xmatka
05.03.13,17:41
Chceli by sme s manželom hypotéku,prípadne väčší úver,ibaže manžel má pracovnú zmluvu na dobu určitú na rok a pol a priznaných 340eur.Ja mám prac.zmluvu tiež na dobu určitú,na 6 mesiacov a tiež mám min. mzdu. Máte niekto s tým skúsenosti?Máme teda reálnu šancu dostať hypotéku cca 10.000 eur?
stravne
05.03.13,16:48
Ja osobne mam skusenosti take, ze pokial mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu, odmietnu sa so mnou bavit o nejakom hypotekarnom uvere....akceptuju len dobu neurcitu, preto som minuly rok ani nemohla prefinancovat moju hypoteku
xmatka
05.03.13,16:54
hmm,no super,to si ma potešila :/ ešte nejaké skúsenosti,poprosím..?
bubkoch
05.03.13,16:56
hm, asi je uz po kríze a mame sa na slovensku tak dobre ze uz aj clovek s minimalnou mzdou uvazuje o hypoteke ... :confused:
zlata moja, ja mam prijem x krat vacsi ako minimalna mzda, ale hypoteky sa chcem zbavit mimoriadnymi splatkami co najskor lebo stat sa moze hocico aj zo dna na den (choroba, uraz, strata zamestnania) a pri predstave rodiny na ulici nemozem spat ...
radim ti, prestat rozmyslat nad sprostostami a radsej najskor rozmyslaj ako svoj prijem znásobit ...
xmatka
05.03.13,17:03
toto ma ale nezujíma,potrebujem odpoveď na svoju otázku a nepýtala som sa na Tvoj príjem.Reálny príjem máme podstatne vyšší,len zamestnávatelia nám priznávajú minimum,to je náš problém..
bubkoch
05.03.13,17:06
toto ma ale nezujíma,potrebujem odpoveď na svoju otázku a nepýtala som sa na Tvoj príjem.Reálny príjem máme podstatne vyšší,len zamestnávatelia nám priznávajú minimum,to je náš problém..

o to horsie, kedze sa ti lahko moze stat ze jedneho dna ten vyssi prijem bez vysvetlenia neuvidis a nic s tym nespravis ...
ale rob si co chces, prajem ti vela stastia, aby si to nemusela lutovať
xmatka
05.03.13,17:09
zjavne nerozumieš,čo potrebujem vedieť,preto znova položím otázku-dostaneme hypotéku,ak máme priznané min. mzdy a prac. zmluvy na doby určité? Poprosím o odpoveď niekoho kompetentného,ďakujem
bubkoch
05.03.13,17:12
zjavne nerozumieš,čo potrebujem vedieť,preto znova položím otázku-dostaneme hypotéku,ak máme priznané min. mzdy a prac. zmluvy na doby určité? Poprosím o odpoveď niekoho kompetentného,ďakujem
samozrejme ze nedostanes, ako mozes byt taka hlupa a mysliet si ze ano ... a kludne daj dalksie neuzitocne, ja ich zbieram do albumu :cool:
okrem toho preco sa to pytas tu ? mas problem zdvihnut zadok a spytat sa to priamo v banke ?
xmatka
05.03.13,17:15
máš problém s tým,že sa chcem niečo spýtať anonymne?? ak áno,tak prečo to riešiš vôbec?
bubkoch
05.03.13,17:19
máš problém s tým,že sa chcem niečo spýtať anonymne?? ak áno,tak prečo to riešiš vôbec?

si na porade, tu sa radí ... na tvoju otazku som ti dal odpoved/radu ... ako s nou nalozis je tvoj problem, ked sa ti nepaci tvoj problem, rozhodne nestojim o tvoje premudrele komentare typu pytala som sa nieco ine alebo tvoj prijem ma nezaujimal ...
stravne
05.03.13,18:53
ja som Ti už odpovedala, bola som asi v 3 bankách, ale keď si to chceš overiť, skús navštíviť pobočky a uvidíš sama...
Hakika
05.03.13,19:09
To závisí aj od dalsich okolnosti, ako napr. kolko mate vyzivovanych deti, ci mate nejake dalsie zavazky, aka je hodnota nehnutelnosti, ktorou by ste za uver rucili, atd. atd.
