bubibu
06.03.06,06:40
Chcem sa opýtať, akú adresu treba uvádzať na dokladoch (faktúry) v nasledovnom prípade.
FO podniká na adrese Trenčín , Jahodová 5
na kartičke z daňového úradu pre registráciu dane z príjmov má adresu Nitra, Ovocná 5

Fyzickú osobu zaregistrujú vždy podľa miesta trvalého bydliska.
Teraz neviem, na akú adresu treba mať vystavené doklady napr. došlé a odoslané faktúry, aby boli uznané do daňových výdavkov????????????????????

Ďakujem
sway
06.03.06,05:56
Chcem sa opýtať, akú adresu treba uvádzať na dokladoch (faktúry) v nasledovnom prípade.
FO podniká na adrese Trenčín , Jahodová 5
na kartičke z daňového úradu pre registráciu dane z príjmov má adresu Nitra, Ovocná 5

Fyzickú osobu zaregistrujú vždy podľa miesta trvalého bydliska.
Teraz neviem, na akú adresu treba mať vystavené doklady napr. došlé a odoslané faktúry, aby boli uznané do daňových výdavkov????????????????????

Ďakujem

Neviem v akom SW pracuješ, ale napr. ja v Omege mám možnosť na faktúru uviesť aj fakturačnú adresu, adresu prevádzky, ale podstatné je že musí byť uvedená adresa firmy podľa ŽL a popridelované IČ,IČO..., a pri zmenách je potrebné na DÚ vždy nahlásiť zmeny aj adries.
DušanČ
06.03.06,06:20
Na správnosť údajov v účtovných dokladoch treba dávať veľký pozor. Medzi tieto údaje patrí aj adresa subjektu na faktúre. Je treba rozlišovať fakturačnú adresu a korešpondenčnú adresu. Bohužiaľ je veľa podnikateľských subjektov, u ktorých sa tieto adresy líšia. Z hľadiska uznateľnosti dokladu pre prípad kontroly (napr. daňovej) je potrebné uvádzať fakturačnú adresu, t.j. adresu podľa obchodného, resp. živnostenského registra. Ak to SW neumožňuje rozlišovať, je nutné na doklad uviesť fakturačnú adresu a napr. na obálku pri poštovom styku napísať korešpondenčnú adresu.
bubibu
06.03.06,14:33
Práve som telefonovala na daňový úrad. Tam mi povedali, že mi dodávateľ musí vystaviť faktúry, na ktorých uvádza adresu daňového subjektu. Takže adresu, ktorú mám v pridelení DIČ. (osvedčenie o registrácii platiteľa)Takže pri FO je to bydlisko.
Teraz som už úplne vedľa. Vôbec nespomínala živnostenské oprávnenie.
DušanČ
07.03.06,16:44
Práve som telefonovala na daňový úrad. Tam mi povedali, že mi dodávateľ musí vystaviť faktúry, na ktorých uvádza adresu daňového subjektu. Takže adresu, ktorú mám v pridelení DIČ. (osvedčenie o registrácii platiteľa)Takže pri FO je to bydlisko.
Teraz som už úplne vedľa. Vôbec nespomínala živnostenské oprávnenie.

Chceš tým vari povedať, že máš na živnostenskom oprávnení inú adresu ako na osvedčení o registrácii - pridelení DIČ ?
duficek
14.03.06,11:33
Chceš tým vari povedať, že máš na živnostenskom oprávnení inú adresu ako na osvedčení o registrácii - pridelení DIČ ?
napriklad ja mam na zivnostenskom liste uvedenu adresu prevadzky kde podnikam a na osvedceni o registracii DIC mam adresu bydliska.
mam to tak uz od roku 2000 a asi je to pruser...:confused:
ajobs
14.03.06,19:15
napriklad ja mam na zivnostenskom liste uvedenu adresu prevadzky kde podnikam a na osvedceni o registracii DIC mam adresu bydliska.
mam to tak uz od roku 2000 a asi je to pruser...:confused:

