lenka397
06.03.06,09:36
Dobrý deň, mám problém ako si poradiť s daňovým priznaním. Do augusta 2005 som bola nezamestnaná ale 19 .1.2005 som získala licenciu ako sprostredkovateľ DSS. Koncom roka som zistila, že aj ako nezamestnaná som povinná platiť si zdravotné poistenie sama vo výške 910 Sk/mes. Rada by som vedela, či keď v tomto som bola posudzovaná ako živnostník, či si rovnako môžem uplatniť nezdaniteľnú čiastku za jednotlivé mesiace. Podotýkam, že som bola nezamestnaná, živnosť som nemala, len licenciu DSS. A ešte jeden problém: Od 1.8.2005 som zamestnaná, poberám minimálnu mzdu a chcem si uplatniť nezdaniteľnú čiastku dane v ročnom zúčtovaní. Má sa to robiť v daňovom priznaní ale neviem ako. Neuplatňovala som si ju v jednotlivých mesiacoch ale chcem to urobiť ku koncu min. roku. Do ktorých riadkov v daň. priznaní sa to píše? A mám vôbec nárok na nezdaniteľnú čiastku aj keď je vyššia ako mzda? Poraďte mi, prosím.
Pepa
06.03.06,08:40
Máš nárok na celú nezdaniteľnú časť t.j. 87936,- Sk.
Zober si pred seba DP B - máš tam pekne napísané "čo a kde" a keď nebudeš vedieť tak sa ozvi. Máš príjmy z par. 5 - závislá činnosť a z par. 6 ods. 2 písm. d).
lenka397
06.03.06,10:16
Ahoj Erika, ďakujem ti za pomoc. Ešte sa chcem uistiť. Mám nárok na nezdaniteľnú časť ako sprostredkovateľ DSS za celý rok aj keď od augusta som zamestnaná? A čo potom z nezdaniteľnou mzdou zo závislej činnosti? Môžem si uplatňovať obidve alebo len jednu? Alebo kým som bola nezamestnaná tak ako sprostredkovateľ a od augusta ako zamestnanec? Mám pred sebou DP ale aj tak som si nie úplne istá kde môžem uviesť, že si uplatňujem nezdaniteľnú mzdu zo závislej činnosti. Urobím to naraz v oddieli X.? Do riadkov 92 -95? Ďakujem. A ešte detail : Napísala si, že mám príjmy podľa §6 ods.2 písm. d). Nemá to byť b) (z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním?), lebo d) v DP nie je.
helas
06.03.06,10:54
Najprv si vyplniš riadok 33 v V.oddieli - príjem zo závislej činnosti
potom riadok 34, výjde Ti r. 35.
Potom odd. VI. r. 8, 9 a 11, potom r. 36,37, výjde Ti základ dane.Ďalej ideš postupne podľa DP prídeš na r. 58,59,68, 69 a v riadku 70 daš sumu
87 936 to je nezdaniteľná časť.Ďalej len čítaj riadky a tie Ťa nevedú ďalej.
Dúfam, že som to napísala správne.
Johanka
06.03.06,11:10
A ešte detail : Napísala si, že mám príjmy podľa §6 ods.2 písm. d). Nemá to byť b) (z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním?), lebo d) v DP nie je.[/quote]

Ak nemáš v DP riadok pre príjmy podľa §6 ods.2 písm. d), tak máš staré tlačivo, pretože to je v priznaní prvý raz za rok 2005.
lenka397
06.03.06,11:38
Ďakujem, pomohli ste mi. Mala som pred sebou staré tlačivo tak sa ospravedlňujem, že zmätkujem. Ja postup vypĺňania DP poznám, už som nejedno robila. Len neviem ako poriešiť to, že vo výkazoch na daňový úrad (prehľad) som uvádzala ako preddavok na daň sumu, ktorú som vypočítala z istej sumy, pričom som tam neuplatnila nezdaniteľnú časť dane. Takže mi teraz vychádza z toho daňová povinnosť. Teda vlastne zamestnávateľovi, ale zatiaľ tú sumu neuhradil.Keby som nezdaniteľnú časť uplatnila za jednotlivé mesiace, nemala by som žiadnu daňovú povinnosť. Vraj sa to , že som si nezdaniteľnú mzdu neuplatňovala za jednotlivé mesiace dá zohľadniť práve v daňovom priznaní a toto neviem ako urobiť. Ešte raz, toto sa týka príjmov zo závislej činnosti! A tie výkazy podáva môj zamestnávateľ tak ako to zohľadním vo svojom DP?
helas
06.03.06,12:09
Nerozumiem, Ročné zučtovanie dane Ti bude robiť zamestnávateľ
z príjmov zo závislej činnosti a Ty si budeš robiť DP z iného príjmu?
