gigim
07.03.13,09:32
Ahojte, známa vykonáva prácu vo svojej s.r.o. na základe "dohody o pracovnej činnosti". Do konca roku 2012 mala mesačný príjem na základe tejto dohody uvedených 20,-Eur. Keďže sa to v tomoto roku s dohodármi zmenilo, zaujímalo by ma, ako to vlastne teraz bude. Može si aj naďalej túto čiastku uvádzať ako mesačný príjem a potom z tejto čiastky sa budú robit odvody do SP a ZP? alebo tam je stanovená nejaká min.čiastka, alebo ´dalšia možnosť, úplne to zrušili dohodárov? Nehnevajte sa, možno pre niekoho banálne veci, pre mňa čo som to vobec nesledovala "novinky". Budem rada ža každú odpoveď, vopred díky,gigi
mondes
07.03.13,08:45
Ahojte, známa vykonáva prácu vo svojej s.r.o. na základe "dohody o pracovnej činnosti". Do konca roku 2012 mala mesačný príjem na základe tejto dohody uvedených 20,-Eur. Keďže sa to v tomoto roku s dohodármi zmenilo, zaujímalo by ma, ako to vlastne teraz bude. Može si aj naďalej túto čiastku uvádzať ako mesačný príjem a potom z tejto čiastky sa budú robit odvody do SP a ZP? alebo tam je stanovená nejaká min.čiastka, alebo ´dalšia možnosť, úplne to zrušili dohodárov? Nehnevajte sa, možno pre niekoho banálne veci, pre mňa čo som to vobec nesledovala "novinky". Budem rada ža každú odpoveď, vopred díky,gigi

Tá dohoda prechádza z r. 2012? Ak áno, tak si ju mala doprihlásiť do SP do konca januára 2013. A ak nie je na ÚP, tak aj do ZP. Môže si túto čiastku aj naďalej uvádzať, ale z toho bude platiť všetky odvody, pokiaľ nie je na dôchodku, alebo študent.
gigim
07.03.13,10:09
mondes, ďakujem moc za reakciu:),

známa na úrade práce vedená je, chodí sa pravidelne hlásit, pretože popri tejto činnosti žiada aj o príspevok na podnikanie, bude zakladať novú s.r.o.,ale na inú činnost, ktorej sa chce ešte popri tom venovať...

Zisťujem to preto, lebo preberám od tohto roku jej účtovníctvo od predch.firmy, kámoška až teraz začala do detailov riešit tieto záležitosti. Musím pozistovat ešte u predch.účtovnej firmy, či to zariadili..
Ak tomu ale dobre rozumiem, mala sa príhlasít do konca 1/2013 na SP a kedže je vedená na UP, tak ZP nemusí zatial riesit.

Nevieš mi prosím ale ešte poradit, či može túto čiastku aj znižit? Existuje nejaká minimálna hranica tejto čiastky? Necche samozrejme platit odvody, popr.minimálne, lebo túto čiastku si reálne ani nevypláca...

ďakujem, dúfam, že som to napísala zrozumitelne
gigi
mondes
07.03.13,14:37
Hmm, minimálna hranica je od 1.1.2013 1,941 Eur na hodinu. A to platí aj pre dohodárov. Takže ak bude pracovať napr. 2 hod. týždenne, tak bude mať aj menšiu odmenu.
gigim
09.03.13,19:51
ďakujem mondes