účtujete tržby z ERP v bare? Predaj alka, nealka, cigarety, drobné pochutiny-chipsy a pod? Tovar alebo výrobky a služby? Ďakujem
mondes
23.08.13,12:48
Ako predaj tovaru.