poradaK
06.03.06,08:25
Viem, že sa o tom na Porade už hovorilo, len to neviem nájsť a teraz som našla bloček od nákupu diaľničnej známky na benzínke - je tam bez DPH. Prečo? Pretože je to akože kolok? Mám to účtovať ako poštovné - bez DPH, alebo je to chyba benzínky, že to tak mali nastavené? Ak áno, čo s tým? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede.
evina
06.03.06,07:28
Viem, že sa o tom na Porade už hovorilo, len to neviem nájsť a teraz som našla bloček od nákupu diaľničnej známky na benzínke - je tam bez DPH. Prečo? Pretože je to akože kolok? Mám to účtovať ako poštovné - bez DPH, alebo je to chyba benzínky, že to tak mali nastavené? Ak áno, čo s tým? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede.

http://www.porada.sk/t20000-dph-z-dianienej-nalepky.html
mysimis
06.03.06,07:29
diaľničná známka je bez dph. Benzínka Ti vydala správny doklad.
Peterka
06.03.06,12:15
čať roku 2005 a v roku 2006 nie je diaľničná známka cenina ale normálna služba,.t.j. je tam aj DPH ako za službu a účtuje sa na účet 518
Roxana
06.03.06,16:34
Čo znamená časť roku 2005? Aké obdobie?
Jana Acsová
06.03.06,18:09
Čo znamená časť roku 2005? Aké obdobie?Odvtedy ako vznikla Národná dialničná spoločnosť a sa stala platiteľom DPH (február 2005).

Na základe stanoviska Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR nálepka, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie zákonom vymedzených diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy motorovým vozidlom, sa nepovažuje za úradnú ceninu.
JDM
06.03.06,19:31
a čo robiť, ak mám samé doklady o nákupe ročných dial. známok bez DPH?
Nechať to ako 518 a bez DPH? Inak si to neviem predstaviť
mysimis
06.03.06,19:47
a prečo nám potom predávali aj v priebehu roka dialničné známky bez dph? Som z toho prekvapená, lebo som sa stretla s viacerými dokladmi o nákupe dialničných známok a všade je účtovaná cena bez dph.
Jana Acsová
07.03.06,05:23
a čo robiť, ak mám samé doklady o nákupe ročných dial. známok bez DPH?
Nechať to ako 518 a bez DPH? Inak si to neviem predstaviťPrečítajte si celý príspevok a zistíte, ako máte postupovať v roku 2006. Právo na odpočítanie dane z dialničnej nálepky vám vznikne, ak máte faktúru a tou je od 1.1.2006 podkladová časť nálepky.

V roku 2005 tento postup neplatil.

Od 1.1.2006 je problém s neuplatnenou DPH - daň bude pripočítateľnou položkou k základu dane z príjmov, nakoľko je pre platiteľa dane odpočítateľná.
Jana Acsová
07.03.06,05:25
a prečo nám potom predávali aj v priebehu roka dialničné známky bez dph? Som z toho prekvapená, lebo som sa stretla s viacerými dokladmi o nákupe dialničných známok a všade je účtovaná cena bez dph.Záleží od koho ste nakupovali. Ak ste nenakupovali od dialničnej spoločnosti, alebo od firmy, ktorá ich v mene Národnej dialničnej spoločnosti predávala, pre predávajúceho to bola prechodná položka, na ktorú daň neuplatňovali. Preto ste na dokladoch DPH nemali vyčíslenú. A do 31.12.2005 nebola faktúrou podkladová časť nálepky.
montecristo
07.03.06,06:25
Len pre doplnenie, aby subjekt sa pri kontrole vyhol nepríjemnostiam, je potrebné z dôvodu uplatnenia nároku na odpočet DPH mať pokladovú časť nálepky ako aj doklad o kúpe (t.j. napr. bloček od čerpacej stanice, ktorá nálepku predala) z dôvodu preukázania dátumu, kedy vzniklo právo na odpočítanie dane.
DUMA
14.03.06,06:47
Čo ak nemám doklad o kúpe diaľničnej známky/zabudnutý na čerpacej stanici/,môžem napísať čestné prehlásenie o kúpe s tým, že si odpočítam aspoň DPH ak priložím druhú časť diaľničnej nálepky?
Ďakujem za odpoveď
domacnost
03.04.06,07:46
všade sa píše o podkladovej časti , ale nikde som od vás nevidela, že by ste nerozoberali prečo na podkladovej nálepke nie je uvedená aj suma bez dph. Ak tam nie je uvedená cena bez dph , lale en celková suma + dph aj tak mám nárok na odpočet dph? Ja si myslím,že áno prosím, len mi to odobrite, pretože v § 71 v ods.4 písm.b) zákon o dph v tomto odstavci sa nič nepíše o sume bez dph. Mám aj tak nárok?
blondy
03.04.06,12:10
všade sa píše o podkladovej časti , ale nikde som od vás nevidela, že by ste nerozoberali prečo na podkladovej nálepke nie je uvedená aj suma bez dph. Ak tam nie je uvedená cena bez dph , lale en celková suma + dph aj tak mám nárok na odpočet dph? Ja si myslím,že áno prosím, len mi to odobrite, pretože v § 71 v ods.4 písm.b) zákon o dph v tomto odstavci sa nič nepíše o sume bez dph. Mám aj tak nárok?

