zuzana
06.03.06,09:51
Máme podľa Zmluvy o dielo faktúrovať mesačne vykonané práce a dodávku.Práce a dodávka boli vykonané vo februári 2006 odovzdané 3.3.2006, teraz neviem či mám dať zdan.plnenie do faktúry 28.2.2006 alebo 3.3.2006?
alušik
06.03.06,09:50
Ak máte preberací/odovzdávací protokol zo dňa 3.3., tak by som dala dátum dodania 3.3.
zuzana
06.03.06,11:59
Ide vlastne o čiastočné plnenie, je spravená iba časť.Tam sa mi bije to, že podľa plnenie je deň dodania, deň keď sa stavba odovzdala a podľa čiast.plnenia je to plnenie za február, takže preto neviem.
JAJA11
06.03.06,12:01
Ide vlastne o čiastočné plnenie, je spravená iba časť.Tam sa mi bije to, že podľa plnenie je deň dodania, deň keď sa stavba odovzdala a podľa čiast.plnenia je to plnenie za február, takže preto neviem.

A neexistuje zmluva? Čo je v zmluve?
alušik
06.03.06,13:03
Áno, súhlasím, treba pozrieť zmluvu - to, čo je v nej, je priorita... Moc tomu však nerozumiem, načo bola dohodnutá čiastočná fakturácia za február, ak bol predpoklad, že dielo sa hneď začiatkom marca odovzdá?
zuzana
07.03.06,07:30
Ono to nie je odovzdané celé dielo ale iba časť tá februárová, ono to malo byť odovzdané vo februári, ale pretiahol sa termín dokončenia a bolo to odovz.v marci, ale je to len časť diela.
ALBO
07.03.06,08:50
Ono to nie je odovzdané celé dielo ale iba časť tá februárová, ono to malo byť odovzdané vo februári, ale pretiahol sa termín dokončenia a bolo to odovz.v marci, ale je to len časť diela.

Toto (že je to jen časť odovzdaná )vyplynulo už z predchádzajúceho príspevku ale napíšte presné znenie zo zmluvy ako má prebehnúť fakturácia. Napr. mesačne, alebo mesačne po podpise preberacieho protokolu, alebo po podpise preberacieho protokolu.
sara-ke
07.03.06,13:39
Dobry den,

mam takuto otazku:
az dnes sa ku mne dostala PFA z 12.12.2005 na dost vysoku sumu (87 523,- Sk), sme mesacnymi platcami DPH, je to nejaky problem, ked mi som ju len zauctovala do minul. roku (mozem??) a nepodavala opravne dan. priznanie na dph, musim ho podat, ked je to moj naklad?

dakujem
JAJA11
07.03.06,13:52
Dobry den,

mam takuto otazku:
az dnes sa ku mne dostala PFA z 12.12.2005 na dost vysoku sumu (87 523,- Sk), sme mesacnymi platcami DPH, je to nejaky problem, ked mi som ju len zauctovala do minul. roku (mozem??) a nepodavala opravne dan. priznanie na dph, musim ho podat, ked je to moj naklad?

dakujem

Tak toto je ten lepší prípad, fa treba dať do nákladov minulého roka, ale DPH sa môže uplatniť v najbližšom daň.priznaní k DPH.
:) :) :)
ALBO
07.03.06,13:59
Dobry den,

mam takuto otazku:
az dnes sa ku mne dostala PFA z 12.12.2005 na dost vysoku sumu (87 523,- Sk), sme mesacnymi platcami DPH, je to nejaky problem, ked mi som ju len zauctovala do minul. roku (mozem??) a nepodavala opravne dan. priznanie na dph, musim ho podat, ked je to moj naklad?

dakujem

Dobre to chápem ak to chápem takto:
Dnes sa ku vám dostala FA s dátumom dodania 12,12,2005, do učtovníctva ste dali cenu bez DPH ako náklad roku 2005a otázka je , čo s DPH (predpokladám, že máte z nej nárok na odpočet).
Dobre by bolo vedieť , čo to znamená" ku mne sa dostala).
Ak ste ako firma obdržali ten doklad až teraz v marci tak to pôjde do riadneho DP v marci.
Ak ste ho vy ako účtovníčka dostali v marci , lebo ho napr. váš šéf držal v šuflíku a doklad do firmy prišiel napr. v januári (24.1) patril tento doklad do decembra alebo januára.V takom prípade podávate dodatočné priznanie (nie opravné). Závisí to všetko teraz od dátumu obdržania dokladu §51.
JAJA11
07.03.06,14:19
Dobre to chápem ak to chápem takto:
Dnes sa ku vám dostala FA s dátumom dodania 12,12,2005, do učtovníctva ste dali cenu bez DPH ako náklad roku 2005a otázka je , čo s DPH (predpokladám, že máte z nej nárok na odpočet).
Dobre by bolo vedieť , čo to znamená" ku mne sa dostala).
Ak ste ako firma obdržali ten doklad až teraz v marci tak to pôjde do riadneho DP v marci.
Ak ste ho vy ako účtovníčka dostali v marci , lebo ho napr. váš šéf držal v šuflíku a doklad do firmy prišiel napr. v januári (24.1) patril tento doklad do decembra alebo januára.V takom prípade podávate dodatočné priznanie (nie opravné). Závisí to všetko teraz od dátumu obdržania dokladu §51.

