barto
07.03.13,19:09
Ahojte,
Slovák v roku 2012 vykonával 9 mesiacov živnosť, v decembri sa zamestnal v zahraničí, konkrétne v Nemecku. Z tohto príjmu neplatil v Nemecku daň, musí si ju zdaniť na Slovensku? Alebo na Slovensku prizná tieto príjmy a použije metódu vyňatia a potom podá daňové priznanie v Nemecku?
A mám ešte jedného ten na Slovensku bol zamestnaní a tri mesiace v roku bol zamestnaní v Talianksu, taktiež mi z vyplatných pások vychádza, že daň tam neplatil, čo s ním?
Ďakujem
Anik
07.03.13,18:19
na živnosť pracoval na SVK ?
a v Nemecku tiež na živnosť, alebo na PZ ?
V tom Taliansku predpokladám , že to bola nejaká brigáda na zmluvu nie na živnosť - aj keď nebola zdanená - možno odp. pol. bola vyššia ako samotný príjem ten príjem môžeš vyňať a ak sa to isté týka aj Nemecka, že by bol príjem zo zmluvy tak to môžeš vyňať.
barto
07.03.13,18:49
živnosť mal na Slovensku, ale pracoval v Nemecku 9 mesiacov, potom živnosť zrušil a zamestnal sa tam na pracovnú zmluvu a v Taliansku sa tiež jedna o pracovné zmluvy
Anik
07.03.13,18:57
ten príjem z pracovných zmlúv na slovensku môžeš určite vyňať problém a zložitý je s tou živnosťou na SVK a prácou v Nemecku - radšej ťa nebudem zavádzať a nech sa ozvú a poradia skúsenejší
barto
07.03.13,18:59
a prečo by s tym mal byť problém?
vieš mi aspoň niečo naznačiť?
ďakujem
Anik
07.03.13,19:12
môj osobný názor je, že keď si pracoval v Nemecku, ako SVK živnostník mal si sa ihneď po príchode nahlásiť na Nemeckých úradoch, tak ako ženy pracujúce v Rakúsku - čo predpokladám, že si neurobil. Ďalej si napísal, že si tam pracoval 9 mesiacov -pri 183 dňoch sa jedná vlastne o stálu prevádzkáreň a nebudem to rozoberať, lebo nemecké zákony nepoznám a tam je to už potom o nich.
- to je ale len môj názor , kto vie nech ma poopraví budem len rada
vicktor
08.03.13,10:56
Prosim poradte. Do 1822 eur DP podavat netreba.
Moj znamy obcan Nemecka odisiel na "predcasny dochodok", ale stale je zamestnacom statnej institucie a pobera akesi odstupne, ma doklad o rocnych prijmoch netto a dani, ziadne poistenie.
Je rozvedeny, bezdetny, z Nemecka sa odstahoval, nevlastni tam ziadnu nehnutelnost, byt si kupil na Slovensku, tu zije od jesene 2011, ma povolenie k trvalemu pobytu.
Chce podat DP na Slovensku (ako poriadny nemec "musi" priznat brutto uroky z vkladov) ja mu chcem s tym pomoct a natrafil som na "filozoficky" problem.

Nepoznam presne cifry, ani ich nebudem pytat, tak vyplnam formular B na nete a on si cisla prepise sam.
Na strane 8 vynimam celu nemecku mzdu/odstupne a zrazenu dan.
Prepisujem cisla a zistil som, ze staci minimalne zmenit kombinaciu a dan skoci z 0 na 2000 alebo naopak...?

Otazky:
- na uroky z vkladov oslobodenie/odpocet uz neplati, ci?
- ak realne cisla ukazu nulovu dan, tak ani sa nemusi unuvat s podanim DP? (Prijem na riadku 34 je v 10tisicoch, uroky 3-4 ciferne.)

Prosim o poucenie. Dakujem.
nurka
14.03.13,19:09
Dobry, tiež mam problem so SZCO. pracoval na slovenskú zivnost v CR 2 mesiace. daň v CR neplatil. prijem som prepocitala priemerom z mesacnych priemerov ked bol dosiahnuty prijem. mam ho pripocitat k prijmu zo SR a potom pausal 40%? netreba ten prijem zo zahranicia niekde uvadzat?
Marína
14.03.13,19:21
a prečo by s tym mal byť problém?
vieš mi aspoň niečo naznačiť?
ďakujem
Čítaj minimálne príspevok 1 a 3 v téme http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html
Marína
14.03.13,19:25
Prosim poradte. Do 1822 eur DP podavat netreba.
Moj znamy obcan Nemecka odisiel na "predcasny dochodok", ale stale je zamestnacom statnej institucie a pobera akesi odstupne, ma doklad o rocnych prijmoch netto a dani, ziadne poistenie.
Je rozvedeny, bezdetny, z Nemecka sa odstahoval, nevlastni tam ziadnu nehnutelnost, byt si kupil na Slovensku, tu zije od jesene 2011, ma povolenie k trvalemu pobytu.
Chce podat DP na Slovensku (ako poriadny nemec "musi" priznat brutto uroky z vkladov) ja mu chcem s tym pomoct a natrafil som na "filozoficky" problem.

