miramax1
07.03.13,03:55
Dobrý deň,

mám takýto problém. Žiak pre nezvládanie učiva bol preradený na inú školu. Tomu predchádzalo psychologické vyšetrenie dôvod - nezvládanie učiva. Pani učiteľka z kmeňovej školy žiakovi, ktorý absolútne nezvládol učivo prvého polroka dala na vysvedčení 1. Žiak nemá záujem o učenie, odmieta pracovať - toto isté robil aj v kmeňovej škole.

Nie je predpoklad, že žiak učivo zvládne. Čo s takýmto žiakom? Je možné žiakovi na konci roka zhoršiť prospech o štyri stupne?

Ďakujem.
brontosaurus
08.03.13,21:09
Čo ja viem, tak u nás sa hovorí, že žiak nemôže mať na konci roka horšiu známku o viac ako 2 stupne oproti tej, akú dostal pri polročnom hodnotení.
Na konci školského roka hodnotíte vedomosti z celého školského roka, čiže ak by som to len spriemeroval, tak za prvý polrok dostal 1, za druhý pol rok 5, priemer je 3 , čiže na hodnotení za daný školský rok by mal mať na vysvedčení 3. Aspoň u nás sa hovorí o takomto pravidle.

Skôr by som sa zamýšľal nad tým, ako mohol takýto žiak dostať na polroku 1, ak už ani vtedy nezvládal učivo. Venoval by som pozornosť tomu, čo je v posudku zo psychologického vyšetrenia, či je žiak integrovaný, či má úľavy a pod.
A v konečnom dôsledku by som to riešil s riaditeľom školy, či na pedagogickej rade školy.
alaya1
08.03.13,21:18
Ziak moze mat horsiu znamku aj o 2,3,4 stupne, ak to odsuhlasi pedagogicka rada na svojom zasadnuti.
Silvernola
09.03.13,06:11
Čo škola, to iná prax. Mám 2 otázkymimotemy .
Koncorčná známka za 2. polrok, či celý školský rok?
Za hodnotenie žiaka zodpovedá vyučujúci, tak prečo pedagogická rada?
alaya1
09.03.13,07:57
Nakolko v smernici je to tak uvedene, necitate nariadenia MS? My pravidlene, aj na PK, aj na MZ.
Silvernola
10.03.13,09:41
Nakolko v smernici je to tak uvedene, necitate nariadenia MS? My pravidlene, aj na PK, aj na MZ.

Samozrejme že aj my. Ale ja si v hlave nechávam hlavne to, čo potrebujem na priamu prácu so žiakmi:rolleyes:. Na to ostatné mám vedenie (ale teraz dovolenkujeme) a myslela som si, že aj poradu:cool::).
Indeed
10.03.13,12:52
Objektivita hodnotenia žiaka ,je ťažký oriešok

ak budeme vychádzať z predpokladu,že na 1-ku vie len Pánboh, na 2-ku učiteľ , na 3-ku najlepší žiak,

tak na ostatných nutne zvýšia len 4-ky a 5-ky

Možno by bolo treba zmeniť svoj vlastný obraz o sebe , važení pani a dámy učitelia a učiteľky.
miramax1
10.03.13,20:14
Ďakujem pekne za názory. U daného žiaka neboli objektívne hodnotené vedomosti. Známky ( 1) dostával za niečo celkom iné.
alaya1
10.03.13,20:48
Ďakujem pekne za názory. U daného žiaka neboli objektívne hodnotené vedomosti. Známky ( 1) dostával za niečo celkom iné.


Navrhni znamku, aku uznas za vhodnu, mas na to pedagogicku radu, aby ste rozhodli, rodic aj tak moze poziadat o komisionalne preskusanie
korela
10.03.13,21:53
Navrhni znamku, aku uznas za vhodnu, mas na to pedagogicku radu, aby ste rozhodli, rodic aj tak moze poziadat o komisionalne preskusanie
A na komisionálkach môže žiak dostať otázky z učiva, ktoré nepreberali. Stalo sa. Obrana nepomohla. Toľko k objektivite skúšok.
Ale stalo sa aj to, že v druhej triede si presadila žiačka u rodičov tieto skúšky, tak si bola sama sebou istá, že to boli napokon na konci roku predsa samé jednotky.
Najväčší vklad pedagóga do života žiaka je motivácia, pozdvihnutie, pochvala. Osobne si to veľmi cením.
branislavp
10.03.13,22:32
No,keď žiak má nedostatočné vedomosti, doporučila by som počas vyučovania viac sa mu venovať. Aj rodičia by sa mali takémuto žiakovi viac venovať. A treba vyzistiť, čo je príčinou nezáujmu o učenie. A to čím skôr, aby sa žiak nedostal do apatie a z neúspechu v škole nebol traumatizovaný. Za pokus to stojí.
alaya1
11.03.13,08:48
A na komisionálkach môže žiak dostať otázky z učiva, ktoré nepreberali. Stalo sa. Obrana nepomohla. Toľko k objektivite skúšok.
Ale stalo sa aj to, že v druhej triede si presadila žiačka u rodičov tieto skúšky, tak si bola sama sebou istá, že to boli napokon na konci roku predsa samé jednotky.
Najväčší vklad pedagóga do života žiaka je motivácia, pozdvihnutie, pochvala. Osobne si to veľmi cením.

Moje prispevky su konkretne k zadanej otazke v teme.
branislavp
23.03.13,05:03
Dobrý deň,

mám takýto problém. Žiak pre nezvládanie učiva bol preradený na inú školu. Tomu predchádzalo psychologické vyšetrenie dôvod - nezvládanie učiva. Pani učiteľka z kmeňovej školy žiakovi, ktorý absolútne nezvládol učivo prvého polroka dala na vysvedčení 1. Žiak nemá záujem o učenie, odmieta pracovať - toto isté robil aj v kmeňovej škole.

Nie je predpoklad, že žiak učivo zvládne. Čo s takýmto žiakom? Je možné žiakovi na konci roka zhoršiť prospech o štyri stupne?

Ďakujem.
No tento prípad je na pozastavenie. Žiakovi zhoršiť prospech o štyri stupne?
To až tak sa pohoršil žiak v prospechu? Hľadať príčiny v žiakovi, hľadať príčiny v učiteľke, hľadať príčiny u rodičov. Žiakovi je potrebné v prvom rade pomôcť. Možno prežíva z toho všetkého stresy a preto aj jeho správanie je také, aké je.
miramax1
25.03.13,18:32
Zdravím, chlapec mal jednotky preto, lebo je syn riaditeľky školy, ktorú v minulosti navštevoval. Vedomosti nemal, preto ho škola pre nezvládanie učiva poslala na psych. vyšetrenie. Jeho " nevedomosti " však boli na vysvedčení ohodnotené 1. Samozrejme, že ide o to, aby sa chlapcovi pomohlo. V tomto prípade by mu najviac pomohlo zopakovať ročník.
branislavp
27.03.13,19:57
matka - riaditeľka školy, no to synovi naozaj "pomohla"