andreasp@
05.03.13,08:40
Dobry den, potrebovala by som poradit. Na jesen minuleho roka som prigadovala vo firme XY, kde som podpisovala dohodu. Vopred ma znamy upozornovali, aby som nepodpisovala ziadne prehlasenie k dani, lebo ak ano, tak ked sa mi scitaju vsetke prijmy za ten rok, a presiahne to ciastku cca 3000 eur, ten zarobok budem musiet dodanit. Na vyplatnych paskach mam uvedene, ze mi bolo odcitavane cca 303 eur ako nezdanitelna ciastka. Trochu som po tom patrala,lebo v tomto pripade,by som musela zo svojho vrecka este danovemu uradu dodanit 150 eur. A problem je v tom, ze firma XY mi tvrdi, ze vraj som u nich podpisala toto prehlasenie k dani, pricom ja, ani moje kolegine o nicom nevedia. A ked som si od nich ziadala kopiu toho vraj "podpisaneho" tlaciva, povedali mi, ze to si musim osobne vyziadat v centrali, ze mi tam kopiu daju. Je to tak? Ani v zmluve nic nie je. Mohlo dojst k podvodu? dakujem za radu
Tweety
05.03.13,07:47
Dobry den, potrebovala by som poradit. Na jesen minuleho roka som prigadovala vo firme XY, kde som podpisovala dohodu. Vopred ma znamy upozornovali, aby som nepodpisovala ziadne prehlasenie k dani, lebo ak ano, tak ked sa mi scitaju vsetke prijmy za ten rok, a presiahne to ciastku cca 3000 eur, ten zarobok budem musiet dodanit. Na vyplatnych paskach mam uvedene, ze mi bolo odcitavane cca 303 eur ako nezdanitelna ciastka. Trochu som po tom patrala,lebo v tomto pripade,by som musela zo svojho vrecka este danovemu uradu dodanit 150 eur. A problem je v tom, ze firma XY mi tvrdi, ze vraj som u nich podpisala toto prehlasenie k dani, pricom ja, ani moje kolegine o nicom nevedia. A ked som si od nich ziadala kopiu toho vraj "podpisaneho" tlaciva, povedali mi, ze to si musim osobne vyziadat v centrali, ze mi tam kopiu daju. Je to tak? Ani v zmluve nic nie je. Mohlo dojst k podvodu? dakujem za radu Tvoji známi ťa zavádzali. To, že si podpisovala Vyhlásenie, bolo v tvoj prospech. Základ dane sa Ti znížil o NČ, platila si teda nižšiu daň, ako by si platila, keby si ho nemala podpísané. Takže zamestnáv. neurobil žiaden podvod, netreba ho z ničoho obviňovať. Možno je to len tvoja neznalosť zákona. Máš povinnosť podania DP.
veronikasad
05.03.13,08:17
Máš od zamestnávatela Potvrdenie o zdanitelnej mzde?

Vyhlásenie mžeš mať podpísané len u jedného zamestnávatela. Či ho podpíšeš alebo nie, dopad na základ dane je rovnaký. V ročnom zúčtovaní dane alebo daňovom priznaní si uplatňuješ ročnú NČZD.
Ak Vyhlásenie u zamestnávatela podpíšeš, daň sa ti vráti skôr - uplatníš si mesačnú NČZD a daň platíš len z rozdielu.
Keď vyhlásenie nepodpíšeš, zamestnávatel ti zdaní celú mzdu a na vrátenie dane z DU čakáš do mája nasl. kal.roku.
ewita888
05.03.13,08:23
mala si popri ,,brigáde,, aj trvalý pracovný pomer?
andreasp@
05.03.13,08:59
nie nemala, iba este jednu brigadu.
andreasp@
05.03.13,09:01
Ano, ale takto som si myslela, ze v tom maji dostanem vratku dane priblizne 25 eur, ako som mala na celkovom potvrdeni prijmu, a namiesto toho musim este zacalovat 150 eur.
veronikasad
05.03.13,09:27
Ano, ale takto som si myslela, ze v tom maji dostanem vratku dane priblizne 25 eur, ako som mala na celkovom potvrdeni prijmu, a namiesto toho musim este zacalovat 150 eur.
Tvojim výpočtom nerozumiem.
Uveď výšku hrubej mzdy - r. 1 potvrdenia a úhrn zrazenej dane - r. 5 potvrdenia z potvrdení od obidvoch zamestnávatelov.
kn-alka
05.03.13,09:33
Ja som to pochopila tak, že si mala 2 zamestnávateľov a u oboch ti bola uplatnená NČZD, preto teraz musíš doplácať.
Ak je pravda, že si vyhlásenie nepodpisovala a zamestnávateľ ti aj tak uplatnil NČZD, spravil chybu on.
To však nič nemení na tom, že tú daň musíš doplatiť.
andreasp@
06.03.13,15:00
V potvrdeni prijmu od firmy XY mam prijem okolo 1000 eur a uhrn zrazenej dane okolo 24 eur. Z tej mojej prvej brigady presne neviem,to mi ta pani este nepovedala, ale ked si kukla odvody z firmy XY, tak povedala, ze mi hruba mzda presiahla 3000 eur, a musim zaplatit danovemu este 150 eur. Z mojich vypoctov to vychadza, ze hrubu mzdu z oboch brigad bola cca 3800 eur. A vyzera to, ze bolo podpisane prehlasenie k dani u dvoch zamestnavatelov. (a to je ten problem, ze ja nie som si vedoma, ze by som nejaky taky papier podpisovala, ked som nastupovala na druhu brigadu do firmy XY).
andreasp@
06.03.13,15:19
Aku ma vyhodu zamestnavatel, ked si zvoli zdanovanie na zaklade NČ? V čom je to prenho lepsie?
andreasp@
06.03.13,15:20
Ja si ale fakt nepamatam, ze by som u tej druhej firmy podpisovala prehlasenie k dani.
Tweety
06.03.13,15:20
V potvrdeni prijmu od firmy XY mam prijem okolo 1000 eur a uhrn zrazenej dane okolo 24 eur. Z tej mojej prvej brigady presne neviem,to mi ta pani este nepovedala, ale ked si kukla odvody z firmy XY, tak povedala, ze mi hruba mzda presiahla 3000 eur, a musim zaplatit danovemu este 150 eur. Z mojich vypoctov to vychadza, ze hrubu mzdu z oboch brigad bola cca 3800 eur. A vyzera to, ze bolo podpisane prehlasenie k dani u dvoch zamestnavatelov. (a to je ten problem, ze ja nie som si vedoma, ze by som nejaky taky papier podpisovala, ked som nastupovala na druhu brigadu do firmy XY).
S tým Vyhlásením už teraz nič nenarobíš. Ber to tak, že ak si ho mala podpísané súbežne u dvoch zamestnáv.( alebo nemala a zamestnáv. aj tak uplatnil NČ, je to jeho chyba) dostávala si viac, ako si mala, a teda teraz tú nezrazenú daň doplatíš.