Nepoznam presne cifry, ani ich nebudem pytat, tak vyplnam formular B na nete a on si cisla prepise sam.
Na strane 8 vynimam celu nemecku mzdu/odstupne a zrazenu dan.
Prepisujem cisla a zistil som, ze staci minimalne zmenit kombinaciu a dan skoci z 0 na 2000 alebo naopak...?

Otazky:
- na uroky z vkladov oslobodenie/odpocet uz neplati, ci?
- ak realne cisla ukazu nulovu dan, tak ani sa nemusi unuvat s podanim DP? (Prijem na riadku 34 je v 10tisicoch, uroky 3-4 ciferne.)

Prosim o poucenie. Dakujem.
Celkom dobre otázke nerozumiem, pretože úroky z vkladov banka zdaňuje, daň odvádza do štátneho rozpočtu a daňovníkovi ich vypláca po zdanenení.
Marína
14.03.13,19:28
Dobry, tiež mam problem so SZCO. pracoval na slovenskú zivnost v CR 2 mesiace. daň v CR neplatil. prijem som prepocitala priemerom z mesacnych priemerov ked bol dosiahnuty prijem. mam ho pripocitat k prijmu zo SR a potom pausal 40%? netreba ten prijem zo zahranicia niekde uvadzat?
Nerozumiem dobre otázke. Prosím, upresniť, bol zamestnaný v CR alebo vykonával činnosť ako SZČO.
nurka
14.03.13,19:57
Nerozumiem dobre otázke. Prosím, upresniť, bol zamestnaný v CR alebo vykonával činnosť ako SZČO.
vykonával cinnost ako szco

matie ma aj to, ze v roku 2011 mal ZD cez 3000,-E a dan 0 (nerobila som ja). Teraz mi vychadza ZD na r.81 okolo 1,600,-€ a dan cez 300€. ak vyjmem prijmy zo zahranicia, tak bude mat 0. (to sa mu bude pacit). myslim ze by to mal byt zapocet dane a kedze ziadnu nezaplatil v zahranici, tak bude musiet tu zaplatit tych viac ako 300€.
uvazujem spravne?
vicktor
15.03.13,06:56
Celkom dobre otázke nerozumiem, pretože úroky z vkladov banka zdaňuje, daň odvádza do štátneho rozpočtu a daňovníkovi ich vypláca po zdanenení.

Nie. Kamarat ma rozne produkty. Niektore su zdanovane zrazkou ako u nas, za ine dostal vyplatene uroky brutto a ako ich dodatocne dodani musi dokladovat az neskor nemeckemu danovemu uradu. Ten mu uzna slovenske danove priznanie (s vyhodnejsou sadzbou).

Problem je na co sluzia (ako pochopit) riadky 86 a 87, zdaju sa mi dost dolezite, zmeny v nich vyrazne pohnu dalsimi vypocitanymi polami.
Poucenie som precital hadam desatkrat, ale stale tapem. Nazdavam sa, ze tam patri prijem zo zavislej cinnosti a dan z tohto prijmu.

Riadok 34: 50T eur (brutto, poistne ziadne)
Oddiel VII, riadok 2: 10T eur (z toho 2000 zdanenych 25%, 8000 vyplatenych bruto)
r80: 50T
r81: 60T
r82: 11400
r83: 52T
r84: 8T
r85: 1520
r86: 50T
r87: 12500
r 89 a 90: 1520 (vyratal procitacovy program)
r110: pocitacova aplikacia vyratala nulu, t.j. akoby nemecka 25% dan len z prijmu zo zavislej cinnosti prevysila slovensku 19% dan z prijmu zo zavislej cinnosti aj kapitaloveho majetku – je to spravne?

P.S. http://www.youtube.com/watch?v=3KyPWFnEU8w
Marína
15.03.13,07:05
vykonával cinnost ako szco

