m.b.
05.03.13,06:54
Ahojte! Aké sú podmienky a čo všetko je potrebné urobiť, ak zamestnávateľ chce zamestnať evidovaného nezamestnaného na základe dohody o vykonaní práce? Prihlásenia, odhlásenia, oznámenia, poisťovne, úrad práce... čo všetko je potrebné urobiť? Ďakujem!
m.b.
05.03.13,15:14
Niekto by mi poradil?????? Nemám skúsenosti v tejto oblasti! Dakujem!!!
Gabhus
06.03.13,03:40
A ešte otázočka: Evidovaný na ÚP, ale poberá len dávku v hmotnej núdzi. Môže zarobiť na dohodu napr. 30 eur mesačne? Zníži sa mu o túto sumu dávka (poberá okolo 65 eur)?
Ďakujeme:)
damda
04.04.13,18:46
Môže zarobiť tých 30€ a nezníži sa mu dávka v hmotnej núdzi, ale musí to byť na DOVP, nie DOPČ (tú by posudzovali na ÚP inak). Tú prácu na dohodu treba vopred na úrad nahlásiť, doniesť im kópiu Dohody a potom po spracovaní mzdy treba doniesť výplatnú pásku...oni Vás usmernia.
Zuzanka_ba
04.04.13,20:35
Môže zarobiť tých 30€ a nezníži sa mu dávka v hmotnej núdzi, ale musí to byť na DOVP, nie DOPČ (tú by posudzovali na ÚP inak). Tú prácu na dohodu treba vopred na úrad nahlásiť, doniesť im kópiu Dohody a potom po spracovaní mzdy treba doniesť výplatnú pásku...oni Vás usmernia.

Všetky typy - DVP, DPČ, DBPŠ sú príjmami zo závislej činnosti, pri zisťovaní príjmov by úrad mal brať do úvahy úrad príjem poberateľa zo všetkých závislých činností. Nevidím dôvod prečo by úrad robil rozdiel medzi DVP a DPČ, a DOPČ posudzovať inak (možno len preto že má dlhodobejší "charakter"?), damda môžeš toto pls viacej vysvetliť? Menej skúsení ocenia, ďakujeme.
Nevieme aké má príjmy dotyčný a spoločne posudzované osoby príjem, podľa mňa by rozhodne mal dať pozor aby s príjmom z dohody zobratým do úvahy (je tam aj nejaká podozrivá formulácia že 25% z príjmu sa neberie do úvahy??) neprekročil sumu stanovenú zákonom.
Tuto zákon o hmotnej núdzi. http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSVaR/zakony/zakon-599_2003zz.pdf
Zuzanka_ba
04.04.13,21:10
​Ahoj,
mal by ho rozhodne prihlásiť
- do zdravotnej poisťovne (pod kódom 2D - t.j. dohodár, Z ako začiatok poistenia)
- v sociálnej poisťovni prihlásiť buď ako typ 3. (dohodár s pravidelným príjmom) alebo typ 4. (dohodár s nepravidelným príjmom)
Nepíšeš na ako dlho ho chce zamestnať, ako vela a ako často bude robiť, a hlavne kolko zarobí ten nezamestnaný, tak sa ťažko radí. Tu link že kolko to vlastne bude celé stáť:) http://blog.etrend.sk/mihalblog/2012/12/16/odvody-na-socialne-a-zdravotne-poistenie-od-1-1-2013-aktualizovane/
Samozrejme zamestnanca treba zahrnúť do výkazov, všetko zaplatiť a po ukončení zmluvného vzťahu poslať SP ev. list dôch. poistenia.
Mám pochybnosti aké účinky by malo napríklad platenie poistného v nezamestnanosti (ak by ste ho dali na pravidelný príjem) za niekoho kto túto dávku zároveň poberá. Tak sa snáď niekto vyjadrí.
...
Dôležitá info: ak by zarobil viac ako 143,40 za mesiac, bol by vyradený z evidencie. Predpokladám že ak by taký príjem mal jednorazovo, neskôr sa môže zase nechať zaradiť. Tu link http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti#podmienky-naroku
Čo sa týka úradu práce, tak voči nemu má povinnosti asi skôr ten nezamestnaný než zamestnávateľ. Musí hlavne oznámiť kolko zarobil za mesiac, za tým účelom mu zamestnávateľ vyplní potvrdenie o príjme, miestne upsvar na to majú svoje tlačivká. A zdá sa mi že toto kontrolujú aj v súčinnosti so sociálnou poisťovňou a dosť im na tom záleží.
...
Keď je nezamestnaný evidovaný na ÚP, zdravotné poistenie zaňho platí štát tj je poistencom štátu. Ak by ho vyradili z evidencie tak sa musí vysporiadať so ZP. Ak sa nemýlim mal by ísť odhlásiť že už nie je poistencom štátu. Prípadne ak by ho zamestnávateľ zamestnal na dva týždne, a tie druhé dva týždne by nebol ani v evidencii ÚP ani poistený ako zamestnanec, tak sa musí prihlásiť ako samoplatiteľ a dokonca doplatiť poistné. Najlepšie nech sa informuje v ZP.
...
Neviem sa vyjadriť či by mohol zamestnávateľ dostať nejaký druh podpory na to aby na dohodu zamestnával nezamestnaného, skôr mám dojem že nie.