To áno, tie adresy treba zosúladiť.
duficek
16.03.06,09:21
To áno, tie adresy treba zosúladiť.
vcera som pozeral prijate faktury znameho. on ma tiez na DIC registracii adresu bydliska, zivnost neviem na aku adresu ma.
adresa subjektu na fakturach je adresa prevadzky, nie bydlisko. teda tak ako to mam ja. faktury mu chodia od teleopov, prenajimatela proestorov...zeby to mal aj on nespravne? jemu sa o to stara uctovnicka.
duficek
27.06.06,14:57
chcel by som znova otvorit tuto temu.
ako FO mam na registracii DIC adresu trvaleho bydliska napr. Vajnorska 10. kedze mam na druhej strane mesta prenajate priestory, kde podnikam, vykonavam zivnost, v ZL mam ako miesto podnikania adresu napr. Mrkvickova 5. za tieto priestory platim mestskej casti najomne, mam tam zavedeny telefon, elektrinu a pod.
aku adresu mam pouzivat na uctovnych dokladoch a peciatke?
Vajnorska 10 alebo Mrkvickova 5 ??
alebo oboje naraz ako Sidlo firmy Vajnorska 10 + Prevadzka: Mrkvickova 5
Zita5
27.06.06,15:18
chcel by som znova otvorit tuto temu.
ako FO mam na registracii DIC adresu trvaleho bydliska napr. Vajnorska 10. kedze mam na druhej strane mesta prenajate priestory, kde podnikam, vykonavam zivnost, v ZL mam ako miesto podnikania adresu napr. Mrkvickova 5. za tieto priestory platim mestskej casti najomne, mam tam zavedeny telefon, elektrinu a pod.
aku adresu mam pouzivat na uctovnych dokladoch a peciatke?
Vajnorska 10 alebo Mrkvickova 5 ??
alebo oboje naraz ako Sidlo firmy Vajnorska 10 + Prevadzka: Mrkvickova 5

Obchodný názov a sídlo, ako máš v živnostenskom liste .Okrem toho pod túto adresu môžeš uviesť aj prevádzku ................. .
duficek
27.06.06,15:35
v ZL je uvedene doslovne:

obchodne meno : XXX
miesto podnikania : mrkvickova 5 , BA
ICO : XXX

osobne udaje
meno a priezvisko : XXX
rodne cislo : XXX
bydlisko : Vajnorska 10, BA

bude teda spravne, pouzivat ako sidlo Vajnorska 10 s "dodatkom" prevadzka Mrkvickova 5?
dakujem
Zita5
27.06.06,15:39
v ZL je uvedene doslovne:

obchodne meno : XXX
miesto podnikania : mrkvickova 5 , BA
ICO : XXX

osobne udaje
meno a priezvisko : XXX
rodne cislo : XXX
bydlisko : Vajnorska 10, BA

bude teda spravne, pouzivat ako sidlo Vajnorska 10 s "dodatkom" prevadzka Mrkvickova 5?
dakujem

Miesto podnikania a zároveň aj sídlo firmy ...Mrkvičkova 5.
Na Vajnorskej máš trvalý pobyt .....túto by si používal vtedy ak by bola uvedená ako miesto podnikania , ale v tomto prípade je to vlastne bydlisko a to neuvádzaš .
duficek
27.06.06,15:46
dakujem zitka
toto ma ale dokonale pletie, lebo ini zase tvrdia, ze sidlo firmy je trvale bydlisko FO, aj pani na DU sa divila, preco mam na peciatke Mrkvickova 5, ked som registrovany na DU s trvalym bydliskom Vajnorska 10 :(
vieroslava
27.06.06,15:48
Ak podnikáš ako živnostník, vždy platíš dane tam, kde máš trvalé bydlisko. To je aj tvoja adresa pre živnosť, s dodatkom prevádzka: Mrkvičkova 5.
Môj názor je, že musíš uvádzať na dokladoch aj adresu trvalého bydliska.

