keri
06.03.06,10:08
Ahojte,
ak zivnostnik preradi z osobneho uzivania drobny majetok do 30000,-- do podnikania, ako sa to uvadza v pen.denniku? Ide to cez int. doklad ako hmotnyvklad podnikatela a nasledne sa urobi tiez cez int. doklad jednorazovy odpis do prevadzkovej rezie?
A plati to aj za dr. majetok nakupeny rok pred vydanim ZL?
Jedna sa o JU a dr. majetok suvisi s podnikanim.
Dakujem za rady, nazory.
mysimis
06.03.06,09:13
Ak máš doklady o nákupe staršie ako jeden rok pred vydaním ŽL už si ich nemôžeš dať do nákladov.
Manual
06.03.06,09:14
Ahojte,
ak zivnostnik preradi z osobneho uzivania drobny majetok do 30000,-- do podnikania, ako sa to uvadza v pen.denniku? Ide to cez int. doklad ako hmotnyvklad podnikatela a nasledne sa urobi tiez cez int. doklad jednorazovy odpis do prevadzkovej rezie?
A plati to aj za dr. majetok nakupeny rok pred vydanim ZL?
Jedna sa o JU a dr. majetok suvisi s podnikanim.
Dakujem za rady, nazory. Zrušený, viď poznámka ďalšieho príspevku
mysimis
06.03.06,09:17
keri, ak SZČO kúpi drobný majetok, tak ho zaúčtuje hneď ako VOzD. Len ho eviduje v pomocnej evidencii, pretože sa jedná o hodnotnejšiu vec. Ak ho vyradíš z firmy do osob. užívania, tak len na karte drob. majetku uvedieš datum vyradenia a to je všetko. S ID nič nerobíš. A to platí aj vtedy ak bol nakúpený krát. majetok aj pred nadob. ŽL, ktorý si vložil do firmy. Netreba to komplikovať.
Pekný deň...:)

Manual, ale Keri rieši práve opačný problém. Ona chce nakúpený drobný majetok z osobného užívania podnikateľa zaradiť do používania vo firme.
Manual
06.03.06,09:20
Manual, ale Keri rieši práve opačný problém. Ona chce nakúpený drobný majetok z osobného užívania podnikateľa zaradiť do používania vo firme.
ĎAKUJEM ZA UPOZORNENIE, prehliadol som:):):):)
keri
06.03.06,09:32
Napr.: 1. zivn. vlozi do podnikania tlaciaren cca za 5000,-- (kupil to davnejsie ako sukr.osoba a blocek uz davno nema).Mozem to dat do nakladov s tym,ze to ocenim pribliznou cenou v sucasnosti?
2. zivn. kupil v roku 2004 dr. majetok (blocek ERP, resp.fa je uz na firmu).Mozem to tak isto dat do majetku? Taky isty pripad som mala aj s hm. majetkom z r.2004,ale ten som zaradila v r. 2005 a odpisovat som zacala v r. 2005 (za rok 2004 som odpis neuplatnila).
Dufam,ze som to nenapisala chaoticky...
Zlata
06.03.06,09:33
Ahojte,
ak zivnostnik preradi z osobneho uzivania drobny majetok do 30000,-- do podnikania, ako sa to uvadza v pen.denniku? Ide to cez int. doklad ako hmotnyvklad podnikatela a nasledne sa urobi tiez cez int. doklad jednorazovy odpis do prevadzkovej rezie?
A plati to aj za dr. majetok nakupeny rok pred vydanim ZL?
Jedna sa o JU a dr. majetok suvisi s podnikanim.
Dakujem za rady, nazory.
Môj názor je taký, že DHIM do 30.000 môže zaradiť SZČO z osobného majetku do obchodného - teda vložiť do podnikania a to zápisom do Knihy DHM s poznámkou "z os. vlastníctva". V peňažnom denníku sa neúčtuje o vložení. Ide vlastne o to, aby napr. opravy alebo spotrebný materiál na takto využívaný DHM - tlačiareň, kopírka mohol účtovať v JU ako režiu - odpočitateľnú položku.
mysimis
06.03.06,09:43
Keri, nemôžeš Ty ohodnotiť alebo oceniť drobný majetok. Môžeš ho dať do podnikania len tak ako to hore popisuje Zlata, ale len za podmienky, že v peňažnom denníku to figurovať nebude.
renča1
06.03.06,09:45
Napr.: 1. zivn. vlozi do podnikania tlaciaren cca za 5000,-- (kupil to davnejsie ako sukr.osoba a blocek uz davno nema).Mozem to dat do nakladov s tym,ze to ocenim pribliznou cenou v sucasnosti?

nie tu nemáš nárok na uplatnenie výdavkov ovplyv.základ dane, môžeš ho však zaradiť do krátkod.majetku a uplatňovať si na tlačiarni opravy, atd...

2. zivn. kupil v roku 2004 dr. majetok (blocek ERP, resp.fa je uz na firmu).Mozem to tak isto dat do majetku?

áno môžeš ho zaradiť tiež do majetku, ale uplatniť si do výdavkov nemôžeš nákup. Ak by si majetok nakúpil rok dozadu pred začatím živnosti, postupoval by si ako pri účtovaní zriadovacích výdavkoch a uplatnil by si si výdavok ovplyv.základ dane.

Taky isty pripad som mala aj s hm. majetkom z r.2004,ale ten som zaradila v r. 2005 a odpisovat som zacala v r. 2005 (za rok 2004 som odpis neuplatnila).

toto je v poriadku.

Dufam,ze som to nenapisala chaoticky...

odpoved vyznačená červenou.
keri
06.03.06,13:30
Asi som nechapava...
Takze:
1. ak preradim v priebehu roka 2005 z osobneho uzivania do podnikania majetok do 30 000,--, do pen. dennika to uvediem ako hmotny vklad podnikatela, zaroven to zapisem do evidencie dr. majetku a koniec. Vydaje mi to v ziadnom pripade neovplyvni.
2. ak vsak v roku 2004 bol kupeny dr. majetok, ktory sluzi na zacatie podnikania, tak vydaj sa zapise tiez do pen. dennika ako zaciatocny vydavok za majetok a zaroven mi ovplyvni ZD.
Alebo uz v tom mam uplny mis-mas?
Zlata
06.03.06,14:16
Asi som nechapava...
Takze:
1. ak preradim v priebehu roka 2005 z osobneho uzivania do podnikania majetok do 30 000,--, do pen. dennika to uvediem ako hmotny vklad podnikatela, zaroven to zapisem do evidencie dr. majetku a koniec. Vydaje mi to v ziadnom pripade neovplyvni.
2. ak vsak v roku 2004 bol kupeny dr. majetok, ktory sluzi na zacatie podnikania, tak vydaj sa zapise tiez do pen. dennika ako zaciatocny vydavok za majetok a zaroven mi ovplyvni ZD.
Alebo uz v tom mam uplny mis-mas?
K bodu 1.
Do peňažného denníka neuvádzaš nič, vklad sa zaeviduje v knihe DHIM.
Keďže nie je v denníku, nič neovplyvňuje.
K bodu 2.
Ak by bol živ. list vystavený 1.1.2005, tak rôzne výdaje , ktoré by zabezpečovali začatie podnikania, by sa mohli považovať za zriaďovacie výdaje a v peňažnom denníku zaúčtovať ako 1. položku cez réžiu a nepeňažné operácie ako zriaďovacie náklady. Ak by boli vyššie ako 30000,- alebo 50000,- (momentálne nie som si istá, niekto ma možno doplní alebo pozriem neskôr) považuje sa za HIM a odpisuje sa.