matie ma aj to, ze v roku 2011 mal ZD cez 3000,-E a dan 0 (nerobila som ja). Teraz mi vychadza ZD na r.81 okolo 1,600,-€ a dan cez 300€. ak vyjmem prijmy zo zahranicia, tak bude mat 0. (to sa mu bude pacit). myslim ze by to mal byt zapocet dane a kedze ziadnu nezaplatil v zahranici, tak bude musiet tu zaplatit tych viac ako 300€.
uvazujem spravne?
Na základe akého ustanovenia zákona alebo článku zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia chceš tieto príjmy vyňať zo zdanenia? V 1. rade je potrebné si naštudovať ZDP § 45 Zamedzenie dvojitého zdanenia a príslušnú zmluvu o ZDZ.
Prepáč, to nie je o tom, či sa mu to bude alebo nebude páčiť ale ako to má správne byť podľa zákona.
grammatika
15.03.13,07:13
Marína, Ty si v tomto úplny odborník, ak ma SR zmluvu s ČR - metóda zápočtu dane, môže v zmysle príspevku využiť i metódu vyňatia príjmu? (strana 2 príklad z DRSR s Maďarskom)?:
http://www.porada.sk/t211962-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-v-kocke-za-rok-2012-a.html a príklad na konci:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/priklad_zahranicny_a.pdf
Marína
15.03.13,07:27
časť citátu



Problem je na co sluzia (ako pochopit) riadky 86 a 87, zdaju sa mi dost dolezite, zmeny v nich vyrazne pohnu dalsimi vypocitanymi polami.

Slúžia presne na to, čo je uvedené v daňovom priznaní, na uvedenie základu dane a na zápočet dane odvedenej v druhom zmluvnom štáte.
Marína
15.03.13,07:33
Marína, Ty si v tomto úplny odborník, ak ma SR zmluvu s ČR - metóda zápočtu dane, môže v zmysle príspevku využiť i metódu vyňatia príjmu? (strana 2 príklad z DRSR s Maďarskom)?:
http://www.porada.sk/t211962-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-v-kocke-za-rok-2012-a.html a príklad na konci:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/marec/priklad_zahranicny_a.pdf
Neviem na čo presne myslíš, pretože do draka prístup nemám, ak však na príjem zo závislej činnosti, do ZDP bola zapracovaná výnimka pre príjmy zo ZČ, viď § 45/3/c
§ 45 Zamedzenie dvojitého zdanenia
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
grammatika
15.03.13,07:36
ani ja nemám, ale príspevok som si mohla prečítať a išlo hlavne o príklad z drsr, kde pri príjme z Maďarska zo závislej práce, keďže to bolo "výhodnejšie" pre daňovníka uplatnil metódu vyňatia dane na základe §45
grammatika
15.03.13,07:37
a ďakujem presne toto som myslela :)
nurka
15.03.13,08:22
Neviem na čo presne myslíš, pretože do draka prístup nemám, ak však na príjem zo závislej činnosti, do ZDP bola zapracovaná výnimka pre príjmy zo ZČ, viď § 45/3/c
§ 45 Zamedzenie dvojitého zdanenia
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.


Nikde sa v tom § nespominaju zivnostnici.

Nebude to tak, ze prijem z CR prepocitam na €, pripocitam k prijmu zo SR (tab.1,r2-prijmy) a potom z toho pausal 40%? uz len odpocitatelna polozka a zaplati dan. ziadne vynatie ani zapocet. proste klasicky postup ako by boli prijmy len zo SR?
podotykam ze dan v CR neplatil.
Marína
15.03.13,08:46
Nikde sa v tom § nespominaju zivnostnici.

Nebude to tak, ze prijem z CR prepocitam na €, pripocitam k prijmu zo SR (tab.1,r2-prijmy) a potom z toho pausal 40%? uz len odpocitatelna polozka a zaplati dan. ziadne vynatie ani zapocet. proste klasicky postup ako by boli prijmy len zo SR?
podotykam ze dan v CR neplatil.
Áno, tak. Tým, že činnosť v CR vykonával menej ako 183 dní mu stála prevádzkareň nevzniká. Viď http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html
Príjmy prepočítaš podľa ZDP § 31 ods. 1 (http://www.porada.sk/t199411-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-06-2012-do-31-12-2012-a.html#31) a nezabudni uviesť osobitné záznamy v odd. XIV.
Marína
15.03.13,09:04
Za málo.:-)
nurka
15.03.13,19:59
ďakujem. prijmy zo zahranicia robim prvykrat.
Katarína75
22.03.13,07:01
Vedel by niekto poradit?
Mam klienta, ktory je zamestnancom a podnika za zivnost na Slovnesku. Pred tyzdnom dostal potvrdenie od madarskej akademie umenia, ze mu bol za mesiace 08-12/2012 vyplateny nezdaneny honorar za clenstvo v tejto akademii. Nezrazili ani dan, ani SP, ani ZP.
Kde zaradit tento druh prijmu v danovom priznani?
Katarína75
25.03.13,08:02
prosim pomoze niekto