Zitulda
05.03.13,19:12
máš problém s tým,že sa chcem niečo spýtať anonymne?? ak áno,tak prečo to riešiš vôbec?
Dievča drahé iba nepochopím, prečo máš toľko zlosti vo svojich mnohých príspevkoch, načo tie invektívy?. Zadala si otázku, odpovedali Ti a súriš, aby Ti tu odpovedal niekto znalý veci...no neviem či ti zodpovie tu niekto kto je pracovníkom banky, tú dostaneš priamo v banke. Už Ti niekto napísal, že pri takých nízkych príjmoch Ti úver žiáľ nedá žiadna banka a ja Ti to iba potvrdím, nakoľko sme v rodine riešili taký istý problém a nebolo pomoci.
janka01
05.03.13,19:15
Treba skusit cez nejakeho externeho financneho poradcu,ktory ma zmluvy s viacerimi bankami a ma prehlad a kontakt kde a co a ako...... Mozno sa podari...
veronikasad
05.03.13,19:19
zjavne nerozumieš,čo potrebujem vedieť,preto znova položím otázku-dostaneme hypotéku,ak máme priznané min. mzdy a prac. zmluvy na doby určité? Poprosím o odpoveď niekoho kompetentného,ďakujem
nedostanete, pretože tú hypotéku treba aj z niečoho splácať.
Ice dive
05.03.13,19:58
prečo by tú hyptéku nemohli dostať??? však môžu ak sú do 35 rokov využiť aj hypotéku pre mladých so štátnym príspevkom... pri úvere 10000 € a splatnosti 30 rokov výjde splátka okolo 51 až 73 € v závislosti od banky a celková cena úveru by bola od 18839 do 26573 €... spravidla platí že cca 30 % čistého príjmu sa ráta na splátku hypotéky (pri dvoch dospelých ľudoch v domácnosti... )
určite nedostanú hypotéku na celú nehnuteľnosť, ale v prípade, že by financovali cca 40 - 50 % tak banky veľmi rady požičajú...
ciners
05.03.13,20:09
Treba si hlavne precitat sumu, ktoru zadavatelka chce. 10 000€ nie je damoklov mec ako 150 000€ na 30 rokov. 10 000€, pokial to nie je preklep, sa pri splatkach cca 100€ mesacne da za 5-6 rokov splatit. Nie som zastanca poziciek ani hypotek, ale niekto napriklad inu moznost nema a zase na druhej strane neziada tak velku sumu. Pri tych oficialnych platoch to bude ale problem.
Oliwa
05.03.13,20:35
Chceli by sme s manželom hypotéku,prípadne väčší úver,ibaže manžel má pracovnú zmluvu na dobu určitú na rok a pol a priznaných 340eur.Ja mám prac.zmluvu tiež na dobu určitú,na 6 mesiacov a tiež mám min. mzdu. Máte niekto s tým skúsenosti?Máme teda reálnu šancu dostať hypotéku cca 10.000 eur?
Nemáte. Neviem presne ako sa zmenili podmienky bánk dnes, ale pred pár rokmi bola základná podmienka banky pracovný pomer na dobu neurčitú, žiadateľ nesmel byť v skúšobnej dobe ani vo výpovednej lehote a musel predložiť reálne výplatné pásky za ostatné tri mesiace. Podmienkou úveru je mať aj bežný účet, takže banka bude vidieť, aké výplaty Vám nabiehajú. Ak ste na tom tak dobre, že si trúfate, čo tak požiadať zamestnávateľa, aby Vám zlegalizoval príjem? Asi ťažko... Tudy cesta nevede.
Ale odvaha a drzosť Vám teda nechýba... Odvaha vziať si v dnešnej dobe taký úver /keď máte takých podarených zamestnávateľov/ a drzosť voči ľuďom, ktorí sa Vám snažili poradiť...
Oliwa
05.03.13,20:36
Ako pre koho... Aj menšia suma už zložila kde-koho na lopatky. To je individuálne...