Kým som Ti stihla odpovedať, odpovedal si si aj sám. Pani na DÚ má pravdu.
va1ke
27.06.06,15:56
no ja mám na to takýto názor.
ak si FO tak sídlo firmy máš trvalé bydlisko. môžeš mať aj prevádzkareň, ktorej adresa sa nemusí zhodovať na so sídlom firmy, čiže trvalým bydliskom.
na kartičke od DU ako aj na všetkých iných dokumentoch od štátnych inštitúcií je napísané sídlo firmy (čiže trvalé bydlisko)
na faktúrach podľa zákona o DPH musí byť uvedené sídlo firmy alebo sídlo prevádzkarne.
Zita5
27.06.06,15:59
Neviem .........,s trvalým bydliskom súhlasím ak je uvedené v ŽL ako miesto podnikania ,sídlo firmy aj trvalé bydlisko ....rovnaké .


Ale vidím , že sa tu zbieha viac názorov , som zvedavá kto to teraz rozuzlí;)
va1ke
27.06.06,16:08
v ZL je uvedene doslovne:

obchodne meno : XXX
miesto podnikania : mrkvickova 5 , BA
ICO : XXX

osobne udaje
meno a priezvisko : XXX
rodne cislo : XXX
bydlisko : Vajnorska 10, BA

bude teda spravne, pouzivat ako sidlo Vajnorska 10 s "dodatkom" prevadzka Mrkvickova 5?
dakujemň

no a ešte doplním ak máš v ŽL napísané miesto podnikania...mrkvičkova5 tak podľa mňa by si mal mať aj na kartičke z DU adresu miesta podnikania.
duficek
27.06.06,16:08
na faktúrach podľa zákona o DPH musí byť uvedené sídlo firmy alebo sídlo prevádzkarne. no a na inych dokladoch (faktury/pokladnicne doklady/peciatka) tiez plati to alebo?



podľa mňa by si mal mať aj na kartičke z DU adresu miesta podnikania
hore v prispevku pises, ze na DU sa registruje podla bydliska FO, resp trvaleho pobytu.

kedze od roku 2000 mam na vsetkych uctovnych dokladoch uvedenu adresu Mrkvickova 5....asi najlahsie riesenie by bolo preregistrovat sa na DU kam spada Mrkvickova 5 a budu vsetky doklady spravne :)
va1ke
27.06.06,16:10
no v tvojom prípade by som uvádzala tak ako máš na živnosti čiže mrkvičkova 5. máš zriadenú prevádzkareň??
Zita5
27.06.06,16:10
dakujem zitka
toto ma ale dokonale pletie, lebo ini zase tvrdia, ze sidlo firmy je trvale bydlisko FO, aj pani na DU sa divila, preco mam na peciatke Mrkvickova 5, ked som registrovany na DU s trvalym bydliskom Vajnorska 10 :(

Teraz som si vlastne všimla tému od začiatku a od ajobs si dostal odpoveď ....adresu treba zosúladiť .A vidím , že si s tým ešte nič nerobil .
Ale podľa uvedenia Tvojho príkladu ako to máš vŽL ......je moja odpoveď na takto zriadený ŽL správna ...aspoň ja osobne si myslím , možno mi to niekto vyvráti. ;)
Zita5
27.06.06,16:18
no a na inych dokladoch (faktury/pokladnicne doklady/peciatka) tiez plati to alebo?


hore v prispevku pises, ze na DU sa registruje podla bydliska FO, resp trvaleho pobytu.

kedze od roku 2000 mam na vsetkych uctovnych dokladoch uvedenu adresu Mrkvickova 5....asi najlahsie riesenie by bolo preregistrovat sa na DU kam spada Mrkvickova 5 a budu vsetky doklady spravne :)