Nemalo by to byť len jedno priznanie, v ktorom budú zohľadnené
všetky príjmy aj nezdaniteľná suma?
Johanka
06.03.06,12:10
Z toho čo píšeš, nemala si podpísané u zamestnávateľa Vyhlásenie k dani z príjmov, na základe ktorého by Ti mesačne uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane. Tvojmu zamestnávateľovi nemôže vzniknúť daňová povinnosť v súvislosti s Tvojou mzdou a už vôbec to nemôže za Teba zaplatiť. On je iba prostredník medzi DÚ a zamestnancom. Čiže od Teba by vybral Tvoj nedoplatok na dani a odviedol ho na DÚ. V Tvojom prípade je to však úplne naopak - keby si si robila v zamestnaní ročné zúčtovanie, tak Ti vyjde preplatok z toho dôvodu, že si si neuplatňovala nezdaniteľnú časť.
Nakoľko si mala aj iný druh príjmov ( ako sprostredkovateľ DDS) si povinná podať si sama DP. V DP sa sčitujú všetky druhy príjmov ( čiastkových základov dane) a výsledok je základ dane , od ktorého sa odrátajú nezdaniteľné časti ZD. Takže nezdaniteľnú časť 87.936 Sk odrátaš iba raz.
lenka397
06.03.06,12:22
Mala som podpísané vyhlásenie u zamestnávateľa (dodatočne) ale niekde som čítala, že tá nezdaniteľná suma sa nemusí uplatňovať za jednotlivé mesiace ale aj ročne. a potom by sa to malo zohľadniť v DP. Ale asi to napokon urobím tak, že podám opravné prehľady na DÚ, kde to uplatním hneď. Ide o to, že z mojej hrubej mzdy po odpočítaní odvodov sa vypočíta výška preddavkov na daň z príjmov, ktoré za mňa z mojej mzdy odvedie zamestnávateľ. Lenže sme na to na začiatku pracovného pomeru zabudli a tak som myslela, že sa to uplatní na konci roka a zohľadní v DP. Keby sme hneď na začiatku zohľadňovali nezdaniteľnú mzdu žiadne preddavky by nevznikli. Takže keď sa to do DP zamontovať nedá, budem musieť podať opravné prehľady. Ešte sa mám čo učiť a ďakujem vám za ochotu pomôcť.
Pepa
06.03.06,12:29
Mala som podpísané vyhlásenie u zamestnávateľa (dodatočne) ale niekde som čítala, že tá nezdaniteľná suma sa nemusí uplatňovať za jednotlivé mesiace ale aj ročne. a potom by sa to malo zohľadniť v DP. Ale asi to napokon urobím tak, že podám opravné prehľady na DÚ, kde to uplatním hneď. Ide o to, že z mojej hrubej mzdy po odpočítaní odvodov sa vypočíta výška preddavkov na daň z príjmov, ktoré za mňa z mojej mzdy odvedie zamestnávateľ. Lenže sme na to na začiatku pracovného pomeru zabudli a tak som myslela, že sa to uplatní na konci roka a zohľadní v DP. Keby sme hneď na začiatku zohľadňovali nezdaniteľnú mzdu žiadne preddavky by nevznikli. Takže keď sa to do DP zamontovať nedá, budem musieť podať opravné prehľady. Ešte sa mám čo učiť a ďakujem vám za ochotu pomôcť.
A stojí ti to za to?
Žiadne dodatočné prehľady by som nerobila. Ak si si neuplatňovala nezdaniteľnú časť a mala si zrazené preddavky tak sa ti cez DP vrátia /to isté by bolo aj v RZ u zamestnávateľa/. Vysporiadaj si to cez DP!!!
Johanka
06.03.06,12:31
Lenka , slabo čítaš! Napísala som, že si uplatníš nezdaniteľnú časť v DP. Preddavky Ti budú vrátené. Ak nevieš ako na to , napíš nejaké čísla a spolu to vypíšeme. Je to veľmi jednoduché a nevymýšľaj s opravnými výkazmi.
lenka397
06.03.06,13:10
Lenže zamestnávateľ tie preddavky ešte nezaplatil, takže sa mi, resp jemu nemá čo vrátiť. Teraz to má ako záväzok voči DÚ. Preto som myslela, že sa to dá poriešiť cez daňové, aby to už platiť nemusel.
