AndreaB.
06.03.13,09:34
Dobry den,

potrebovala by som poradit ohladom zrieknutia sa dedicstva.
Moj stryko otvoril dedicske konanie po jeho otcovi. Chodil po pribuznych - potencialnych
dedicoch a narozpraval im, ze sa bude dedit 600 m2 (v skutocnosti 12 000m2) a daval im podpisat plnu moc, v ktorej bolo okrem ineho uvedene, ze sa zriekaju dedictva v prospech neho.
Z 15 dedicov mu to 10 podpisalo. Plne moci nie su overene u notara. Prebehlo uz prve sedenie u notara, ktory nam odporucil, aby sme sa my ostatni dohodli. Niektori z tych 15 dedicov sa citia podvedeni a chcu to teraz zmenit.
Otazka: Je mozne zrusit tieto plne moci a zrusit tieto zrieknutia sa dedicstva a prihlasit sa o dedicstvo v priebehu dedicskeho konania? Notar tvrdi, ze nie je to mozne, ze je to definitivne.
Ak je to mozne, viete poradit aj prislusny paragraf?

Dakujem
mattto
06.03.13,08:48
...
AndreaB.
06.03.13,08:51
Dakujem Mattto,

ale mne ide o to, ze toto nebolo odmietnutie, ale zrieknutie sa dedicstva. Aj ked asi mas pravdu, mozme sa domáhať určenia neplatnosti právneho úkonu z dovodu uvedenia do omylu.
tictac7
06.03.13,08:52
....nie som právnik, ale si myslím, že plná moc, ako aj zrušenie zrieknutia sa sa dá zrušiť kedykoľvek, kým nenadobudne dedičské konanie právoplatnosť. Vy ste ešte len v štádiu riešenia, takže v tom nevidím problém. Tiež som mala v minulosti podobný problém - tam už,ale bolo dedičské konanie ukončené - no stihla som ešte podať odvolanie pred právoplatnosťou dedičského konania
AndreaB.
06.03.13,08:54
tictac7, tiez si to myslim, ale ked ti pravnik tvrdi ine.... ani nezostava nic ine, len ked to pojde na sud, podat odvolanie.

Vdaka
mattto
06.03.13,08:56
...
mattto
06.03.13,08:58
...
AndreaB.
06.03.13,09:01
ved aj ja som z toho zmatena, ci zrieknutie sa dedicstva v prospech niekoho je platny pravny ukon, ktory sa neda zmenit.
Hlavne, ked konanie este nie je ukoncene
mattto
06.03.13,09:06
...
doktor23
06.03.13,09:31
on (strýko) dedičstvo neodmietal v mene splnomocniteľov. Ani to nebolo možné, lebo podľa zadania je to dedičské konanie o novoobjavenom majetku a ak dedičia v pôvodnom dedičskom konaní dedičstvo neodmietli, nie je možné teraz dedičstvo odmietnuť.
Je možné uzavrieť dohodu o tom, že dedičstvo nadobudne len jeden z dedičov (zriekne sa dedičstva). Je potrebné to odlišovať (zrieknutie - odmietnutie). Ak odvoláte splnomocnenie svohmu zástupcovi a informujete o tom notára, je povinný vás následne predvolať na dedičské konanie.
mattto
06.03.13,09:37
on (strýko) dedičstvo neodmietal v mene splnomocniteľov. Ani to nebolo možné, lebo podľa zadania je to dedičské konanie o novoobjavenom majetku a ak dedičia v pôvodnom dedičskom konaní dedičstvo neodmietli, nie je možné teraz dedičstvo odmietnuť.
Je možné uzavrieť dohodu o tom, že dedičstvo nadobudne len jeden z dedičov (zriekne sa dedičstva). Je potrebné to odlišovať (zrieknutie - odmietnutie). Ak odvoláte splnomocnenie svohmu zástupcovi a informujete o tom notára, je povinný vás následne predvolať na dedičské konanie.

prvé vety som preskočil, ide o prejednanie novoobjaveného dedičstva, máš pravdu, svoje príspevky mažem :)
AndreaB.
06.03.13,10:05
doktor 23, ja som si vedoma, ze je rozdiel medzi odmietnutim a zrieknutim sa. Ano, je to konanie o znovoobjavenom majetku,
aj v povodnom konani sa vsetci dedicia zriekli majetku v prospech stryka. Nikto z nich ich ale nezije, teda okrem stryka.
Takze oslovil ich deti, aby sa zriekli v prospech neho. Tato cast mi je jasna. Ale pravnik mi tvrdil, ze ked uz raz podpisali
zrieknutie sa, je to neodvolatelne, neda sa to zrusit.
tictac7
06.03.13,10:25
doktor 23, ja som si vedoma, ze je rozdiel medzi odmietnutim a zrieknutim sa. Ano, je to konanie o znovoobjavenom majetku,
aj v povodnom konani sa vsetci dedicia zriekli majetku v prospech stryka. Nikto z nich ich ale nezije, teda okrem stryka.
Takze oslovil ich deti, aby sa zriekli v prospech neho. Tato cast mi je jasna. Ale pravnik mi tvrdil, ze ked uz raz podpisali
zrieknutie sa, je to neodvolatelne, neda sa to zrusit.

nie je neodvolateľné. Ja som sa zriekla v prospech jedného dediča svojho podielu - nakoľko nebola dodržaná dohoda, stihla som ešte 2 dni pred právoplatnosťou podať odvolanie a dedičské konanie sa obnovilo. V ňom sme si už s bratom svoje podiely ponechali - nebol žiadny problém s tým, že predtým sme sa ho zriekli v prospech iného dediča.
mimotemy že vtedy na mňa tí iní dediči zazerali, že čo som si to dovolila spraviť, ma vôbec nemrzí. Nejavili o nás záujem predtým, nechýbajú nám ku šťastiu ani teraz.