Ja by som spravila zmenu na ŽL a miesto podnikania by som upravila totožne ako si registrovaný na DÚ čiže Vajnorska .... s tým , že Mrkvičkovú by som mala uvedenú ako prevádzku .
duficek
27.06.06,16:19
na mieste podnikania mam inspekcnu knihu, boli tam u mna aj zo zivnostenskeho uradu a pytali ju.
ale z dalsieho zakona mi rastie hlava, pretoze :
"Problematiku upravuje § 17 zákona č. 455/1991 Zb. (http://jaspi.justice.gov.sk/) o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon").
Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť.
Nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.
Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
výstavné priestory a vzorkové predajne,
priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie."takze mam vlastne prevadzku alebo len priestory suvisiace s prevadzkovanim zivnosti????

zitka - nezosuladil, lebo neviem ktoru adresu mam povazovat za "spravnu", preto sa to snazim opatovne vyriesit.
va1ke
27.06.06,16:31
uvediem praktický príklad.
ja pracujem vo firme, ktorá má:
v ZL sídlo firmy, ktoré je totožné s trvalým bydlisko majiteľa. - Topoľčany
(tam nič nerobím tam nechodíme proste nič sa tam nedeje)
prevádzku máme v NR. (tam firma funguju)
na kartičke od DU, na všetkých výkazoch do poisťovní všade uvádzame sídlo firmy čiže TO.
faktúry vystavujeme....TO
faktúry, ktoré dostávame tak tam je to buď TO alebo NR. (zatial s tým nebol problém)
pokladničné doklady tiež TO
pečiatku máme urobenú nasledovne: sídlo To
prevádzka NR
korešpondečná adresa: NR
Zita5
27.06.06,16:33
Ja Ti poviem z mojej živnosti v minulosti:

miesto podnikania som mala uvedený môj trvalý pobyt Tulipánova 1.....tým totožnú aj registráciu na DÚ aj kartičku a všetko čo k tomu patrí .Na DÚ som mala aj oznámenú prevádzku.Prevádzku na ŽL som mala ohlásenu na živnostenskom úrade Mrkvičkovú 10.Všetka úradna pošta mi chodila domov aj faktúry a všetky dokumenty .

Teraz mám zmenený ŽL a miesto podnikania, prevádzka a trvalý pobyt mám na jednej adrese .
duficek
27.06.06,17:16
dakujem vam za cas, idem to info stravit :)
Zita5
27.06.06,17:26
A vymyslel si niečo ?:)
duficek
28.06.06,08:53
A vymyslel si niečo ?:) takze na zaklade vasich odpovedi a §71 zakona o DPH odsek 2
"Faktúra musí obsahovať
a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,"

som sa rozhodol nechat povodny stav, teda miesto odnikania Mrkvickova 5 a na DU registraciu DIC Vajnorska 10. na uctovnych dokladoch pouzivat nadalej adresu miesta podnikania, vykazy do poistovni a dan z prijmov zo ZC za zamestnancov adresa trvaleho bydliska.

nedalo mi a volal som na zivnostensky urad - na fakturach a dokladoch ma byt adresa miesta podnikania...cize z ich hladiska OK

telefonat na DU - na fakture a dokladoch moze byt adresa miesta podnikania, dolezite je uviest spravne DIC, podla ktoreho sa da zistit, ze FO je registrovana na daň v mieste bydliska

kedze budem menit peciatku, hodim tam obidve
Martina123
08.07.06,09:02
Dobry den, chcela by som sa opytat na jednu vec a zaroven poprosit o rdu.

Firmu zalozili 2 spolocnici A a B a firma sa vola C. Vzniknuta firma ma sidlo v priestoroch firmy A a teda plati jej najom mesacne. Tu sa chcem opytat, ze som citala nieco take , ze je to obchod so spriaznenou , ci previazanou osobou. Uctujem faktury od A za najom nejako inak? Na ine ucty? Lebo zatial som to hodila na 518/321 Dakujem za odpoved.
Zoltán Kovács
08.07.06,09:06
Dobry den, chcela by som sa opytat na jednu vec a zaroven poprosit o rdu.

