ayqa
04.03.13,19:03
Ako postupovat pri vyclenení svojej parcely pozemku, ak jeden spoluvlastník nie je ochotný sa dohodnúť.Priblížim problém...zdedila som cast pozemoku, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve,chcela by som si vyclenit svoju parcelu a neskor na nej postavit dom, spoluvlastníkov je 13 ale vacsina je rodina co by nebol problém, problém je s jednou pani ktora tam ma podiel, uz sa s nou chceli dohodnut ale ona nebola ochotná, ten pozemok je nevzuzívaný koli neochote sa dohodnút no minimalne uz 20 rokov co si len ja pamätam. Pani dotyčná už asi ani nikdy realne nevyužije tento pozemok,
Preto Vás prosím o radu, čo s nou? Ak budem mat suhlas vacsiny spoluvlastníkov resp. kazdeho spoluvlastníka okrem tej pani je mozné vyclenit parcelu? alebo dá sa obrátit s týmto problémom na súd ? Velmi Vás prosím o radu ...Dakujem
type
04.03.13,20:41
parcela sa da rozdelit ale musi sa spravit geometricky plan otazne je ci sa dostanete na tu novovzniknutu parcelu
type
04.03.13,20:57
prave som sa dozvedel ze s GP musia suhlasit vsetci spoluvlastnici pozemku,takze sa to vyclenit takouto formou nebude dat
branislavp
05.03.13,02:07
keď dôjde k dohode všetkých spoluvlastníkov, tak sa to dá.
Ferdosondo
05.03.13,04:40
Pokiaľ jedna spoluvlastníčka nesúhlasí, tak by sa to malo dať vyriešiť cez súd. Myslím, že problém by nemal nastať.
Poznámočka: A si si istá, že tí dvanásti, aj keď z rodiny budú súhlasiť?
ayqa
10.03.13,13:31
dakujem krasne za odpoved, ja len by som sa nerada pustala do niecoho co koniec koncov by nemalo vyznam....prave preto som sa pytala co ak jeden nesuhlasi, lebo som si uz zistovala u ostatnych ake maju stanovisko. Ono ista si byt nemozem koniec koncov to asi nikto. Tak dufajme ze sa to neskomplikuje ..drzte palce
Mária27
10.03.13,14:28
Návrh na súd - zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva - môže podať hociktorý spoluvlastník. Návrh môže byť na rozdelenie, súd rozhodne, ako spoluvlastníctvo vyporiada.
Čím viac podielov budeš vlastniť, tým lahšie sa ti zámer podarí. Môžeš dať návrh na oddelenie len tvojej čast, alebo na odkúpenie od ostatných ... Ak by ti to všetci predali a jej podiel by zostal malý, je dosť možné, že by ti to súd aj prikázal do vlastníctva s príkazom ju vyplatiť ... možností je viac.
ayqa
11.03.13,02:59
No mne sa skor jedna o to oddelenie mojej casti, nieco som sa tu na porade uz docitala ohladom toho len ono to bol stale trosku iny pripad.viete mi povedat aku velku parcelu je mozne odclenit? Teda aku najmensiu? Niekde tu na porade som citala ze je to okolo 2000m2 ale neviem ci si to pametam spravne. Ten moj pozemok sa nachadza v zastavanej casti obce.som si vedoma ze moznosti je viacero ale pre takeho laika ako som ja je to horsie ako spanielska dedina, mam sa teda este co ucit.preto som vdacna za kazdu radu. Vrela vdaka
Mária27
11.03.13,08:22
Tých 2000m2 je len pre poľnohospodársku pôdu. Ak sa nedohodneš so všetkými spoluvlastníkmi, daj to na súd. Samozrejme prístup k pozemku musia mať aj ostatní.