Schranzi
05.03.13,11:37
Dobrý deň,
mám v pláne založiť vlastnú Špedíciu bez vozového parku tak mám pár otázok:
- Chcel by som sa opýtať - poradiť, ktorý program na vyhľadávanie prepráv a vozov je momentálne najlepší ( mal som skúsenosti s RAALOM) a ktorý program je dobrý na vytváranie objednávok (keď som pracoval v jednej špedičke tak sa mi zdá, že som pracoval s programom "speed",ale nie som si istý presným názvom a mám aj skúsenosti so sofwérom POHODA, ale neviem či by pohoda bola dobrá práve pre špedičku kedže je to program na tvorbu objednávok).
- Chcel by som sa ešte informovať, či ja ako "sprostredkovateľ" bez vozového parku, musím mať uzatvorené nejaké poistenie napr. na prevážaný tovar a podobne.
- akú živnosť je podrebné založiť na špedíciu ( keď nemám pláne momentálne máť vlastné vozidlá ) a či by nebolo lepšie založiť s.ro. ?
- v akej hladine cca sa momentálne pohybujú ceny v doprave ( náves, dodávka atď ) ?
- čo je dobré zakomponovat do zmluvy o preprave ( nejaký postih ak svojim zavinením bude vykládka/nakládka neskoro, ak to stornuje prepravca a nepríde na nákladku a podobne ) ?
Vopred ďakujem každému kto mi napíše a poradí.
To je zatial momentálne všetko, ak by ma ešte niečo napadlo tak doplním :)
Moja SRO
05.03.13,19:12
....no tak sa mi vidí, že o oblasti v ktorej chceš začať podnikať, vôbec - ale vôbec nič nevieš.....
Schranzi
05.03.13,19:25
no pracoval som niekedy v špedícii ale je to už cca 5 rokov spať.
Systému a filozofii práce rozumiem, akurát som chcel poradiť hlavne ktoré programy sa v dnešnej dobe oplatí kupovať, kedže to není lacná záležitosť. Nemám skúsenosti so živnosťou preto som sa pýtal aká je na to potrebná a čo sa týka poistného tak to netuším, keďže som bol iba obyčajný zamestnanec, ktorý len dvihol telefón a zabezpečil dopravu... nemal som nič spoločné s právnymi a poistnými záležitostiami, akurát mi bolo povedané toto rob tak, tu daj taku províziu atď
Na margo tvojho príspevku, ďakujem že si zareagoval, ale skôr by som uvítal nejaku radu ktorá mi pomôže ako názor hodnotenia, že o tom nič neviem...
sroservis
09.03.13,23:06
ide o zasielatelstvo, je to viazana zivnost, na jej ziskanie potrebujete preukazat ss vzdelanie a 2 roky praxe v odbore, resp vs a 1 rok praxe. zvazte aj doplnkove volne zivnosti - skladovanie, baliace cinnosti, oznacovanie tovaru a pod.
poistenie isto ano
zmluva sa riadi ust. 601 a nasl Obchodneho zakonnika - musite si to nastudovat, zmluva s prepravcom by mala obsahovat vsetko, co chcete garantovat svojim zakaznikom
pri rozhodovani zivnost alebo sro zvazit riziko vzniku skody v suvislosti s neobmedzenym rucenim pri zivnosti