Firmu zalozili 2 spolocnici A a B a firma sa vola C. Vzniknuta firma ma sidlo v priestoroch firmy A a teda plati jej najom mesacne. Tu sa chcem opytat, ze som citala nieco take , ze je to obchod so spriaznenou , ci previazanou osobou. Uctujem faktury od A za najom nejako inak? Na ine ucty? Lebo zatial som to hodila na 518/321 Dakujem za odpoved.

Na účtovanie to nemá žiadný vplyv. Akurát ti odporúčam vytvoriť analytiku na toto nájomné, lebo ak ide o sro v prílohe k daňovému priznaniu musíš uviesť objem obchodov so spriaznenými osobami. A tá analytika ti pomôže.
Martina123
08.07.06,09:09
Mohli by ste mi nekto poradit?
Martina123
08.07.06,09:11
Dobre , takze uctujem normalne, len v DP, teda nie nahodou v poznamkach na konci roka? Tam sa to uvadza?
Dakujem za pomoc.
Martina123
08.07.06,09:12
Na účtovanie to nemá žiadný vplyv. Akurát ti odporúčam vytvoriť analytiku na toto nájomné, lebo ak ide o sro v prílohe k daňovému priznaniu musíš uviesť objem obchodov so spriaznenými osobami. A tá analytika ti pomôže.

Aha teraz som zistila ako sa podakovat konkretne k Vasmu mailu. Tak este raz diky za pomoc.
Martina123
08.07.06,09:15
Na účtovanie to nemá žiadný vplyv. Akurát ti odporúčam vytvoriť analytiku na toto nájomné, lebo ak ide o sro v prílohe k daňovému priznaniu musíš uviesť objem obchodov so spriaznenými osobami. A tá analytika ti pomôže.

Mala by som teda este jeden proble, ale neviem , ci to dostatocne dobre a zrozumitelne popisem. Budem sa snazit. ALe tyka sa to prevodu podielu na 3 spolocnika a zaroven navysenia imania. Mozem sa opytat teraz Vas , alebo s musim prepnut do tzv. spravnej kategorie?
Zoltán Kovács
08.07.06,09:16
Ano v poznámkach k DP sa to uvádza. Ten terminus technikus "príloha k DP" je ako železná košela. Roky sa to tak volalo. Tak isto ako cestná daň = daň z motorových vozidiel:D
Zoltán Kovács
08.07.06,09:18
Chcem sa opýtať, akú adresu treba uvádzať na dokladoch (faktúry) v nasledovnom prípade.
FO podniká na adrese Trenčín , Jahodová 5
na kartičke z daňového úradu pre registráciu dane z príjmov má adresu Nitra, Ovocná 5

Fyzickú osobu zaregistrujú vždy podľa miesta trvalého bydliska.
Teraz neviem, na akú adresu treba mať vystavené doklady napr. došlé a odoslané faktúry, aby boli uznané do daňových výdavkov????????????????????

Ďakujem

Tú takzvanú kartičku - registráciu k dani z príjmov,resp. k DPH - DÚ vystavuje podľa živnostenského listu. Tam je uvedená adresa na podnikanie, resp. adresa prevádzkarne.
Zoltán Kovács
08.07.06,09:23
Mala by som teda este jeden proble, ale neviem , ci to dostatocne dobre a zrozumitelne popisem. Budem sa snazit. ALe tyka sa to prevodu podielu na 3 spolocnika a zaroven navysenia imania. Mozem sa opytat teraz Vas , alebo s musim prepnut do tzv. spravnej kategorie?
Prevod podielu z jedného spoločníka na druhého sa v účtovníctve neobjaví. Len treba upraviť základateľskú zmluvu na základe rozhodnutia valného zhromaždenia o prevode podielu z jedného na druhého.

