zlatica.turisova
07.03.13,20:53
Dobrý večer!
Potrebujem pomoc!
Som zamestnaná a manžel bol celý rok 2012 nezamestnaný. Preto som požiadala môjho zamestnávateľa, aby mi spravil "Daňové priznanie!" za rok 2012 a chcela som uplatiť NČZ dane aj na manžela. V žiadosti o "Daňové" priznanie som to aj uviedla. Zamestnávateľ mi to tak nespravil. Uplatnil mi len nárok na NČZ dane na mňa.Mám nárok na uplatnenie NČZ na manžšla? Ja som do zamestnania nedala potvrdenie o tom, že manžel je evidovaný na UPSVaRe a že nebral žiadne dávky.
Ďalej b y som sa chcela opýtať, akú mám výšku dane zo mzdy, ak som čiastočna invalidná dôchodkyňa. Myslím či je to 19 %, alebo polovica z 19?
ďakujem za odpovede
Turisová
Tina855
11.03.13,15:33
Môžem vás poprosiť o kontrolu DP A?

príjem 4168,80
odvody 475,13 (391,77+83,86)
preddavky 18,51
nárok na NČZD

ja som vypočítala že jej vychádza daň 9,29 eur a tým pádom preplatok 9,22

ale keď to nahadzujem cez e-dane, tak mi vyhodí daň 0 a preplatok 18,51

????
Gunka
11.03.13,16:17
Lebo ked daňová povinnosť nepresiehne sumu 16,60, tak sa na riadku 54 píše nula.Prečítaj si vysvetlivku č.12. preto sa zrazený preddavok vykazuje ako preplatok dane
kn-alka
11.03.13,16:30
Dobrý večer!
Potrebujem pomoc!
Som zamestnaná a manžel bol celý rok 2012 nezamestnaný. Preto som požiadala môjho zamestnávateľa, aby mi spravil "Daňové priznanie!" za rok 2012 a chcela som uplatiť NČZ dane aj na manžela. V žiadosti o "Daňové" priznanie som to aj uviedla. Zamestnávateľ mi to tak nespravil. Uplatnil mi len nárok na NČZ dane na mňa.Mám nárok na uplatnenie NČZ na manžšla? Ja som do zamestnania nedala potvrdenie o tom, že manžel je evidovaný na UPSVaRe a že nebral žiadne dávky.
Ďalej b y som sa chcela opýtať, akú mám výšku dane zo mzdy, ak som čiastočna invalidná dôchodkyňa. Myslím či je to 19 %, alebo polovica z 19?
ďakujem za odpovede
Turisová
1. Zamestnávateľa nežiadaš o vyplnenie daňového priznanie, volá sa to ročné zúčtovanie dane.... ale v podstate je to to isté (rozdiel je v tom, že sa nepodáva na daňový úrad)
2. Akú sumu podpory za rok 2012 dostal tvoj manžel z úradu práce? Ak jeho ročná podpora bola vyššia ako 3.644,74, nemáš nárok na uplatnenie si nezdaniteľnej časti na manžela. Ak nepoberal vôbec žiadne dávky za celý rok 2012 (ako uvádzaš), tak zamestnávateľ spravil chybu v ročnom zúčtovaní. Vráť mu ho na prepracovanie (nech opraví chybu), alebo potom si sprav daňové priznanie sama (k nemu priložíš toto ročné zúčtovanie) a preplatok dane ti vráti daňový úrad.
3. Ty si mala ročný hrubý príjem koľko? Možno ti nezdaniteľná časť na manžela vôbec nepomôže, t.j. nemá sa ti z čoho vrátiť daň, ak nebola cez rok zrazená, preto ani mzdová účtovníčka neuplatnila nezd.časť na manžela.
4. Daň z príjmov je pre všetkých 19%, nezáleží, že si čiastočná invalidná dôchodkyňa. Nejaké úľavy máš na poistnom, nie na dani.
Tina855
11.03.13,17:34
A keď jej spravím ročné zúčtovanie, tak mi program vypočíta daň 9,29 a preplatok 9,22
zlatica.turisova
11.03.13,18:44
Ročný hrubý príjem som mala 5819,89 eur a manžel nedostával žiadnu podporu.Preddavok na daň som mala 318,18 eur.
Veľmi pekne ďakujem za odpovede, trochu ma vniesli do tejto problematiky.
Zajtra už potom môžem zájsť za účtovničkou a nejako sa dohodneme.
Zlata
Tina855
12.03.13,04:15
Lebo ked daňová povinnosť nepresiehne sumu 16,60, tak sa na riadku 54 píše nula.Prečítaj si vysvetlivku č.12. preto sa zrazený preddavok vykazuje ako preplatok dane

a ako je to pri ročnom zúčtovaní, ktoré robí zamestnávateľ? tam sa jej tiež vráti celý preplatok 18,51 eur, alebo mi to vypočítalo správne daň 9,29 a preplatok iba 9,22
mihand
19.03.13,21:40
Ak je manzel SZCO - invalidny dochodca, v januari mal prijem 1500,- Eur , cely rok bol potom PN. Vyplacala sa mu PN ka a invalid. dochodok. Moze si manzelka uplatnit NČZ na manžela?
Dakujem
veronikasad
19.03.13,22:34
Ak je manzel SZCO - invalidny dochodca, v januari mal prijem 1500,- Eur , cely rok bol potom PN. Vyplacala sa mu PN ka a invalid. dochodok. Moze si manzelka uplatnit NČZ na manžela?
Dakujem
Vlastným príjmom manžela je príjem zo zamestnania znížený o zaplatené poistné + invalidný dôchodok + nemocenské.
Ak bol nižší ako ročná NČZD, uplatní si rozdiel medzi vlastným príjmom a ročnou NČZD
Maria129
19.03.13,22:46
ahojte, potrebujem pomoc,,,,robím danové mojej kamoške...lenže v roku odrobila 5 mesiacov na TPP a 1 mesiac na dohodu. Zvyšok roka bola vedená na úrade a dva mesiac bola dobrovolne nezamestnaná. aké potvrdenia treba k danovému????? Ďakujem
mihand
20.03.13,05:01
Dakujem Veronikasad ... Myslela som si, ze nemocenske sa do toho nezapocitava.. Takto si to nebude moct uplatnit.
kn-alka
20.03.13,05:32
ahojte, potrebujem pomoc,,,,robím danové mojej kamoške...lenže v roku odrobila 5 mesiacov na TPP a 1 mesiac na dohodu. Zvyšok roka bola vedená na úrade a dva mesiac bola dobrovolne nezamestnaná. aké potvrdenia treba k danovému????? Ďakujem

K daňovému priznaniu sa prikladajú len potvrdenia o príjme.