ace123
04.03.13,17:03
Poprosil by som o radu, na starsom rodinnom dome som si pred rokom vsimol trhlinu, ktora zacina cca 70 cm nad zemou a postupne dohora sa zvacsuje. Prikladam fotky, su lepsie ako popis [bohuzial v original kvalite sa sem nedali dat ani ako zip]. Pred zimou som naznacil sadrou [podla rady od statika, okrem toho neporadil nic] a teraz sa da zistit, ze to pracuje, aj ked je to iba malo viditelne na fotke. Ak je to mozne, velmi by pomohla konkretna rada ako postupovat, ako vravim statik moc nepomohol, ale samozrejme mozem zavolat ineho. Pripadne ak mate nejaky kontakt na dobreho stavbara, budem vdacny. Je mi jasne, ze rada typu "rozsir zaklady o pol metra na sirku a meter do hlbky" sa mi asi neujde, ale mozno niekto mal podobny problem. Este cesta, je tam 40ka za zakaz vjazdu nad 3.5t. Vlhkostne pomery typu vyrubany strom alebo podobne neboli ziadne, iba viac rokov dozadu bol rozkopany chodnik kvoli kanalizacii.
chandler
05.03.13,06:57
kde je juh?
jar88
05.03.13,07:10
A to je jediná viditeľná prasklina?
Určite nemáš aj inde praskliny? Napríklad na opačnej strane, alebo aj na vnútorných stenách.
220870
05.03.13,07:29
Pokiaľ si budete púšťať vodu z rýn pod dom tak sa nič iné ani nedá čakať.Tieto domy nemali železobetónové vence .Treba skontrolovať spoje krovov a pomúrnic(kramle).Odvedte vodu od domu čo najďalej.Určite treba podbetónovať roh domu medzi vchodom a oknom.Malo by to stačiť.
ace123
05.03.13,08:24
Dakujem za odpoved, to podbetonovanie som si aj myslel, ze bude potrebne. Ohladne vody, uvedomujem si, ze to nie je dobre riesenie [aj preto som tam dal tu fotku, nech "nezahmlievam"], len mi nejde do hlavy, ze 40 rokov to nevadi a potom ano, ale samozrejme to je chaby argument a neriesi problem [vodu odvediem dalej].

Este ak mozem, je mozne v ramci rozsiahlejsej rekonstrukcie veniec urobit dodatocne, a tak, aby bol aj nalezite funkcny? Pojdem este na povalu dnes a pridam vecer fotky z nej, myslel som na to, ale zabudol som na to.
ace123
05.03.13,08:26
Je to jedina prasklina, prave to je mi divne. Tato prasklina, ktoru som odfotil je aj z vnutornej strany.
ace123
05.03.13,08:28
Okna na fotke su severna strana. Z pohladu toho podorysu je juh akoze lava stena [ta najdlhsia], cize smerom na cestu sever a opacne juh.
220870
05.03.13,10:32
Veniec vám nepomôže.Veniec na domoch drží pokope strechu,nie múry.40 rokov to vydržalo ,ale raz to prasklo a bude sa to len zhoršovať.Vyhrabať jamu aj s podbetónovaním je schopný jeden chlap urobiť za deň.
petermikuláš
05.03.13,10:39
len tak pre zaujímavosť by ma zaujímalo - ako hlboko by mal kopať?
ace123
05.03.13,10:42
ano, aj mna, kedze ma to caka :-) Cim viac detailu tym lepsie, napr. kolko na kazdu stranu.
lapejko
07.03.13,20:16
ako to, že nemá veniec, čo je potom tá železobetónová rímsa dookola pod strechou?
lapejko
07.03.13,20:19
povedal by som podľa tých máp od vody na rímse a podľa krytiny, že problém bude v bodovom prehnití krovu a nerovnomernej záťaži pomúrnic...