alexa_v
06.03.06,08:38
Živnostník má zaplatenú DzMV na rok 2005 (súkromné auto používa na podnikanie). Je to výdavok ovpl.ZD alebo nie?
ďakujem za odpovede
evina
06.03.06,07:53
Živnostník má zaplatenú DzMV na rok 2005 (súkromné auto používa na podnikanie). Je to výdavok ovpl.ZD alebo nie?
ďakujem za odpovede

VOZD .
alexa_v
06.03.06,07:57
VOZD .
Ďakujem Evina!
Zita5
06.03.06,08:10
No neviem , pokiaľ by to bolo firemné auto tak je to výdavok , ale je to súkromné , ktoré si účtuje v paušálnych náhradách , tak tu by som si nebola istá , že je to výdavok , jedine v prípade , že vozidlo vložil do firmy a účtuje o ňom ako o majetku .
evina
06.03.06,08:18
No neviem , pokiaľ by to bolo firemné auto tak je to výdavok , ale je to súkromné , ktoré si účtuje v paušálnych náhradách , tak tu by som si nebola istá , že je to výdavok , jedine v prípade , že vozidlo vložil do firmy a účtuje o ňom ako o majetku .
Daň z motorových vozidiel sa platí v súvislosti s podnikaním, teda činnosťou podnikateľa a musí sa zaplatiť bez ohľadu na to, či si daňovník uplatňuje alebo neuplatňuje akékoľvek výdavky s autom, či už súkromným alebo firmeným, pokiaľ ho na toto podnikanie používa.




§84 Predmet dane zákona o miestnych daniach a poplatkoch....
Predmetom dane je motorové vozidlo a prípojné vozidlo (ďalej len "vozidlo"), ktoré má pridelené evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné číslo v Slovenskej republike, vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej cestnej premávke a držiteľ vozidla nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike, patrí do kategórie vozidiel M, N a do kategórie vozidiel O apoužíva sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním.



§19 ods. 3 písmeno j zákona o DzP daňové výdavky

" daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani, "
Zita5
06.03.06,08:20
Evinka , ja viem že musí zaplatiť daň z MV , ale prečo by ju mal uplatňovať v nákladoch na súkromné auto ?

Mám predstavu , že v paušáli je zahrnuté vlastne všetko , amortizácia a ostatné súvisiace poplatky .....atď .
evina
06.03.06,08:24
Evinka , ja viem že misí zaplatiť faň z MV , ale prečo by ju mal uplatňovať v nákladoch na súkromné auto ?

Ide o daň vzťahujúcu sa na činnosť podnikateľa.
evina
06.03.06,08:43
Vidím, že súhlasy sú pridané aj k VOZD aj k VNEOZD upresním, čo som chcela povedať presnou citáciu paragrafov uvedených v mojom prípaspevku č.5:


V zmysle zákona o o miestnych daniach a poplatkoch .... je vozidlo s prideleným evidenčným číslom (resp. zvláštnym evidenčným číslom), ktoré je používané na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, predmetom dene z motorových vozidiel. Pritom pod pojmom "používané na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním" sa rozumie vozidlo používané na cestnú dopravu vykonávanú pri dosahovaní príjmov, ktoré podliehajú dani z príjmov fyzických osôb alebo dani z príjmov právnických osôb. To znamená, že pokiaľ bude auto používané v rámci podnikateľskej činnosti, podnikateľ je povinnný zaplatiť daň z motorových vozidiel. Táto zaplatená daň bude jeho daňovým výdavkom bez ohľadu na to, či vozidlo má alebo nemá zaradené v obchodnom majetku.
Vyplýva to z paragrafov uvedených v príspevku 5.
Chobot
06.03.06,08:56
Vidím, že súhlasy sú pridané aj k VOZD aj k VNEOZD upresním, čo som chcela povedať presnou citáciu paragrafov uvedených v mojom prípaspevku č.5:


V zmysle zákona o o miestnych daniach a poplatkoch .... je vozidlo s prideleným evidenčným číslom (resp. zvláštnym evidenčným číslom), ktoré je používané na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, predmetom dene z motorových vozidiel. Pritom pod pojmom "používané na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním" sa rozumie vozidlo používané na cestnú dopravu vykonávanú pri dosahovaní príjmov, ktoré podliehajú dani z príjmov fyzických osôb alebo dani z príjmov právnických osôb. To znamená, že pokiaľ bude auto používané v rámci podnikateľskej činnosti, podnikateľ je povinnný zaplatiť daň z motorových vozidiel. Táto zaplatená daň bude jeho daňovým výdavkom bez ohľadu na to, či vozidlo má alebo nemá zaradené v obchodnom majetku.
Vyplýva to z paragrafov uvedených v príspevku 5.

