lilimaja
05.03.13,12:50
Dobry den p. Mihal,
prosim Vas velmi pekne o pomoc v nasledujucej veci:

Slecna XY je registrovana na danovom urade na vykon umeleckej cinnosti, ma pridelene DIC. Nie je registrovana ako SZCO.
Robila si danove priznanie za rok 2011, kde mala prijem za cely rok 2011 nieco cez 4000EUR a uplatnovala si 40% pausalne vydavky.Slecna vsetko vypocitala spravne, akurat sa pomylila pri vyplnovani danoveho priznania a svoju umelecku cinnost omylom dala nie do riadku 5 v tabulke na strane 3 ale do riadku nizsie do 6, teda do cinnsoti, ktore nie su zivnostou ani podnikanim.
Na zaklade takto podaneho DP za rok 2011 jej socialna poistovna predpisala platenie odvodov v minimalnej vyske od 01.07.2012.
Slecna podala dodatocne danove priznanie vo februari 2012, kde si opravila riadok, kopiu DDP, doklad o tom, ze je evidovana ako umelec( potvrdenie z DU) a vysvetlenie, ze prislo k chybe pri vyplnani DP za rok 2011 zaslala na socialnu poistovnu s poziadavkou, o vratenie dovtedy zaplateneho poistneho, ale nepochodila.
Odvolala sa druhykrat a je to postupene na ustredi SP
SP nechce uznat preklep v riadku napriek tomu, ze slecna predlozila vsetky dokaldy, stale sa odvolavaju na zakon o SP od 01.01.2011, kde je aj umelec vraj ako SZCO
Mozete mi prosim poradit ako sa da slecne pomoct?
Je mozne vobec nejakym sposobom to zmenit? ved to je na hlavu postavene, aby pri pomyleni sa v riadku v DP v roku 2011 a jasnom deklarovani umeleckej cinnosti jej nevratili poistne a predpisovali dalsie az do podania dodatocneho DP. Neurobila chybu vo vymeriavacom zaklade, nepozaduje prepocitat ani nic ine, ona sil en pomylila riadok, preco ma platit odvody ked by nemala??
Poistenie jej od 1.7.2012 ani vzniknut nemalo, ak by to bolo v riadku 5....

Prosim Vas o pomoc v tejto situacii, volala som do SP povedali mi, ze je viacero takychto pripadov a vraj SP bola nekompromisna, poistne nevratila aj ked ti ludia nevykonavali cinnsot SZCO, trvali na svojom
Zakon bol schvaleny pocas Vasho obdobia, aka je prosim moznost opravit to bez toho, aby bola dotycna osoba poskodena?

Dakujem velmi pekne za odpoved, zelam vela uspechov
Jozef Mihál
05.03.13,14:17
Podľa § 293ca zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu (s odkazom 120) účinného do 31. decembra 2011 dosiahnutý za rok 2011 nie je príjmom na účely § 21, § 138 ods. 2 a 3 a § 293bp ods. 5.

Odkaz 120 je na § 6 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

A to sú príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti - z vytvorenia diela a umeleckého výkonu.

Znamená to, že príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a) ZDP. teda príjmy umelcov a autorov, za rok 2011, nie sú podstatné pri určení povinnosti poistenia SZČO v Sociálnej poisťovni k 1.7.2012.

A niečo o tom viem, pretože takáto bola dohoda vtedajšieho ministra práce s umelcami.

Podľa § 21 ods. 3 zákona 461/2003 hranica príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo výnosu súvisiaceho s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou zistená na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane je rozhodujúca na vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia len vtedy, ak má vplyv na aktuálne nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie. Zmena poistenia sa vykoná od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo predložené dodatočné daňové priznanie správcovi dane alebo v ktorom správca dane vydal dodatočný platobný výmer.
Ak správne uvádzate v otázke dátumy - a dôležité je, že podala dodatočné DP vo februári 2012 - tak potom jej povinné dôchodkové a nemocenské poistenie od 1.7.2012 nemalo vzniknúť.
lilimaja
05.03.13,17:27
dakujem Vam za odpoved, urobila som preklep, riadne danove priznanie za rok 2011 podala do 31.3.2012 a DDP za rok 2011 podala vo februari 2013
mrzi ma to, ze som uviedla mylnu informaciu
SP jej nechce vratit poistne od 01.07.2012 do 28.02.2013
zvargov2
05.03.13,19:19
Prosím o pomoc pri určení druhu príjmu. Študent denného štúdia mal v roku 2012 príjem za umelecký-herecký výkon na základe zmluvy podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka,(v ktorej je dohodnuté, že pre právne vzťahy, ktoré nie sú zmluvou podrobnejšie upravené, platia ustanovenia Autorského zákona )uzatvorenej na celý rok 2012 vo výške 3800 Eur. Nemá pridelené DIČ.
ewita888
05.03.13,19:27
dakujem Vam za odpoved, urobila som preklep, riadne danove priznanie za rok 2011 podala do 31.3.2012 a DDP za rok 2011 podala vo februari 2013
mrzi ma to, ze som uviedla mylnu informaciu
SP jej nechce vratit poistne od 01.07.2012 do 28.02.2013
citujem z príspevku 2:
Zmena poistenia sa vykoná od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo predložené dodatočné daňové priznanie správcovi dane alebo v ktorom správca dane vydal dodatočný platobný výmer.
Jozef Mihál
06.03.13,09:54
Tak ako píše ewita888 - žiaľ - ale v súlade so zákonom, ak bolo dodatočné daňové priznanie podané vo februári 2013, SP vykoná zmenu poistenia až od marca 2013.

Poistné za mesiace júl 2012 až február 2013 musí byť zaplatené, resp. SP ho nevracia.
Jozef Mihál
06.03.13,09:57
Prosím o pomoc pri určení druhu príjmu. Študent denného štúdia mal v roku 2012 príjem za umelecký-herecký výkon na základe zmluvy podľa § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka,(v ktorej je dohodnuté, že pre právne vzťahy, ktoré nie sú zmluvou podrobnejšie upravené, platia ustanovenia Autorského zákona )uzatvorenej na celý rok 2012 vo výške 3800 Eur. Nemá pridelené DIČ.
Je to príjem podľa § 6 ods. 2 písm. a).
lilimaja
06.03.13,12:36
uzasny zakon, sice moze podat DDP,ale aj tak jej to je skoro na nic
ma sice umelecku cinnost oslobodenu do 31.12.2011 od poistneho do SP,ale aj tak musi zaplatit a vlastne za nic, len kvoli tomu, ze si pomylila riadok tak len tak musi zaplatit 900EUR....
do 31.12.2010 stacilo cestne prehlasenie ako povedala pani na SP, ze sa jedna o umelecku cinnost, preco to nestaci v roku 2011...
zvargov2
06.03.13,19:35
Ďakujem za odpoveď. Aké sankcie mu hrozia za to, že nie je registrovaný na DÚ z dôvodu výkonu umeleckej činnosti a nie je ani SZČO? Registrovaný je iba v SOZA.