Aja75
07.03.13,14:55
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. S manželom sme obidvaja SZČO. Manžel podniká 9 rokov, platí si odvody do ZP a SP. Ja podnikám od januára 2012, takže si zatiaľ platím len odvody do ZP. Uvažuje nad tým, že by sme si zvolili spoločnú formu podnikania, ale ja ešte musím mať živnosť do 31.12.2013, nakoľko som brala dotáciu z ÚP. Chceli by sme sa vyhnúť plateniu odvodov do SP, alebo ich aspoň skresať, pretože ako dvaja živnostíci by sme veľa platili a pochybujem, že o 25 rokov dostaneme nejaký dôchodok. Uvažujeme nad s.r.o. alebo v.o.s. O v.o.s. som sa nikde nedočítala, ako je to s odvodmi do SP a ZP. Prosím, poraďte nám rozhodnúť sa.
Braňo
07.03.13,14:06
takže treba založiť s.r.o. a vyhnúť sa odvodom a nemať žiadny dôchodok?
Aja75
07.03.13,14:17
Nechceme sa priamo vyhnúť plateniu odvodov, len ich nejako znížiť.
sroservis
09.03.13,19:31
Dobry den,
este si to prosim preverte v poistovniach, ale podla mojich vedomosti z pohladu odvodoveho zatazenia - socialne a zdravotne odvody, sa spolocnik vos povazuje sa szco. Nie som si uplne ista, len predpokladam, ze ak si zrusite zivnost a zaroven sa stanete spolocnikmi vos, tj vas status szco sa v podstate nezmeni, nebudete mat ani prechodne obdobie, pocas ktoreho nebudete platit odvody, resp. budete pokracovat v plateni podla vymeru z minuleho uctovneho obdobia. Ako vhodne riesenie sa vo vasom pripade teda javi zalozenie sro. Samozrejme je potrebne si uvedomit, ze podiel na zisku spolocnika je zatazeny zdravotnym odvodom -14%. pekny den
Aja75
14.03.13,12:47
Ďakujem veľmi pekne, odpovedám až teraz, nakoľko som bola PN.