Nemyslím, že zo zákona o miestnych daniach toto jednoznačne vyplýva. Predstav si, že auto bude vlastniť Jozef Mrkvička, ktorý je zároveň vlastníkom firmy Doprava s.r.o. Daň zaplatí Jozef Mrkvička. Ako to preukáže, že on to auto poižíva pre firmu Doprava a že firma Doprava zaplatila daň? Na dokladoch je stále uvedené meno Mrkvička. Jedine tak, že preukáže cestovné príkazy, kde si uplatní paušálne náhrady podľa zákona 283/2002.

Rovnako keď zamestnanec použije na SC vlastné auto, má nárok na paušálne náhrady a PHM. Myslím, že iné výdaje v súvislosti s tým súkromným autom by si vyúčtovať nemohol - napr. diaľničnú známku, opravu defektu počas cesty, havarijnú poistku... pretože to nie je firemné auto.

Pre alexa_v: asi sme Ťa teraz poriadne zneistili. Počkaj, kým naše názory rozsúdi ešte niekto ďaľší.
Pepa
06.03.06,08:56
Evinka , ja viem že musí zaplatiť daň z MV , ale prečo by ju mal uplatňovať v nákladoch na súkromné auto ?

Mám predstavu , že v paušáli je zahrnuté vlastne všetko , amortizácia a ostatné súvisiace poplatky .....atď .
V sume základnej náhrady sú zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s použitím automobilu /poistné,údržba,opravy/ s výnimkou:
- cestnej dane /od 1.1.2005 DzMV/ ktorú je povinný držiteľ automobilu zaplatiť, keďže automobil je používaný na podnikanie, táto cestná daň je plné uznaným daňovým výdavkom.
- ......
evina
06.03.06,09:09
[quote=Chobot]Nemyslím, že zo zákona o miestnych daniach toto jednoznačne vyplýva. Predstav si, že auto bude vlastniť Jozef Mrkvička, ktorý je zároveň vlastníkom firmy Doprava s.r.o. Daň zaplatí Jozef Mrkvička. Ako to preukáže, že on to auto poižíva pre firmu Doprava a že firma Doprava zaplatila daň?

Ak zaplatí daň Jozef Mrkvička nemá firma Doprava s.r.o. nič dokazovať, lebo daň ani nezplatila , ani nejde o jej auto, ani nejde o jej daňový náklad. Jozef Mrkvička, ak bude používať auto pre firmu ako napr. jej zamestnanec, tak si uplatní náhrady. Jozef Mrkvička a Doprava s.r.o. napriek tomu, že ju Jozef Mrkvička podľa Teba vlastní sú úplne iné dva právne subjekty. Okrem toho túto daň neplatí ten, kto vozidlo vlastní, ale tem kto ho používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, t.j. buď Jozef Mrkvička alebo Doprava s.r.o. a u toho bude daňovým výdavkom/nákladom

Rovnako keď zamestnanec použije na SC vlastné auto, má nárok na paušálne náhrady a PHM. Myslím, že iné výdaje v súvislosti s tým súkromným autom by si vyúčtovať nemohol - napr. diaľničnú známku, opravu defektu počas cesty, havarijnú poistku... pretože to nie je firemné auto. zamestnanec ani neplatí-zamestnanec nepodniká a teda nezaplatí daň z motorových vozidiel.

Pre alexa_v: v tomto prípade som si úplne istá, že ide o VOZD.
Pepa
06.03.06,09:12
[quote=Chobot]

Pre alexa_v: v tomto prípade som si úplne istá, že ide o VOZD.
100% je to tak.
Zita5
06.03.06,09:15
Ó.......ja už som presvedčená že je to tak , vďaka Vám obom Evina - Pepa :)
Chobot
06.03.06,09:21
V sume základnej náhrady sú zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s použitím automobilu /poistné,údržba,opravy/ s výnimkou:
- cestnej dane /od 1.1.2005 DzMV/ ktorú je povinný držiteľ automobilu zaplatiť, keďže automobil je používaný na podnikanie, táto cestná daň je plné uznaným daňovým výdavkom.
- ......

Ešte mi napíš, podľa ktorého predpisu (príp. paragrafu) to vyplýva a už sklapnem.
evina
06.03.06,09:21
Ešte mi napíš, podľa ktorého predpisu (príp. paragrafu) to vyplýva a už sklapnem.

podľa mňa z tých, ktoré som uviedla v príspevku 5:)
alexa_v
06.03.06,09:26
[quote=evina]
100% je to tak.
Ďakujem Vám obom.Veľa ste mi pomohly:)
Pepa
06.03.06,09:35
Ešte mi napíš, podľa ktorého predpisu (príp. paragrafu) to vyplýva a už sklapnem.
Neprezradím:D :D :D .
"Polopatisticky" to nenájdeš v žiadnom paragrafe - veď vieme ako sú písané naše zákony. Ale je to tak. Napr. Ing. Dobšovič - daňové výdavky, Judr. O. Groszová - daňová poradkyňa.