Ak to nebolo poslané doporučene, kto mi dokáže, že som fa obdržala až teraz? Načo si komplikovať život, keď netreba. Horšie je to s doporučenou poštou. Tam by mi neostalo nič iné.:D
Jana Acsová
07.03.06,19:40
Ak to nebolo poslané doporučene, kto mi dokáže, že som fa obdržala až teraz? Načo si komplikovať život, keď netreba. Horšie je to s doporučenou poštou. Tam by mi neostalo nič iné.:DALBO vám neodpovedala, ako si to komplikovať, ale ako to má byť správne. Ostatné je vecou vašej obhajoby a nie vecou všeobecne aplikovateľného postupu.
JAJA11
08.03.06,07:23
ALBO vám neodpovedala, ako si to komplikovať, ale ako to má byť správne. Ostatné je vecou vašej obhajoby a nie vecou všeobecne aplikovateľného postupu.

Ja súhlasím s tým, že to má byť tak, ale chcela by som vidieť niekoho, kto si ak to nebola doporučená pošta a nemá to zapísané v evidencii došlej pošty bude robiť dodatočné daňové priznanie k DPH, keď to môže elegantne prijať v čase, keď sa po neho faktúra dostala. Myslím, že ani rozumní daňováci nemajú voči tomuto postupu námietky, pretože si nik nevyžiadal dph dopredu a aj oni majú menej roboty. Veď táto úprava v zákone bola z dôvodu zjednodušenia a odbúrania veľkého množstva dodatočných priznaní. A autor príspevku chcel vedieť, či musí robiť dodatočné a ja som iba chcela aby to mal jednoduchšie, preto som upozornila, na to, že to nesmelo prísť doporučene, ani nesmie existovať evidencia o tom, že to prišlo skôr a potom si to môže uplatniť v aktuálnom daň.priznaní.
ALBO
08.03.06,20:49
Ja súhlasím s tým, že to má byť tak, ale chcela by som vidieť niekoho, kto si ak to nebola doporučená pošta a nemá to zapísané v evidencii došlej pošty bude robiť dodatočné daňové priznanie k DPH, keď to môže elegantne prijať v čase, keď sa po neho faktúra dostala. Myslím, že ani rozumní daňováci nemajú voči tomuto postupu námietky, pretože si nik nevyžiadal dph dopredu a aj oni majú menej roboty. Veď táto úprava v zákone bola z dôvodu zjednodušenia a odbúrania veľkého množstva dodatočných priznaní. A autor príspevku chcel vedieť, či musí robiť dodatočné a ja som iba chcela aby to mal jednoduchšie, preto som upozornila, na to, že to nesmelo prísť doporučene, ani nesmie existovať evidencia o tom, že to prišlo skôr a potom si to môže uplatniť v aktuálnom daň.priznaní.

Ale z otázky nebolo jasné ako Fa došla, či má na nej orazený dátum, neviete či je to malá Fy, čo si fa neorazí dátumom...
Okrem toho je si myslím aj dôležitý dátum vystavenia, ak to vystavili v decembri tak , čo im povie, že to išlo tri mesiace poštou?
Ja berem, že je to prehnaná buzerácia a že si aj tak daň vypíta neskôr. Ale oni to tak chcú.A vzhodia vím to zo zlého obdobia aj keď to bude neskôr.
Keby to tak nechceli , nedal by sa yákon napísať jednoduchšie? Napr. Platiteľ si uplatní nárok najskôr v mesiaci kedy mu vznikla daňová povinnosť. A bodka.
sara-ke
09.03.06,10:52
Ale z otázky nebolo jasné ako Fa došla, či má na nej orazený dátum, neviete či je to malá Fy, čo si fa neorazí dátumom...
Okrem toho je si myslím aj dôležitý dátum vystavenia, ak to vystavili v decembri tak , čo im povie, že to išlo tri mesiace poštou?
Ja berem, že je to prehnaná buzerácia a že si aj tak daň vypíta neskôr. Ale oni to tak chcú.A vzhodia vím to zo zlého obdobia aj keď to bude neskôr.
Keby to tak nechceli , nedal by sa yákon napísať jednoduchšie? Napr. Platiteľ si uplatní nárok najskôr v mesiaci kedy mu vznikla daňová povinnosť. A bodka.

Prepacte, ale dostalala som sa k netu az dnes a vidim, ze sa tu rozbehla poriadna diskusia na moj prispevok, len by som chcela upresnit, ze FA sa ku mne dostala-to znamena, ze sef si upratoval stol a co tam nenasiel fa z 12/2005 tak chcem vediet, ci musim podat opravne dan. priznanie k DPH alebo nemusim?:rolleyes:
ALBO
11.03.06,16:21
Prepacte, ale dostalala som sa k netu az dnes a vidim, ze sa tu rozbehla poriadna diskusia na moj prispevok, len by som chcela upresnit, ze FA sa ku mne dostala-to znamena, ze sef si upratoval stol a co tam nenasiel fa z 12/2005 tak chcem vediet, ci musim podat opravne dan. priznanie k DPH alebo nemusim?:rolleyes: Zákon vám (už to teraz skrátim) hovorí, kedy máte doklad, alebo kedy ste ho obdržali. Na to si musíte zodpovedať vy. Mne je už jasné , že do firmy ste ho už dostali dávno možno v dec.(jan), ale šéf vám ho dal v marci. Na doklade určite máte dátum vystavenia asi dec. Ak daňová kontrola bude kontrolovať febr. a vy tam tento doklad budete mať môže to spochybniť, že cestoval ku vám mesiac. Normálne ste mali uplatniť nárok v dec alebo jan. Zas mesiac nie je až taká dlhá doba. Je to jednoducho na vás a na kontrolórovi. Ešte doplním to dodatčné do januára vás nič nestojí, ak ste na pochybách, čo spraviť.