Vedel by niekto poradit?
Mam klienta, ktory je zamestnancom a podnika za zivnost na Slovnesku. Pred tyzdnom dostal potvrdenie od madarskej akademie umenia, ze mu bol za mesiace 08-12/2012 vyplateny nezdaneny honorar za clenstvo v tejto akademii. Nezrazili ani dan, ani SP, ani ZP.
Kde zaradit tento druh prijmu v danovom priznani?
Marína
25.03.13,08:25
Čo sa týka priznania príjmu, jeho prípadného zdanenia, či (nie)je oslobodený, prípadne či vôbec je predmetom dane v krajine zdroja príjmu, ťažko odpovedať, to by niekto z nás musel poznať ustanovenia maďarského zákona o dani z príjmu.
Čo sa týka priznania, prípadného započítania alebo vyňatia príjmov zo zdanenia v SR, ten príjem je tak špecifický, že sa na to v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a MR (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-madarsko) musíš pozrieť sama, osobne ho neviem zaradiť. Pozri napr. čl. 14 a 17, príp. aj 10 a 21.
marybaby
31.03.13,13:56
Dobrý deň,
potrebujem pomoc: známy bol od 01.01.2012 do 30.11.2012 zamestancom v SR,mal aj príjem z osobnej asistencie 1.12.12-31.12.12, v Rakúsku od 01.12.12 pracuje ale nemá potvrdenie od zamestnávateľa. Stačí aj výplatný list k DPFO?
To viem že potrebuje vyplniť tlačivo B - lebo príjem z osobnej asistencie je §6 ods.2 písm.b
Ale zahraničný príjem ako mám vyplniť?ešte som také nerobila,ani neviem čo a kam mám dať????????? prosím pomožte!
Marína
31.03.13,22:53
Môžeš použiť aj výplatný lístok, k DP priložíš kópiu.
Nevidím dobre čísla na obrázku. Hrubý príjem z AT pripočítaš k príjmu zo závislej činnosti zo SR. Dtto odvody. Na r. 83 príjem(základ dane, t. z. hrubý príjem mínus odvody) z AT vyjmeš zo zdanenia a pokračuješ vo výpočte. Nezabudni vyplniť odd. XIV. Okrem toho, čo sa požaduje, môžeš uviesť, že príjem je za mesiac 12/2012, aby správcovi dane bolo jasné, prečo si priložila len výplatnu pásku.
marybaby
01.04.13,06:13
Môžeš použiť aj výplatný lístok, k DP priložíš kópiu.
Nevidím dobre čísla na obrázku. Hrubý príjem z AT pripočítaš k príjmu zo závislej činnosti zo SR. Dtto odvody. Na r. 83 príjem(základ dane, t. z. hrubý príjem mínus odvody) z AT vyjmeš zo zdanenia a pokračuješ vo výpočte. Nezabudni vyplniť odd. XIV. Okrem toho, čo sa požaduje, môžeš uviesť, že príjem je za mesiac 12/2012, aby správcovi dane bolo jasné, prečo si priložila len výplatnu pásku.
Ďakujem pekne za odpoveď!:)
marybaby
01.04.13,08:43
Ešte 2 otázky: ktorý je hrubý príjem, a ktoré sú odvody na výplatnom liste?
marybaby
01.04.13,11:15
Ešte 2 otázky: ktorý je hrubý príjem, a ktoré sú odvody na výplatnom liste?
Prosím!
Marína
01.04.13,11:27
Už som ti písala, že nie je dobre vidieť, máš malé rozlíšenie 425x600 px. Už v noci som ho stihla, zväčšila, doostrila, aj tak neviem prečítať.
Katy a R
01.04.13,11:29
treba použiť slovník - na preklad !
marybaby
01.04.13,12:07
Už som ti písala, že nie je dobre vidieť, máš malé rozlíšenie 425x600 px. Už v noci som ho stihla, zväčšila, doostrila, aj tak neviem prečítať.
neviem či tento už bude dobrý
Marína
01.04.13,12:38
Ten je ešte menší(336x600). Skús tu http://www.porada.sk/t46501-potvrdenie-o-prijme-v-nemcine.html alebo ako ti radí Katy, prekladač http://translate.google.com/#de/sk/ Ja by som ti to tiež len cez translator preložila.
marybaby
01.04.13,12:56
Ten je ešte menší(336x600). Skús tu http://www.porada.sk/t46501-potvrdenie-o-prijme-v-nemcine.html alebo ako ti radí Katy, prekladač http://translate.google.com/#de/sk/ Ja by som ti to tiež len cez translator preložila.
Skúšala som predtým s google prekladačom,ale nič som nedozvedela lebo tie skratky /sú na výplatom liste/ neviem čo znamenajú. Ďakujem ti za odpovede! :)
Marína
01.04.13,13:52
Za málo.:) Pozri aj do témy, na ktorú som ti pripla link.
Huslista
23.04.13,09:01
Ak sa vyznate v danovom priznani ked plati pre rok 2012:
1. Prijem v USA
2. Danove priznanie v USA
3. Prijem z nezavislej cinnosti SR
4. Danovy rezident SVK

poslite prosim sukromnu zpravu.