koordinatoreva
05.03.13,06:47
Zdravím vás, tak zajtra mám rozvod, muž mi neprispieva ničím na domácnosť, po rozvode chce v tom pokračovať, neprispieva na inkaso, na nič, ja som brala hypotéku, jemu som darovala 1/2 domu, musí alebo nemusí mi na ňu prispievať? Totálne zúfalá.
Xanti
05.03.13,06:25
Zruš darovaciu zmluvu to ako prvé, ak nebude vlastník zruš mu trvalý pobyt po rozvode a vyhod ho z domu. Prečo by si mala podporovať príživníka.
Ved ked býva tak má aj platiť polovicu nákladov na bývanie ...
buchač
05.03.13,06:30
Zruš darovaciu zmluvu to ako prvé, ak nebude vlastník zruš mu trvalý pobyt po rozvode a vyhod ho z domu. Prečo by si mala podporovať príživníka.
Ved ked býva tak má aj platiť polovicu nákladov na bývanie ...

Ako postupovať ak predmetom daru bola nehnuteľnosť ?

Po doručení výzvy darcu obdarovanému o vrátení darovanej nehnuteľnosti z vyššie uvedených dôvodov má obdarovaný uzavrieť s darcom dohodu o vrátení nehnuteľnosti.
Táto dohoda sa zapíše do katastra nehnuteľností záznamom.
V prípade, že obdarovaný nie je ochotný dohodu o vrátení daru s darcom uzavrieť, napr. preto, že podľa jeho názoru dobré mravy hrubo neporušil, nemá darca inú možnosť, len domáhať sa vrátenia daru súdnou cestou.
Rozsudok súdu je verejná listina, ktorá sa zapíše do katastra nehnuteľností záznamom.
Xanti
05.03.13,06:34
Buchy myslím, že tam sú dôvody na vrátenie daru. Obdarovaný predsa sa rozvádza so zadávateľkou, a detto neuhrádza za seba náklady ...
Mgr.Shrek
05.03.13,06:36
Milá Xanti. Zrušiť darovaciu zmluvu nie je možné. Darca sa môže domáhať vrátenia daru. Ak neuspeje so žiadosťou u obdarovaného,tak potom návrh na súd.
Dožadovať sa vrátenia daru sa dá len zo zákonom stanovených dôvodov, resp. dôvodu, ktorým je, že obdarovaný sa k darcovi a členom jeho rodiny správa tak, že hrubo porušuje dobré mravy.
V tomto prípade bude byt predmetom vyporiadania BSM, tam by som videl šancu na prikázanie bytu za úhradu do vlastníctva koordinatorevy.
Stanislav 1975
05.03.13,06:38
Buchy myslím, že tam sú dôvody na vrátenie daru. Obdarovaný predsa sa rozvádza so zadávateľkou, a detto neuhrádza za seba náklady ...
Podla mňa by na súde neuspela s vrátením daru- tam už musia byť fest dovody a vačšinou sa tieto návrhy zamietajú...
buchač
05.03.13,06:41
Buchy myslím, že tam sú dôvody na vrátenie daru. Obdarovaný predsa sa rozvádza so zadávateľkou, a detto neuhrádza za seba náklady ...
Šak hej ....dôvody sú .......

Ale to predsa neznamená , že sa na súde dotyční nestretnú .....dnes nič výnimočné ....
Xanti
05.03.13,06:42
Podla mňa by na súde neuspela s vrátením daru- tam už musia byť fest dovody a vačšinou sa tieto návrhy zamietajú...
A to nie je fest dôvod? Že je príživník ...
Stanislav 1975
05.03.13,06:43
A to nie je fest dôvod? Že je príživník ...
ťažko povedať- ak bude mať dobrého obhajcu, ani príživník nemusí byť- dneska sú naše súdy také všelijaké...
Xanti
05.03.13,06:46
ťažko povedať- ak bude mať dobrého obhajcu, ani príživník nemusí byť- dneska sú naše súdy také všelijaké...
Veru veru súdy sú všelijaké, ale zadávateľka nemá čo stratiť ak sa pokúsi získať nehnuteľnosť späť.
Nepíše kedy bola braná hypo, a na aký účel. Či bola braná pred mng. na kúpu dotyčnej nehnuteľnosti. Alebo počas mng. na rekonštrukciu tejto nehnuteľnosti. A detto od toho vyplývajú pre jej mng. aj povinnosti.
Mgr.Shrek
05.03.13,06:49
Je otázkou, či darkyňa dokáže také správanie obdarovaného, ktorým hrubo porušuje dobré mravy. Jedna vec je, čo sa v skutočnosti deje "za zatvorenými dverami" a druhá čo je preukázané.
Braňo
05.03.13,06:50
ešte som videl aj súd, kde vyhral manžel a manželka mu prispievala na výživné aj po rozvode, nakoľko zarábala podstatne viac a on bol nezamestnaný.
doktor23
05.03.13,06:54
Milá Xanti. Zrušiť darovaciu zmluvu nie je možné. Darca sa môže domáhať vrátenia daru. Ak neuspeje so žiadosťou u obdarovaného,tak potom návrh na súd.
Dožadovať sa vrátenia daru sa dá len zo zákonom stanovených dôvodov, resp. dôvodu, ktorým je, že obdarovaný sa k darcovi a členom jeho rodiny správa tak, že hrubo porušuje dobré mravy.
V tomto prípade bude byt predmetom vyporiadania BSM, tam by som videl šancu na prikázanie bytu za úhradu do vlastníctva koordinatorevy.

podľa mňa dom nebude predmetom dohody o vyporiadaní BSM, resp. súdneho rozhodnutia, nakoľko nie je v BSM. Podľa slov zadávateľky ho manželovi darovala (teda 1/2 z neho)
Xanti
05.03.13,06:58
ešte som videl aj súd, kde vyhral manžel a manželka mu prispievala na výživné aj po rozvode, nakoľko zarábala podstatne viac a on bol nezamestnaný. Tak to ten mng. musel byť postihnutý, alebo nemocný po rozvode ak mu súd priznal výživné od mng. Pravidlom toto nebýva, lebo ak je zdravý je schopný sa sám živiť a súdy také žiadosti zamietajú.
Mgr.Shrek
05.03.13,07:06
Máš pravdu. Mea culpa. Je potrebné podať návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
arizona
05.03.13,07:51
ešte som videl aj súd, kde vyhral manžel a manželka mu prispievala na výživné aj po rozvode, nakoľko zarábala podstatne viac a on bol nezamestnaný.
Vies ako by sa to zneuzivalo? Kolki darebaci by sa hodili na podporu narocky, len aby z trucu prinutili ex,aby im prisievali?
Na to, aby sud prikazal manzelke/ovi prispievat po rozvode na ex ,musi by vaznejsi dovod. Napr. chore dieta,kvoli ktoremu sa nemoze rodic zamestnat, vlastna choroba, invalidita a pod.
Ved aj vyzivne na deti musi rozvedeny rodic platit.
koordinatoreva
06.03.13,07:43
Hypo bola braná tesne pred manželstvom/mimochodom dnes nás rozviedli/ aj aj pol domu bola darovaná pred manželstvom, ide o to, že pikiaľ nadalej chce bývať v tom dome aj ked pol je jeho, koľko musí prispievať na inkaso a veci s tým súvisiace, hypo sa použila aj na rekonštrukciu aj na vyplatenie predchádzajúceho manžela
koordinatoreva
06.03.13,07:45
no tak zatial mi nenariadili mu prispievať, bude platiť 50 na malého keďže oficiálne je nezamestnaný - účelovo tesne pred rozvodom...