ninai
06.03.06,06:46
Prešla som si príspevky o DPH, ale aj tak si nie som istá.
Nehnuteľnosť je v majetku FO-nepodnikateľa. Tento ju prenajíma PO-s.r.o. FO a riaditeľ s.r.o. sú spriaznené osoby. PO sa rozhodla nehnuteľnosť kúpiť a za cca 2 mesiace (po zápise v katastri) predať. Predmetom podnikateľskej činnosti PO nieje obchodovanie s nehnuteľnosťami.
Zaujíma ma, či sa bude predaj právnickou osobou realizovať s DPH a či musí byť ku kúpnej zmluve pri prvom predaji znalecký posudok?
ALBO
06.03.06,07:17
PO kúpi nehnuteľnosť od FO bez dane.
PO-platiteľ dane- predá nehnuteľnosť podľa § 38/1. Ak je budova novšia ako 5 rokov od prvej kolaudácie predá s DPH (má menej ako 5 rokov).
Ak je budova staršia ako 5 rokov po kolaudácii môže sa PO rozhodnúť, či predá s DPH alebo ako oslobodenú bez DPH.
ninai
06.03.06,10:05
Čo v prípade, že sa nekonala žiadna kolaudácia, lebo je to ľahká stavba (unimo), na ktorú zrejme nebolo nutné mať kedysi kolaudáciu?
KEJKA
06.03.06,16:19
TO je ASI LEN TZV. drobná stavba... Tam bude treba dph..
JankaO
06.03.06,16:49
Čo v prípade, že sa nekonala žiadna kolaudácia, lebo je to ľahká stavba (unimo), na ktorú zrejme nebolo nutné mať kedysi kolaudáciu?


Podľa zákona č.50/1976 v posl.znení, ani teraz ak stavebný úrad nerozhodne ináč, na drobné stavby stavebné povolenie, ktoré končí kolaudačným rozhodnutím, nie je potrebné.
Podľa definície drobných stavieb, ktorá je obsiahnutá v ods. 5 až 7 § 139b stavebného zákona platného od 1. 8. 2000, medzi drobné stavby patria stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. garáž, žumpa, pivnica, oplotenie, a pod.) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Za drobné stavby sa považujú:

– prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m (napr. kôlne, kočikárne, letné kuchyne, rôzne prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, sauny, ale aj garáže, ktoré sú doplnkovými stavbami k hlavnej stavbe, pričom spĺňajú zákonom stanovené rozmery),
– podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m (pivnice, žumpy),
– oplotenia,
– prípojky stavieb na verejné rozvodové siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pripojenie drobných stavieb na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
– nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.

Takáto stavba ale nie je v zmysle zákona o DPH podľa § 38 oslobodenou.
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku,19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
ALBO
06.03.06,17:47
Čo v prípade, že sa nekonala žiadna kolaudácia, lebo je to ľahká stavba (unimo), na ktorú zrejme nebolo nutné mať kedysi kolaudáciu?

Podľa mňa si musíte najprv ujasniť, či ide vôbec o ostavbu= podľA stavebného zákona. ak ano, budete sa riadiť § 38.
Ten moment prvej kolaudácie bude treba nejako nahradiť.
Vydokladovaním (stavebné povolenie, .... resp. zistiť na DU). Možno tá stavba nemá zrovna okolo 5 rokov takže nie je pre vás problém oslobodiť ju ak viete preukázať, že sa postavila napr. pred 10 rokmi.
Ja mám skôr obavu, či unimobunka je stavba, či to nie je HM. Ja chápem unimobunku ako HM.A potom jej predaj musím zdaniť vždy.
heket
17.03.07,21:16
Do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili hmotný majetok -unimobunku,využivanú ako malú predajňu?
betka
18.03.07,12:27
Do ktorej odpisovej skupiny by ste zaradili hmotný majetok -unimobunku,využivanú ako malú predajňu?

2.0S - montovane stavby z plastov (prefabrikované bunky), alebo z dreva, ak nie sú stav objektami samostatnými alebo technol. zariadením. A to podľa rozhodnutia prísl. úradu životného prostredia.
3.0S - montované stavby z betónu, montované stavby z kovov.... Tieto bunky sa dajú preniesť, preložiť, nemajú pevný základ, nie sú ukotvené ..., drobné stavby - definuje JankaO v príspevku.
4.0S - by som vylúčila, nejde o budovu, podľa stavebného zákona. (50/1976 v znení neskorších predpisov).

Osobne by som ju zaradila do 2.0S
bokoo
06.01.08,18:37
Pozdravujem Vás, a ked PO kúpi od FO bez DPH a vykona rekonstrukciu takehoto objektu, ktorý je starší ako 5 rokov, tým že ho zrekonštruoval musí potom nehnuteľnosť predať s DPH ?? Podľa príspevkov som pochopil že sa jedná o termín od prvého stavebného konania - takže predpokladám že PO po reknštrukcii takejto nehnuteľnosti nemusí predávať s DPH.
ALBO
07.01.08,06:05
Pozdravujem Vás, a ked PO kúpi od FO bez DPH a vykona rekonstrukciu takehoto objektu, ktorý je starší ako 5 rokov, tým že ho zrekonštruoval musí potom nehnuteľnosť predať s DPH ?? Podľa príspevkov som pochopil že sa jedná o termín od prvého stavebného konania - takže predpokladám že PO po reknštrukcii takejto nehnuteľnosti nemusí predávať s DPH.


No nie je to tak , lebo musíte ísť na § 54, no a to TZ ak splňa podmienku podľa ods. 2/c) potom pri predaji oslobodenom musíte vrátiť pomernú časť z tej DPH odpočítanej z nákladov na rekonštrukciu (to je podľa ods. 7).
Takže nehnuteľnosť možete predať celú ako oslobodenú ale vrátite pomernú časť uplatnenej DPH z rekoštrukcie.