Erika01
06.03.13,22:08
Pekný večer prajem. Mám problém so zaúčtovaním OP k pohĺadávkam. Prevzala som účto, kde predošlá účtovníčka tvorila OP k pohĺadávkam. Pri spracovaní DP sa táto OP uvedie ako položka znižujúca ZD? Ide o účto s.r.o. Veľmi pekne ďakujem za každú radu. :mee:
Andyke
06.03.13,21:41
§ 20 ods. 14 Zák.o dani z príjmov (tam máš uvedené, že ktoré sú uznané aj daňovo)
KEJKA
07.03.13,07:45
Pekný večer prajem. Mám problém so zaúčtovaním OP k pohĺadávkam. Prevzala som účto, kde predošlá účtovníčka tvorila OP k pohĺadávkam. Pri spracovaní DP sa táto OP uvedie ako položka znižujúca ZD? Ide o účto s.r.o. Veľmi pekne ďakujem za každú radu. :mee:
Málo informácií. Kedy si prevzala účtovnictvo?
V ktorom obdobi boli OP tvorené?
Ake kriteria boli pouzité?
Ide ti o nakladove OP alebo ich rozpustenie napr. Z dovodu uhrady pohladavok?
........
JM1968
18.03.13,05:25
Zdravím, prosím, v r.2012 sme vystavili faktúry odberateľovi, nezaplatil, dali sme ho na súd, právnička má z januára 2013 aj rozhodnutie súdu o tom, že nám má zaplatiť, doteraz nič nezaplatil. Viem, že účtovnú-nedaňovú opravnú položku tvoriť musím, ale nemohla by som si miesto nej hneď opravnú položku daňovú 100%-tnú? Keďže je tam rozhodnutie súdu a peniaze nikde? Ďakujem.
Tweety
18.03.13,06:39
Nie, nemôžeš to mať ako 100% daňovo uznanú OP.
JM1968
18.03.13,07:09
Nie, nemôžeš to mať ako 100% daňovo uznanú OP.
ďakujem, škoda :(, máme pocit, že tie peniaze aj tak nikdy neuvidíme, pekný deň
Gabo71
21.03.13,18:05
v 2011 som si vytvorila opravnú položku vo výške 100% na pohľadávky, ktoré mi odberateľ nezaplatil, riešia to právnici... V DP som tieto OP dala ako pripočítateľnú položku, splatnosť pohľadávok bola menšia ako 360 dní. V roku 2012 mi už vznikol nárok na uplatnenie 20% z OP do daňových nákladov. Firma je však v strate, musím týchto 20% uviesť ako odpočítateľnú položku alebo si ich môžem "ušetriť" do DP v budúcom roku t.j. za 2013? Ďakujem za názor.
KEJKA
21.03.13,18:09
v 2011 som si vytvorila opravnú položku vo výške 100% na pohľadávky, ktoré mi odberateľ nezaplatil, riešia to právnici... V DP som tieto OP dala ako pripočítateľnú položku, splatnosť pohľadávok bola menšia ako 360 dní. V roku 2012 mi už vznikol nárok na uplatnenie 20% z OP do daňových nákladov. Firma je však v strate, musím týchto 20% uviesť ako odpočítateľnú položku alebo si ich môžem "ušetriť" do DP v budúcom roku t.j. za 2013? Ďakujem za názor.Podľa môjho názoru, kedže už je OP účtovaná, tak máte postupovať podľa ZDP a tých 20% uplatniť. Zvýšite si daňovú stratu, tá však účtovnú stratu neovplyvní a o rok si môžeš daňovú stratu korektne uplatniť - daň ušetríš, výsledok rovnaký, cesta k nemu trochu iná..
Gabo71
21.03.13,18:20
Podľa môjho názoru, kedže už je OP účtovaná, tak máte postupovať podľa ZDP a tých 20% uplatniť. Zvýšite si daňovú stratu, tá však účtovnú stratu neovplyvní a o rok si môžeš daňovú stratu korektne uplatniť - daň ušetríš, výsledok rovnaký, cesta k nemu trochu iná..

Ďakujem Kejka, vysoký dátum ..., takto som sa na to nepozerala. Ešte raz vďaka.