jhajko@gmail.com
05.03.13,16:17
dobrý deň,

aké má možnosti realitka (napr. vymáhania provízie) v prípade, že kúpa nakoniec bola sprostredkovaná cez inú realitku? (a nie priamo)

dôvodom by bola napríklad výrazne nižšia cena nehnuteľnosti cez druhú realitku, jej lepšie meno na trhu apod.

s prvou realitkou bol samozrejme podpísaný formulár o obhliadke (kópiu však kupujúci nedostal)

môže si prvá realitka žiadať nárok na províziu? u koho si realitka môže uplatňovať nárok na províziu? na kupujúceho alebo predávajúceho?

ďakujem
ciners
05.03.13,16:34
za co chces proviziu?
Nandrolon
05.03.13,16:39
zrejme za "ukázanie nehnuteľnosti"...:mad:
- ale pripadá mi, že je "kupujúci"...
Ice dive
05.03.13,16:44
realitka spravidla pýta províziu od toho s kým má podpísanú zmluvu... chovanie kupujúceho však nemôže ovplyvniť ani predávajúci ani realitka...veď máme internet a kupujúci nie je blbý, aby si nebol schopný nájsť danú nehnuteľnosť na webe, od rôznych realitiek.... a ťažko dokázať či bol cez prvú alebo cez druhú... možno ho tá druhá presvedčila na kúpu kdežto prvá nevedela nehnuteľnosť tak dobre odprezentovať.... ako dokáže prvá realitka, že kupujúci nehnuteľnosť kúpil vďaka ich obhliadke...
Nandrolon
05.03.13,16:54
ale ten, ktorý bol obhliadnúť nehnuteľnosť zrejme podpísal realitke papier, kde sa zaviazal v prípade kúpy danej nehnuteľnosti, že túto nehnuteľnosť kúpi cez danú realitku, v opačnom prípade zaplatí SANKCIU...

- nemýliť si jednak pojem sankcia a provízia a treba brať do úvahy, že každá realitka postupuje ináč.

- sú dokonca také, čo majú danú nehnuteľnosť v ponuke iba oni a bežný človek sa ani nedopátra skutočného vlastníka, až po obhliadke...

- na jednej strane chápem aj realitky že je trochu drzé ísť si prehliadnuť nehnuteľnosť na náklady realitky /častokrát maklér cestuje aj 100 km/ a potom si nájsť na základe fyzickej obhliadky skutočného majiteľa a kúpiť to od neho lacnejšie.../ na druhej strane realitky často prestreľujú svoje ceny a preto to ľudia obchádzajú...
Kto je moc nenažraný, nakoniec nemá nič, to je zákon trhu, čo potvrdí aj Chuck Norris, vlastným menom Jar88 /prepáčte, po dlhšej odmlke mi to nedalo :D:D:D:D:D/
Ice dive
05.03.13,17:01
nuž tak podpisovať papier o obhliadke so sankciou je pre mňa novinkou... avšak ak chcú sankciu tak sa jedná o zmluvu, a kopiu by mal dostať aj obhliadajúci... inak neviem neviem ako by to obstálo na prípadnom súde...
Nandrolon
05.03.13,17:07
99,99 % ľudí sa súdiť nepôjde... a teda buď kúpia u nich, alebo nekúpia vôbec, alebo ak sú dvaja /manželia, partneri/ tak to kúpi ten, ktorý nepodpísal...

Stretol som sa s tým ako "potencionálny kupec" viackrát. Ak by som nepodpísal, tak by som to proste "nevidel", nakoľko fotky boli úmyselne "očistené" od identifikačných znakov a iná realitka to nepredávala....

Vieš, oni predávajú, oni ponúkajú, ak neberieš, O.K., nájdi si ju sám a nikto s tebou nikam nejde...

Samozrejme toto je iba pri "určitých nehnuteľnostiach", ktoré má výsostne iba jedna realitka...
jhajko@gmail.com
05.03.13,17:23
lepšie by bolo hovoriť o sankcii než o provízii
ciners
05.03.13,17:54
To musite najprv popisat, co Vam vlastne druha strana podpisala. Obhliadka, to este moc neznamena. Dali Vam nejake vysostne pravo na sprostredkovanie nehnutelnosti? Nemate tam v RK pravnika?
mattto
05.03.13,18:09
akékoľvek sankcie vyplývajúce z podpisu nejakej obhliadky sú právny nezmysel a iba to ilustruje neodbornosť a zbytočnosť realitných kancelárií
jhajko@gmail.com
05.03.13,19:00
právnik by tam aj bol, ale keď RK nedá ten papier do ruky (jasné, moja blbosť, že som si ho v tom zhone nevyžiadal), tak človek aj zabudne čo tam bolo vlastne popísané... myslím, že realitka nemá v rukách z právneho hľadiska nič
ciners
05.03.13,19:09
právnik by tam aj bol, ale keď RK nedá ten papier do ruky (jasné, moja blbosť, že som si ho v tom zhone nevyžiadal), tak človek aj zabudne čo tam bolo vlastne popísané... myslím, že realitka nemá v rukách z právneho hľadiska nič

Ale Vy mate v rukach to, ze ked si trochu udrzite moralny kredit, tak sa Vam ta klientela vrati. Na to si dajte vacsi pozor ako na jeden nevydareny kseft. Z vlastnej praxe mozem povedat, ze ked si budete drzat moralny kredit, tak Vas sem tam niekto oklame, ale vo vseobecnosti budu zakazky chodit (u Vas predaj, prenajom, atd) sami.
Nandrolon
06.03.13,04:21
ale veď on je kupujúci a nie realiťák...