Johanka
06.03.06,14:21
Je pravda, že ak nezaplatil predavky na daň , je to jeho záväzok voči DÚ. Ale Tebe DÚ preplatok bez problémov vráti, nebude skúmať, či preddavky, ktoré Ti zrazil zamestnávateľ v rámci mzdy, aj odviedol.
Rozmýšľam - prečo Ťa tak trápi Tvoj zamestnávateľ? Je to nejaká spriaznená osoba?
Johanka
06.03.06,14:25
Ešte niečo - ako by mohol DÚ riešiť preplatky na daniach v súvislosti s tým, že zamestnávatelia neodvádzajú zrazené preddavky? Myslíš, že tam bude niekto skúmať, že XY má preplatok, jeho zamestnávateľ má nedoplatok , tak to vykompenzujú??? :eek:
lenka397
06.03.06,14:41
Áno, môj zamestnávateľ je dobrý priateľ, ja mu robím účtovníctvo, resp. získavam skúsenosti. A na tú nezdaniteľnú mzdu som zabudla ja, takže by mal platiť preddavky z mojej mzdy hoci by nemusel a vyššiu mzdu by som mala ja. Teda ešte raz, aj keď tie preddavky ešte nezaplatil, DÚ ich eviduje ako jeho záväzok, môžem ich ja uviesť vo svojom DP ako zrazené? A teda DÚ mi ich vráti aj keď ich zamestnávateľ nezaplatil? Veľmi pekne ti ďakujem za pomoc aj trpezlivosť.:)
Pepa
06.03.06,15:12
Áno, môj zamestnávateľ je dobrý priateľ, ja mu robím účtovníctvo, resp. získavam skúsenosti. A na tú nezdaniteľnú mzdu som zabudla ja, takže by mal platiť preddavky z mojej mzdy hoci by nemusel a vyššiu mzdu by som mala ja. Teda ešte raz, aj keď tie preddavky ešte nezaplatil, DÚ ich eviduje ako jeho záväzok, môžem ich ja uviesť vo svojom DP ako zrazené? A teda DÚ mi ich vráti aj keď ich zamestnávateľ nezaplatil? Veľmi pekne ti ďakujem za pomoc aj trpezlivosť.:)
Áno - je to najjednoduchšie riešenie.
Johanka
06.03.06,15:20
Áno, môj zamestnávateľ je dobrý priateľ, ja mu robím účtovníctvo, resp. získavam skúsenosti. A na tú nezdaniteľnú mzdu som zabudla ja, takže by mal platiť preddavky z mojej mzdy hoci by nemusel a vyššiu mzdu by som mala ja. Teda ešte raz, aj keď tie preddavky ešte nezaplatil, DÚ ich eviduje ako jeho záväzok, môžem ich ja uviesť vo svojom DP ako zrazené? A teda DÚ mi ich vráti aj keď ich zamestnávateľ nezaplatil? Veľmi pekne ti ďakujem za pomoc aj trpezlivosť.:)
Nezabúdaj, že si nepoškodila jeho, ale seba (tou nižšou čistou mzdou). Z pohľadu jeho výdavov je to fuk, lebo jeho výdavkom je celá hrubá mzda. Rozdiel je len v tom, že čo si mala dostať ty, dostane DÚ. Ten Ti to však na základe Tvojho DP vráti. Druhá vec je - aké mal dôvody k tomu, že preddavky neodvádzal???
HUPKA64
06.03.06,17:35
Lenka 397 určite by som podala daňové priznanie.
lenka397
06.03.06,18:13
Neodvádzal ich, lebo sa počítalo s tým, že v ročnom zúčtovaní by sa peniaze aj tak vrátili. Viem, že som to všetko úplne zbytočne skomplikovala, ale veľmi ste mi pomohli a myslím, že už v tom mám jasno. Zrejme to urobím tak, že si ja vo svojom DP uplatním zrazené preddavky ako preplatok, ktorý mi DÚ vráti a zaplatia sa z toho tie preddavky, ktoré sú vykázané v prehľadoch a všetko bude vyrovnané. A od tohto roku si uplatňujem zdaniteľnú mzdu každý mesiac, takže problémy už hádam nebudú. Veľmi pekne vám ďakujem za ochotu a trpezlivosť a prajem čo najmenej takých "odborníkov" ako ja. Pekný večer.:)