jangolka
07.03.13,16:02
Dobrý deň.

Môže zamestnávateľ urobiť zamestnancovi namiesto ročného zúčtovania daňové priznanie? Jedná sa o to že zamestnanec je dosť zložitý prípad a keď by som mu urobila DP vyhnem sa problému. Ide o to že zamestnanec má napr. ČID, príjem za prenájom do 100 €, rozhodnutie z Úradu práce a soc. veci o poberaní príspevku za opatrovanie, pracuje na skrátený úväzok a má nárok na zamestnaneckú prémiu?
Ďakujem.
Tweety
07.03.13,15:03
Zamestnáv. spracúva RZD. DP môžeš robiť ako súkromná osoba vo svojom voľnom čase.
Mila123
07.03.13,15:07
Dobrý deň.

Môže zamestnávateľ urobiť zamestnancovi namiesto ročného zúčtovania daňové priznanie? Jedná sa o to že zamestnanec je dosť zložitý prípad a keď by som mu urobila DP vyhnem sa problému.
Ďakujem.
aký zložitý prípad? RZD sa predsa robí iba z § 5 ZDP::::
jangolka
07.03.13,15:08
Ja to myslím tak, že či by mzdovú účtovníčku napadol daňový úrad, že mala urobiť RZ. Kto jej to dokáže, že pracovník požiadal o RZ. Daň bude vysporiadaná tak či tak.
Tweety
07.03.13,15:11
Ja to myslím tak, že či by mzdovú účtovníčku napadol daňový úrad, že mala urobiť RZ. Kto jej to dokáže, že pracovník požiadal o RZ. Daň bude vysporiadaná tak či tak.
O RZD musí zamestnanec v termíne požiadať. Ak nemal iné príjmy, len zo ZČ, musíš ho ako mzdárka urobiť. AK mal aj iné príjmy, o RZD nežiada ale si podáva DP sám.
nika.sum
15.03.13,19:16
Ahoj, jeden klient je registrovany ako poistovaci agent z coho vsak prijem nema, ma prijem zo zavislej cinnosti a pri vypisovani DP B som zistila, ze mi nedal potvrdenie o zdanitelnej mzdy ale rocne zuctovanie preddavkov, doteraz som este toto neriesila a nerobim mzdy. Ked mu uz zamestnavatel spravil rocne zuctovanie a ja mu spravim teraz DP B, treba oznamit zamestnavatelovi ze podaval DP sam alebo nie.
ewita888
15.03.13,19:22
a prečo mu robíš B, keď nemal príjmy ako agent ?
nika.sum
16.03.13,13:35
a prečo mu robíš B, keď nemal príjmy ako agent ?

Myslela som, ze ked je registrovany a ma DIC a robim mu DP musim B a nie A. A uz ho mam hovotove, je to problem? Je problem s tym, ze mu zamestnavatel urobil rocne zuctovanie a teraz si poda on sam DP? Je to mozno smiesna otazka, ale este som to nikdy neriesila. A ma okrem TPP este jeden prijem (aj ked drobny) z dohody.
beh
16.03.13,14:34
čo v prípade, ak zamestnanec má len príjmy zo záv. činn. a nepožiada o RZD? (ked som to len tak prerátala, vychádza mu nedoplatok 0,06 €) Musí si zamestnanec podať DP ? A ešte sa chem opýtať, máme zamestnanca dlhodobo na PN ( od 6/2012). Samozrejme, že nepožiadal o RZD. Sme mu povinný spraviť RZD i tak? Alebo musí si sám podať DP?
nika.sum
16.03.13,14:42
čo v prípade, ak zamestnanec má len príjmy zo záv. činn. a nepožiada o RZD? (ked som to len tak prerátala, vychádza mu nedoplatok 0,06 €) Musí si zamestnanec podať DP ? A ešte sa chem opýtať, máme zamestnanca dlhodobo na PN ( od 6/2012). Samozrejme, že nepožiadal o RZD. Sme mu povinný spraviť RZD i tak? Alebo musí si sám podať DP?

ja nie som mzdar, ale ak zamestnanec nepoziadal o RZD, ste mu povinny zaslat potvrdeni o zdanitelnom prijme. Ak ma prijem viac ako 1822,27 EUR je povinny podat DP.
veronikasad
16.03.13,14:45
čo v prípade, ak zamestnanec má len príjmy zo záv. činn. a nepožiada o RZD? (ked som to len tak prerátala, vychádza mu nedoplatok 0,06 €) Musí si zamestnanec podať DP ? A ešte sa chem opýtať, máme zamestnanca dlhodobo na PN ( od 6/2012). Samozrejme, že nepožiadal o RZD. Sme mu povinný spraviť RZD i tak? Alebo musí si sám podať DP?
Obidvom zamestnancom ste mali do 10.3. vystaviť a poslať Potvrdenie o zdanitelných príjmoch
ewita888
16.03.13,14:45
Myslela som, ze ked je registrovany a ma DIC a robim mu DP musim B a nie A. A uz ho mam hovotove, je to problem? Je problem s tym, ze mu zamestnavatel urobil rocne zuctovanie a teraz si poda on sam DP? Je to mozno smiesna otazka, ale este som to nikdy neriesila. A ma okrem TPP este jeden prijem (aj ked drobny) z dohody.
nemusíš B, ked nemal príjmy a predpokladám že ani výdavky..stačí A.. ale ked chcel podať B, nemal žiadať o RZD.. teraz neviem, či to B nebude mať byť ako opravné..
beh
16.03.13,14:53
dakujem, este sa opýtam, zamestnanec, ktorému robíme RZD, bol v r. 2012 evidovaný na ÚP a poberal 6 mesiacov davky v nezamestnannosti, potom nastupil u nas, berie sa do jeho príjmu aj táto dávka?
veronikasad
16.03.13,14:55
dakujem, este sa opýtam, zamestnanec, ktorému robíme RZD, bol v r. 2012 evidovaný na ÚP a poberal 6 mesiacov davky v nezamestnannosti, potom nastupil u nas, berie sa do jeho príjmu aj táto dávka?
dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem.
Započítava sa len do vlastného rpíjmu manžela(ky
beh
16.03.13,14:59
dakujem , mali sme pochybnosti
nika.sum
16.03.13,15:11
nemusíš B, ked nemal príjmy a predpokladám že ani výdavky..stačí A.. ale ked chcel podať B, nemal žiadať o RZD.. teraz neviem, či to B nebude mať byť ako opravné..

