misurka
28.09.04,06:06
Kamarat potrebuje necakane uz v sobotu odist na brigadu do zahranicia, akoby mohol rozviazat co najrychlejsie prac. pomer? Boji sa totizto, ze dohodou so zamestnavatelom to nepojde.
elenka
28.09.04,08:24
Jediná možnosť skončiť pracovný pomer ihneď alebo k určitému dátumu je vzájomná dohoda. Ak sa naozaj nedá dohodnúť, tak neseriózne oznámiť zamestnávateľovi že končí dňom ... a viac nepríde do zamestnania.
Skúste sa dohodnúť.
Pekný deň.
Ervin
28.09.04,09:34
Už som sa raz k tomu vyjadroval, zamestnávateľ nemá právnu možnosť, ako donútiť zamestnanca zotrvať v pracovnom pomere. Takže stačí oznámiť- končím, hoci ako niekto povedal je to neseriózne. Ideálna je dohoda ako výsledok kompromisu a serióznosti- obojstrannej.
Nedá mi nepripomenúť možnosť zamestnávateľa uplatniť náhradu škody, ale je mimoriadne ťažké preukázať príčinnú súvislosť medzi vznikom škody a konaním zamestnanca, v ktorom zamestnávateľ vidí neplatné skončenie pracovného pomeru. Závisí to zrejme i od pracovnej náplne, funkčného zaradenia atď.
Môjho známeho taktiež mzdárka jeho bývalého zamestnávateľa strašila, že mu nevydá zápočtový list.....resp. pracovný posudok. Ale nakoniec mu zápočtový list vydali.
Takže toľko. Pokiaľ máte praktické skúsenosti s uplatňovaním náhrady škody v týchto prípadoch, podeľte sa s nimi.....
deha
28.09.04,09:52
Na jednom školení som sa presne na to pýtala, a odpoveď bola, že s tou náhradou škody a kdejakej ujmy je to ťazko dokazateľné, jedine čo možno hravo zosobniť sú príplatky za nadčas osobe, ktorá musela pracu za Vás po odchode dorobiť- napr. vo výrobe.
janaGT
28.09.04,11:01
ešte sa spýtam len tak okrajovo, keď pracovník končí prac. pomer dohodou so zamestnávateľom, stačí keď obidve strany podpíšu dohodu alebo si musí zamestnanec dať žiadosť o zrušenie prac. pomeru dohodou? My sme to doteraz robili len že s podpísala dohoda bez žiadosti, najnovšie som počula, že zamestnávateľ vyžadoval od zamestnanca aj písomnú žiadosť. Aký máte názor?
rosemary
28.09.04,11:26
My tiež spisujeme iba dohodu, pracovník si nemusí dať žiadosť. Ale vrátim sa ešte k predchádzajúcim príspevkom. Keď sa so zamestnávateľom nedohodnem a on bude trvať na trojmesačnej výpovedi, ja aj tak odídem. Zamestnávateľ mi vykáže absenciu, následne mi dá výpoveď z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplýny.Nový zamestnávateľ si to so mnou rozmyslel a neprijal. Prihlásim sa na úrad práce. Mám nárok na podporu ak mám výpoveď za hrubé porušenie prac.disciplýny? Myslím si že asi by som riskovala takúto výpoveď.
elenka
28.09.04,11:45
ešte sa spýtam len tak okrajovo, keď pracovník končí prac. pomer dohodou so zamestnávateľom, stačí keď obidve strany podpíšu dohodu alebo si musí zamestnanec dať žiadosť o zrušenie prac. pomeru dohodou? My sme to doteraz robili len že s podpísala dohoda bez žiadosti, najnovšie som počula, že zamestnávateľ vyžadoval od zamestnanca aj písomnú žiadosť. Aký máte názor?
Dohoda znamená že sa dve strany dohodnú - podľa ZP § 60 ods. 2, dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. Jedno vyhotovenie vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
Ale sú prípady, keď zamestnanec navrhne zamestnávateľovi skončenie pracovného pomeru dohodou a zamestnávateľ písomne vyjadrí súhlas.
Luba2
29.09.04,08:24
My tiež spisujeme iba dohodu, pracovník si nemusí dať žiadosť. Ale vrátim sa ešte k predchádzajúcim príspevkom. Keď sa so zamestnávateľom nedohodnem a on bude trvať na trojmesačnej výpovedi, ja aj tak odídem. Zamestnávateľ mi vykáže absenciu, následne mi dá výpoveď z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplýny.Nový zamestnávateľ si to so mnou rozmyslel a neprijal. Prihlásim sa na úrad práce. Mám nárok na podporu ak mám výpoveď za hrubé porušenie prac.disciplýny? Myslím si že asi by som riskovala takúto výpoveď.
Nemám pri sebe teraz zákon, ale ak sa nemýlim, výška dávky v nezamestnanosti nie je ovplyvnená spôsobom ukončenia prac. pomeru tak, ako bola v minulosti. Hovorí sa tam len že výška je 50% denného vymeriavacieho základu. (samozrejme že v rokoch 2004 a 2005 je ešte aj krátená). Takže krátenie podpory by si asi neriskovala, ale riskovala by si možno len náhradu škody, ktorú by mohol od teba v horšom prípade vyžadovať bývalý zamestnávateľ, ak by Ti ju vedel vyčísliť.
SilviaS
27.04.06,09:43
Dobrý den.:) :) :)
Chcem sa opýtať,ak zo zamestnancom chceme rozviazať pracovný pomer
a bol v skúšobnej 3 mesačnej dobe aký paragraf má byť použitý
na rozviazanie pracovného pomeru dohodou???????????????????
Vďaka
Silvia
Jura
27.04.06,09:47
Dobrý den.:) :) :)
Chcem sa opýtať,ak zo zamestnancom chceme rozviazať pracovný pomer
a bol v skúšobnej 3 mesačnej dobe aký paragraf má byť použitý
na rozviazanie pracovného pomeru dohodou???????????????????
Vďaka
Silvia
Tak teraz končíte PP počas skúšobnej doby alebo dohodou?
V skúšobnej dobe je to § 72 a dohodou je to § 60.
SilviaS
27.04.06,09:48
My končíme skúšobnú dobu,ale chceli by sme to urobyť ako dohodou.
Silvia
Jura
27.04.06,09:50
My končíme skúšobnú dobu,ale chceli by sme to urobyť ako dohodou.
SilviaTo je úplne zbytočné, nakoľko v sk. dobe môže tak zamestnáteľ , ako aj zamestnanec skončiť PP z akéhokoľvek dôvodu alebo
bez uvedenia dôvodu.
jankasm
27.04.06,09:52
A prečo ako dohodu? Však v skúšobnej dobe sa môže pracovný pomer ukončiť kedykoľvek, bez udania dôvodu či už zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa. Takže jednoducho ukončite prac. pomer v skúšobnej dobe podľa príslušného §, ako bolo uvedené v predchádzajúcom príspevku. Nemáte prečo miešať do toho nejaké ukončenie dohodou.
dana9
27.04.06,09:53
My tiež spisujeme iba dohodu, pracovník si nemusí dať žiadosť. Ale vrátim sa ešte k predchádzajúcim príspevkom. Keď sa so zamestnávateľom nedohodnem a on bude trvať na trojmesačnej výpovedi, ja aj tak odídem.

Ak dáva výpoveď ZC, výpovedná doba je 2 - mesačná, bez ohľadu na počet odpracovaných rokov.

len na upresnenie:)