SonaMarija
06.03.13,11:31
Dobrý deň prajem,
obraciam sa na komunitu s nasledovným problémom: som vlastníčkou bytu s 3 vchodmi, celkovo 39 bytov. V dome bývame od samého začiatku, celkom 37 rokov, byty máme odkúpené. Parkovanie vlastníkov pri dome bolo celé roky vedené systémom, kto skôr príde, ten prv melie /s výnimkou arogantného suseda, ktorý si nárokoval najbližšie miesta ku vchodu, a ostatných verbálne terorizoval, co sa mu tolerovalo, nikto nechcel problém/. V decembri 2012 sa ale 4 susedia z nášho vchodu rozhodli /medzi nimi aj už spomenutý pán/, svojrázne vyriešiť problém s parkovaním tým, že priestor pre svoje autá zahradia železnými reťazmi a rampou, aby tak ostatným zabránili parkovanie a miesta im boli k dispozícii 24 hodín denne, teda aj ked sú dlhšie mimo domu. Ohradila som sa proti tomu, dvaja z nich vlastnia po dokonca po 2 autá a nárokujú si najlukratívnejšie miesta, stretla som sa iba s arogantným, agresívnym postojom. Vec som hlásila mestskej polícii /tá iba nafotí, skonštatuje stav, a hlási na mesto/, na mesto-odbor dopravy som podala písomný podnet na prešetrenie tohto podľa mňa nezákonného postupu. Páni boli mestom vyzvaní na predloženie stavebného povolenia na parcele, jedná sa o nevysporiadaný pozemok bez listu vlastníctva. Lehota prešla, mesto zatiaľ bez odpovede, kontakt s katastrom zatiaľ neúspešný - nakoľko veľké pracovné zaťaženie, na odpoveď na otázku, či títo susedia môžu zákonným spôsobom získať vlatníctvo resp. nájom musím vraj čakať dlhšie. Mám obavy, či títo páni naozaj môžu nejako nadobudnúť vlastníctvo k časti takejto parcely, čo by bolo výsmechom právneho štátu a nebezpečným precedensom, nakoľko týchto prípadov je veľa. Čakala by som, že právne konfortné riešenie je VÝLUČNÁ ponuka na nejaký odpredaj pre všetkých nájomníkov rovnako, a v žiadnom prípade neexistuje právna alternatíva, aby tí, ktorí už v predstihu porušili zákon ich arogantným prístupom/písomná korešpondencia mesto aj kataster je tohot dôkazom, veci mám odložené/ nakoniec získali výhody voči slušným. Prosím o radu, za ktorú vopred ďakujem.
ps. Som naozaj naivný typ, tkorý verí v existenciu právneho štátu na Slovensku???
peton
06.03.13,10:40
Ty ešte niečomu a niekomu veríš? Tu na Slovensku? Haló šípková Ruženka, zobuď sa! ;)
Tu Ti moc nepomôžeme vzhľadom na stav ktorý popisuješ. Odporúčam obrátiť sa na médiá, v takých prípadoch to zvykne zabrať. Aj úradníci sa vedia zrazu z ničoho nič viacej ohýbať.
SonaMarija
06.03.13,10:46
Wow, ďakujem za promptnú odpoveď. Ešte som snáď mohla uviesť, že sa zdržiavam vo Viedni, možno to je dôvod na stratu reality na Slovensku? V Rakúsku toto definitívne nie je možné, alebo inak, tu by si to nikto ani nedovolil. V byte v Žiline bývajú moji rodičia, ja s manželom a dcérkou chodievame často, doteraz bez problémov, priateľky sme vychádzali naozaj so vštkými v pohode, toto však bola silná káva. Ale nemyslím si, že i u nás niečo takéto je možné bez následkov, špeciálne v prípade, že - ako píšeš - do prípadu sa zamotá niekto ako ja, a naozaj budem postupovať až do samého prístupného právneho priestoru. Viac by ma ale zaujímala právna rovina, niečo som nagooglovala, chcela som vedieť názory ostatných, resp. vlastné skúsenosti, ak ich niekto má.
peton
06.03.13,14:50
Ja Ťa plne chápem, že chceš mať relevantné právne podklady, avšak ako vidíš právo na Slovensku je niekde úplne inde ako v AT. Je to na dlhé lakte a dlhú dobu. Médiá tiež nie sú všehomúce, ale niekde skutočne pomôžu. A čo ostatní vlastníci, tých to vôbec netrápi? Alebo
tradične len pofrflú a keď príde na lámanie chleba, tak sú všetci svätí? Pokiaľ sa k tomu nepostavíte všetci, tak problém nevyriešite, zvlášť pokiaľ ide o takého človeka ako popisuješ.
A na úrady sa nespoliehaj, tie Ti nepomôžu (iba zázrakom, niekedy sa udejú), zvlášť v ZA. Tam sú iní páni. :mee: Držím palce, aby ste to dotiahli do úspešného konca. Raz tú aroganciu bude treba zastaviť.
SonaMarija
06.03.13,16:35
No vystihol si našu situáciu celkom reálne: prvým problémom je veková skupina nájomníkov, relatívne starší ročník, nie kažký má auto a preto ho problém netrápu priamo /dlhodobo to problém može byť aj pre nich, ich deti, kupcov ich bytov.../, po druhé, sused je aký je, teda arogantný, a navyše bez štipky právneho vedomia, čo je dosť zlá kombinácia. Zvyšok chce mať svoj pokoj a nenaťahovať sa s ľuďmi bez charakteru, navyše ak sa spojili do skupiny 4 indivíduí. Zvyšku to nevyhovuje, ale možno aj z dôvodov, ktoré na Slovensku opisuješ, chcú mať svoj pokoj. Toto všetko chápem, vnímam realitu v celej šírke, ale vychádzam z nasledovných bodov: ak oficiálne úrady oficiálne oslovíš /listy mám opečiatkované, korešpondenciu mailom tiež/ a tieto dajú nejaké stanovisko, považujem ho za záväzné a nemyslím si, že by niekto riskoval svoju stoličku pre takúto banalitu /i keď pripúšťam, že toto riziko nie je veľké/. Ja som celú situáciu chronologicky opísala, mestská polícia vec nafotila, ja tiež, ako aj stupňujúce sa napätie vo vchode, verbálne útoky suseda na všetkých, ktorí parkujú tam, kde si ON neželá...Z tohto dôvodu si nemyslím, že by niekto zodpovedný nekonal v rámci zákona. Opísala som aj našu situáciu, že manžel má totálnu protézu kolena a preukaz postihnutia, nikdy sme si nenárokovali na vyhradené a ku vchodu blízke parkovisko. Uvidím, ako sa vec vyvinie, lehota na výzvu na predloženie stavebného povolenia /ktoré logicky nemôžu na nevysporiadanom pozemku mať/ im vypršala 24. 2., zatiaľ je vo veci ticho, sama som zvedavá, ako sa to celé vyvinie. Jedno je ale isté, vec poženiem dotiaľ, dokiaľ mi právo k tomuto dá dispozície, a informovať budem aj verejnosť, keď bude treba. Vďaka PETON, aspoň za chápavé slovo, dúfam, že sa niekto ozve s konkrétnymi skúsenosťami.