Oliwa
05.03.13,20:43
Treba si hlavne precitat sumu, ktoru zadavatelka chce. 10 000€ nie je damoklov mec ako 150 000€ na 30 rokov. 10 000€, pokial to nie je preklep, sa pri splatkach cca 100€ mesacne da za 5-6 rokov splatit. Nie som zastanca poziciek ani hypotek, ale niekto napriklad inu moznost nema a zase na druhej strane neziada tak velku sumu. Pri tych oficialnych platoch to bude ale problem.
Ciners, nech počítam, ako počítam, k tomuto si sa ako dopracoval? :rolleyes:
Pri mesačnej splátke 100 € za rok zaplatíš 1 200. Za päť rokov 6 000, za šesť 7 200 - ešte stále chýba 2 800 €, aby sa splatila len istina. A chýba ešte taká maličkosť - ÚROKY. A aký je úrok? Aká je fixácia? Koľkokrát sa bude počas splácania úroková sadzba meniť - spravidla na vyššiu? Keby si mal pravdu, tak my by sme mali už pôžičku dávnu splatenú a tvárila by som takto: :).
Ale v bankovom svete je to trochu/dosť inak... :mad:
Zitulda
05.03.13,20:54
Mýliš sa, lebo je to okolo 8a pol roka a to bez úrokov. A za tých pár rokov sa všeličo zlé (neprajem!) môže stať a s tým v dnešnej dobe treba počítať
ciners
06.03.13,06:42
Ja som tu sumu treskol uplne len tak zbrucha. Proste pointa je taka, ze je rozdiel 10 000€ a blazni, co si beru 100 -150 000€. 10 000€ to je jedna Fabia.
Oliwa
06.03.13,06:47
Ciners, vloudila se chybička - matematika nepustí...
Oliwa
06.03.13,06:56
prečo by tú hyptéku nemohli dostať??? však môžu ak sú do 35 rokov využiť aj hypotéku pre mladých so štátnym príspevkom... pri úvere 10000 € a splatnosti 30 rokov výjde splátka okolo 51 až 73 € v závislosti od banky a celková cena úveru by bola od 18839 do 26573 €... spravidla platí že cca 30 % čistého príjmu sa ráta na splátku hypotéky (pri dvoch dospelých ľudoch v domácnosti... )
určite nedostanú hypotéku na celú nehnuteľnosť, ale v prípade, že by financovali cca 40 - 50 % tak banky veľmi rady požičajú...
Ice, splácať 10000 € 30 rokov? :eek: To nem dobrý nápad. :( Podľa Tvojich odhadov by ho preplatili takmer 2 až vyše 2,5 x! A ktovie, koľko by to bolo reálne, keďže fixácia na 30 rokov neexistuje a nik netuší, ako sa budú meniť úrokové sadzby, inflácia, vlády, zákony... Ale aj pri súčasných podmienkach by to bol riadne drahý úver. :mad:
danielaz
06.03.13,07:26
ja som brala pred pol rokom úver na 10 000,--€, takisto mám len min. mzdu, výhoda bola, že nemám vyživované osoby, ručím bytom, úverová zmluva sa spravila tak, že mesačná splátka je 92€, zmluva je na 13 rokov, s tým, že každé dva roky mám možnosť predčasného splatenia v akejkoľvek výške a 1x za rok môžem dať ešte 10% z istiny. Jediný rozdiel je, že mám zmluvu na dobu neurčitú.
Oliwa
06.03.13,08:02
Ja som tu sumu treskol uplne len tak zbrucha. Proste pointa je taka, ze je rozdiel 10 000€ a blazni, co si beru 100 -150 000€. 10 000€ to je jedna Fabia.
Nevadí, že si treskol sumu, to je jasné... Ale mňa zaujali tie splátky... :D Čo ak tomu niekto uverí? ;) Lebo splatiť 10 000 € po 100 € mesačne za 5 rokov a de facto bezúročne - to by sa mi páčilo - s kým bankuješ? :)

A čo sa výšky úveru týka - niekoho položí na kolená aj 2 000 €, či menej... Viem, čo si myslel tou pointou, no je rozdiel vraziť 10 000 € do domu /či pozemku/ a do auta. Kým v prvom prípade investíciou nehnuteľnosť zhodnocuješ, auto stráca na cene už pri výjazde z predajne. :( Nehovoriac o tom, že Ti ho môžu poškodiť či ukradnúť...