ved to, ci to nebude ako opravne, ale to asi aj keby podal A nie?. Niekde som tu citala, ze ked nepoda B, tak by ma oznamit, ze nemal prijem z podnikania, je to tak? ak ano tak by bolo vyhodnejsie asi podat B. Ved ked nepodnikal, tak vykazy by nepodaval...c
Melnick
16.03.13,15:36
Nika , ak požiadal o RZD je to nesprávne riešenie, ale keďže RZD je rovnocenný doklad s DP, tak teraz urob opravné DP TYPB a prilož RZD ako prílohu a urob správne DP. Do poznámok uveď, že zo živnosti nemal príjem a napísala by som aj to, že mzdárke neoznámil, že mal aj živnosť a bolo mu teda neoprávnene spracované vo firme RZD .
beh
18.03.13,06:59
vo firme máme invalida na kratší prac. čas , za rok 2012 mu vychádza hrubý príjem cca 3600 €, ake doklady musi takýto zamestnance doniest k RZD? Doklad o príjme invalid. dôchodku? A zaratáva sa mu tento inval. dôchdok do hrubeho príjmu?
veronikasad
18.03.13,07:01
vo firme máme invalida na kratší prac. čas , za rok 2012 mu vychádza hrubý príjem cca 3600 €, ake doklady musi takýto zamestnance doniest k RZD? Doklad o príjme invalid. dôchodku? A zaratáva sa mu tento inval. dôchdok do hrubeho príjmu?
invalidný dôchodok nie je zdanitelný príjem. Ak máš doklad o priznaní invalidity (kvoli zníženým odvodom do ZP), k RZD nepotrebuješ žiadne doklady navyše
beh
18.03.13,07:26
dakujem, a ak si chce zamestnanec uplatniť nezdan. čast na manželku, ktorá je na inv. dôchodku, resp. na star. dochodku, tak idú tieto príjmy do príjmu manželky?
Tweety
18.03.13,07:30
dakujem, a ak si chce zamestnanec uplatniť nezdan. čast na manželku, ktorá je na inv. dôchodku, resp. na star. dochodku, tak idú tieto príjmy do príjmu manželky?
ÁNo, idú.
scame
18.03.13,07:59
Ahojte, uvažujem správne ak ZC mal príjmy zo závislej činnosti a popri tom mal živnosť ale nevykázal žiadny prijem za rok 2012, tak mu možem urobiť RZD však? Čosi sa mi marí že môžem ale nie som si 100% istý...
Dík
Tweety
18.03.13,08:00
Ahojte, uvažujem správne ak ZC mal príjmy zo závislej činnosti a popri tom mal živnosť ale nevykázal žiadny prijem za rok 2012, tak mu možem urobiť RZD však? Čosi sa mi marí že môžem ale nie som si 100% istý...
Dík
Ak nemal zo živnosti stratu, tak nemusí podávať DP, ak požiadal o RZD, tak mu ho môžeš. urobiť.
beh
18.03.13,10:54
Mame inv. dochodcu (len 40%-ný), cize ponižené odvody nemá. A ten u nas pracuje na prac. zmluvu . Pocas roka 2012 mal hrubý príjem z tejto prac. zmluvy 2189 €. Daň ziadnu neplatil, kedze ma nizky príjem. Požiadal si o RZD. Vyjde mu zamestnanecká prémia?
ewita888
18.03.13,15:11
Mame inv. dochodcu (len 40%-ný), cize ponižené odvody nemá. A ten u nas pracuje na prac. zmluvu . Pocas roka 2012 mal hrubý príjem z tejto prac. zmluvy 2189 €. Daň ziadnu neplatil, kedze ma nizky príjem. Požiadal si o RZD. Vyjde mu zamestnanecká prémia?

ak mal v každom mesiaci zdan. príjem, tak má nárok na plnú ZP
beh
19.03.13,11:48
Chcem len overit-teda do hrubeho prijmu mu nejde invalidny dochodok?
veronikasad
19.03.13,11:50
Chcem len overit-teda do hrubeho prijmu mu nejde invalidny dochodok?
inv.dôchodok nie je zdanitelný príjem.
beh
25.03.13,10:00
ak mal zamestnanec príjem z urbaru 50 €, mozme mu spravit RZD alebo si ma dat sam DP typ B?