§ 71 v ods.4 začína : za faktúru sa považuje aj : ...
b. podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre mot.vozidlá a ciest I.triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.

to znamená že podkladová časť nálepky nemusí obsahovať sumu bez dane - je to vlastne výnimka, čiže máš pravdu.
Jana Acsová
03.04.06,12:50
domacnost
03.04.06,15:56
Ďakujem.:) Takže môžem?
.lena.
04.04.06,04:37
Čo ak nemám doklad o kúpe diaľničnej známky/zabudnutý na čerpacej stanici/,môžem napísať čestné prehlásenie o kúpe s tým, že si odpočítam aspoň DPH ak priložím druhú časť diaľničnej nálepky?
Ďakujem za odpoveď
Toto by aj mňa zaujímalo :rolleyes: .
Jana Acsová
05.04.06,07:29
Čo ak nemám doklad o kúpe diaľničnej známky/zabudnutý na čerpacej stanici/,môžem napísať čestné prehlásenie o kúpe s tým, že si odpočítam aspoň DPH ak priložím druhú časť diaľničnej nálepky?
Ďakujem za odpoveď

Toto by aj mňa zaujímalo :rolleyes: .Tomu sa hovorí dôkazná núdza ... a ako si to obhájite je len a len na vás. Čo osoba to názor, čo daňová kontrola to postoj ...
GABRIELA
24.04.07,14:07
Prosím Vás, dnes u nás kúpili chlapci 10 jednodňových diaľničných nálepiek, ktoré sa použijú v priebehu asi 5 mesiacov.
Mám doklad z ERP , mám nálepky ale celé. Tie dám šofíérom pred cestou. Pokiaľ sa to nepovažuje za ceninu, kam to mám zaúčtovať do doby kedy to dám šoférom? Môžem na 213? DPH si uplatním až v dobe keď si to oni nalepia, použijú a mne vrátia podklad-faktúru?
Jana Acsová
24.04.07,14:15
Prosím Vás, dnes u nás kúpili chlapci 10 jednodňových diaľničných nálepiek, ktoré sa použijú v priebehu asi 5 mesiacov. Mám doklad z ERP , mám nálepky ale celé. Tie dám šofíérom pred cestou. Pokiaľ sa to nepovažuje za ceninu, kam to mám zaúčtovať do doby kedy to dám šoférom? Môžem na 213? DPH si uplatním až v dobe keď si to oni nalepia, použijú a mne vrátia podklad-faktúru?Gabi smernica. Názorov na túto problematiku môže byť viac. Napríklad:
Mám za to, že cenina pre účely DPH a cenina pre účely účtovné je rozdiel. Ak si nakúpila dialničné známky vopred a zatiaľ ich nevydala do spotreby ... oprávnia Ťa na použitie dialnic v budúcnosti, t.j. v čase použitia a spĺňajú tak podľa môjho názoru aj podmienky pre účtovanie známky ako ceniny do času jej vydania do spotreby.
A čo sa týka DPH?
Dialničnej spoločnosti vznika daňová povinnosť ... a aj Tebe právo na odpočítanie dane. Tj. nespájala by som nevyhnutene čas vydania známky do spotreby s uplatnením práva na odpočítanie dane.

Takže jedna z možností:
- účtovať známku na účet 213 do doby jej vydania do spotreby,
- uplatniť právo na odpočítanie dane pri kúpe ... samozrejme dokladovať podkladovou časťou nálepky.
GABRIELA
25.04.07,05:47
Ahoj Jani, ďakujem. Je mi to jasné. Skúsim to ošetriť v smernici. Straší ma len to že ak si uplatním DPH pri nákupe, ale dám pri spotrebe známku šoférovi a on mi podklad nevráti, tak opravné DPH.
No uvidím. Musím sa len rozhodnúť.
Pekný deň.
Dada
25.04.07,05:49
Ahoj Jani, ďakujem. Je mi to jasné. Skúsim to ošetriť v smernici. Straší ma len to že ak si uplatním DPH pri nákupe, ale dám pri spotrebe známku šoférovi a on mi podklad nevráti, tak opravné DPH.
No uvidím. Musím sa len rozhodnúť.
Pekný deň.

Veď povedz šoférovi nech si ju hneď nalepí a zadnú stranu nech ti donesie.
GABRIELA
25.04.07,06:10
Ja mám šoférov momentálne po celej republike. Nálepky sú u šéfa dopravy. A on im ich vydá pri ceste niekam, a snáď tie podklady aj stiahne späť, ale nemusí to byť vždy také jednoduché. Vidím v tom trochu rizika, ktoré neviem ovplyvniť. Ale musím sa rozhodnúť.
ďakujem
jued
21.02.11,05:47
Chcem sa opýtať čo v prípade ak majiteľ kúpil dialničnú známku, odovzdal mi doklad z čerpacej stanice o nákupe dialničnej známky, ale podkladovú časť , kde je vyčíslené DPH zahodil, takže v podstate nemám doklad na uplatnenie DPH z nákupu dialničnej známky. Mám zaúčtovať celú hodnotu DZ do nákladov?
KEJKA
21.02.11,06:03
duplicita.
lenkam68
21.02.11,06:07
Chcem sa opýtať čo v prípade ak majiteľ kúpil dialničnú známku, odovzdal mi doklad z čerpacej stanice o nákupe dialničnej známky, ale podkladovú časť , kde je vyčíslené DPH zahodil, takže v podstate nemám doklad na uplatnenie DPH z nákupu dialničnej známky. Mám zaúčtovať celú hodnotu DZ do nákladov?
Ano.
Zita5
21.02.11,06:21
§ 19Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html#hore)
(3) Daňovými výdavkami sú aj

k) daň z pridanej hodnoty

1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

Môj záver, právo(nárok) uplatniť odpočet DPH podľa zákona o DPH § 49 a 51 tu bol, avšak platiteľ neuplatnil toto právo lebo nemá doklad

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

To je môj názor na základe chápania zákona , to znamená neuplatnená DPH(na ktorú som mala právo, ale som ho neuplatnila z dôvodu straty časti dokladu) je nedaňovým nákladom , v JU výdavkom neovplyvňujúcim ZD .