Navýšenie ZI:

353/411AE predpis navýšenia ZI
221 resp. 211/353 splátka vkladu spoločníka

Pri 411 som použil AE preto lebo používam napr.:

411 001 ZI nezapísané do OR
411 002 ZI zapísané do OR
Martina123
08.07.06,09:53
Prevod podielu z jedného spoločníka na druhého sa v účtovníctve neobjaví. Len treba upraviť základateľskú zmluvu na základe rozhodnutia valného zhromaždenia o prevode podielu z jedného na druhého.

Navýšenie ZI:

353/411AE predpis navýšenia ZI
221 resp. 211/353 splátka vkladu spoločníka

Pri 411 som použil AE preto lebo používam napr.:

411 001 ZI nezapísané do OR
411 002 ZI zapísané do OR

Ja mam ale takuto situaciu.
V roku 2005 vznikla s.r.o. a zauctovalo sa ZI 2 spolocnikov 35310/41110 spolocnik A a 35320/41120 a spolocnik B. Po 100 000.

Teraz v 2006 pristupoval novy spolocnik, ktory kupil podiely od A a B za 30 000. Sumy zaplatil spolocnikom na ich ucty a 10 000 SK zaplatil do s.r.o.. To bolo vlastne navysenie ZI, aby mal kazdy spolocnik po 70 000.
Teda v tej vzniknutej s.r.o. mi na ucte pribudlo 10 000. Cize urobim len navysenie imania?
Ja sa len chcem opytat, ze ci to bol velky nezmysel, ze sme v roku 2005 urobili na jednotlivych spolocnikov analytiku. Mozem to v podstate v r. 2005 prepisat, myslim texty, lebo ucty 35310/41110 a 35320/41120 ostane , len prepisem text, ze tam nebude meno spolocnika, ale bude text, ako ste mi to napisali nezapisane do ORSK a zapisane do ORSK.

A teda este raz , ze tych 10 000, co pribudlo na ucet spol, zauctujem len ako navysenie imania. A navysenie sa neuctuje ze 419?
Martina123
08.07.06,09:55
A este chem povedat, ze tiez uctujem v MRP.
Zoltán Kovács
09.07.06,05:30
Ja mam ale takuto situaciu.
V roku 2005 vznikla s.r.o. a zauctovalo sa ZI 2 spolocnikov 35310/41110 spolocnik A a 35320/41120 a spolocnik B. Po 100 000.

Teraz v 2006 pristupoval novy spolocnik, ktory kupil podiely od A a B za 30 000. Sumy zaplatil spolocnikom na ich ucty a 10 000 SK zaplatil do s.r.o.. To bolo vlastne navysenie ZI, aby mal kazdy spolocnik po 70 000.
Teda v tej vzniknutej s.r.o. mi na ucte pribudlo 10 000. Cize urobim len navysenie imania?
Ja sa len chcem opytat, ze ci to bol velky nezmysel, ze sme v roku 2005 urobili na jednotlivych spolocnikov analytiku. Mozem to v podstate v r. 2005 prepisat, myslim texty, lebo ucty 35310/41110 a 35320/41120 ostane , len prepisem text, ze tam nebude meno spolocnika, ale bude text, ako ste mi to napisali nezapisane do ORSK a zapisane do ORSK.

A teda este raz , ze tych 10 000, co pribudlo na ucet spol, zauctujem len ako navysenie imania. A navysenie sa neuctuje ze 419?

Tú analytiku na jednotlivých spoločníkov, by som nezrušil, keĎ už ste vytvorili. Aspoň máte prehľad, kto koľko má vložených.
Na zvýšenie ZI sa použije obdobná predkontácia, ako pri zakladaní sr.o.:

353/411

Na účte 353 vytvorte este jednu analytiku pre toho tretieho spoločníka.
Účet 419 ani nepoznám, ani nepoužívam.