Oliwa
06.03.13,08:09
ja som brala pred pol rokom úver na 10 000,--€, takisto mám len min. mzdu, výhoda bola, že nemám vyživované osoby, ručím bytom, úverová zmluva sa spravila tak, že mesačná splátka je 92€, zmluva je na 13 rokov, s tým, že každé dva roky mám možnosť predčasného splatenia v akejkoľvek výške a 1x za rok môžem dať ešte 10% z istiny. Jediný rozdiel je, že mám zmluvu na dobu neurčitú.
A to je dosť podstatný rozdiel... ;):)
Dáša_
06.03.13,08:18
Viem, čo si myslel tou pointou, no je rozdiel vraziť 10 000 € do domu /či pozemku/ a do auta. Kým v prvom prípade investíciou nehnuteľnosť zhodnocuješ, auto stráca na cene už pri výjazde z predajne. :( Nehovoriac o tom, že Ti ho môžu poškodiť či ukradnúť...

Príklad z praxe - hypotéka na starý dom. Vraj na prerábky - postavili vonku bazén, plus pár nezmyselných úprav. Úver sa minul, skončila sa práca. Dom je krátko pred dražbou. A z vydraženého sa ledva zaplatí zvyšok úveru. Takže ani tých 10000 do nehnuteľnosti nemusí byť vždy dobrá investícia.
Ferdosondo
06.03.13,09:07
10 000 akože hypotéka sa väčšinou berie na auto. Blbosť, ale no čo už...
ace123
06.03.13,09:19
Viem, ze ma asi posles do horucich pekiel :-) Ale je uplne jedno aku sumu a na kolko berie. Jedine, co je nakladom je urok a ten je relativny... Takze co treba porovnavat je plateny urok a peniaze, ktore ti zostanu mesacne navyse.
ace123
06.03.13,09:20
Potom ak ide o navratnost tak urok plateny a zisk z investicie. V pripade, ze tam budes byvat tak jedine si povedat, ze napr. 50 eur uroky za mesiac [znizuje sa postupne] mi za to stoji.
ace123
06.03.13,09:22
Preco blbost? Najlacnejsi uver. Ak myslis, ze to nestoji za riziko zalozenia nehnutelnosti, tak to by som ti dal za pravdu... aj ked je to potom na kazdeho zvazeni proste.
Oliwa
06.03.13,09:36
10 000 akože hypotéka sa väčšinou berie na auto. Blbosť, ale no čo už...
To Ferdo: ciners porovnával výšku úveru ako takého - že je rozdiel vziať si 100 000 € a 10 000 €, čo je jedna Fabia. A ja som reagovala naňho. Nikto nikde nepísal o hypotéke na auto... Neviem, čo čítaš...

To Dáša: to je extrém, keď chýba zdravý rozum... Samozrejme sú aj také prípady, ale ja som mala na mysli normálnych ľudí, ktorí si nedajú vykopať v záhrade jamu za niekoľko tisíc eur a budú ju využívať ako bazén max. 2 mesiace v roku /ak ho nemajú krytý a vykurovaný/.
xmatka
06.03.13,19:06
To závisí aj od dalsich okolnosti, ako napr. kolko mate vyzivovanych deti, ci mate nejake dalsie zavazky, aka je hodnota nehnutelnosti, ktorou by ste za uver rucili, atd. atd.
konečne som sa dočkala niečoho konkrétneho.. záväzky nemáme žiadne iné,deti tiež nemáme zatiaľ a ako som písala max 10.000 by sme chceli viac nie..ak vieš poradiť ďalej,tak Ťa poprosím o skutočnú radu.
xmatka
06.03.13,19:08
ja som Ti už odpovedala, bola som asi v 3 bankách, ale keď si to chceš overiť, skús navštíviť pobočky a uvidíš sama...
a ja Ti,samozrejme,ďakujem :)
Ice dive
07.03.13,13:30
zas ja som zástancom toho, keď brať úver, tak na čo najdlhšiu dobu splácania s tým, že to treba splatiť čo najskôr... tiež som bral hypo na 15 rokov ale splatil som do 3:-)))