buro331
07.03.13,22:00
Dobrý deň,

toho roku predávam byt mesiac pred uplynutím doby vlastníctva nehnuteľnosti 5 rokov a zaujímalo by ma, ako to bude v tomto prípade s daňovým priznaním budúci rok, nakoľko som byt kúpil za 65000,- Eur a predávam za 75000 Eur. V byte som býval s manželkou, ale trvalý pobyt má nahlásený len ona. Byt som kupoval ešte za slobodna. Chcem sa spýtať, či rozdiel medzi obstarávacou a predajnou cenou môže byť vydokladovaný iba bločkami, alebo aj znaleckým posudkom, ktorý si dal terajší kupujúci vyhotoviť na vlastné náklady a podľa ktorého súčasná cena bytu je 75200,- Eur.
Byt som kupoval ako holobyt a predávame ho komplet zariadený, no bohužiaľ nemám všetky bločky o kúpe zariadenie bytu.
Ďakujem za odpoveď.
Xanti
07.03.13,21:05
A to kupec nepočká ešte mesiac?
Sprav zmluvu o budúcej zmluve, nech zaplatí zálohu za byt ... a nech počká mesiac.
Mila123
07.03.13,21:13
§ 9
Príjmy oslobodené od dane



(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
buro331
07.03.13,21:46
otázka je, či môžem použiť znalecký posudok na doloženie na daňový úrad, ako doklad k rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, bez zaplatenia dane
KEJKA
07.03.13,23:00
otázka je, či môžem použiť znalecký posudok na doloženie na daňový úrad, ako doklad k rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, bez zaplatenia dane
isto nemôžeš.
pajtasom
08.03.13,09:48
a od roku 2013 zdravotné poistenie sa platí tiež? podlieha to faktu či si 5 rokov majitel bytu či nie???????????neviete a kolko sa platí zdravotné poistenie myslím17percent.

POCKAJ EšTE MESIAC,JA BYT NA TVOJOM MIESTE SA DOHODNI S KUPUJUCIM žE O MESIAC UZATVORITE ZMLUVU, ALEBO JU DAJ SPíSAT S DáTUMOM O MEISAC NEVIEM čI JE TO MOžNé,VED 20PERCENT JE DOST VELA PENAZI.
Xanti
08.03.13,09:50
Ano aj ZP treba platiť to je 14% a daň je 19% takže dokopy 33% treba odviesť štátu
pajtasom
08.03.13,10:35
ale kto platí zdravotné poistenie 14 percent aj ten kto je už viac ako 5 rokov majitelom bytu,alebo tento fakt nezohráva žiadnu úlohu, len pri plateni dane z bytu 20 percent, a platí ZP každí kto je majitelom aj len čo rok?
Xanti
08.03.13,10:36
Odvody do ZP platí každý, komu výjde platiť daň z predaja nehnuteľností.
Takže ak sa príjem z predaja nehnuteľností nezdaňuje, tak nie sú ani odvody do ZP.
pajtasom
08.03.13,10:48
dakujem už som volala do ZP,takže kto nie je majitelom bytu 5 rokov, každý platí dan z nehnutelnsoti,a tým pádom aj dan Zp,čo je spolu 33%,to je obrovksá suma
Xanti
08.03.13,10:52
Ale samozrejme bavíme sa o zdanovaní sumy z rozdielu predajnej ceny a kúpnej ceny ... neplatí sa z celej sumy daň ani odvody do ZP. To len na doplnenie.
pemo26
15.03.13,23:08
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to v prípade, že byt vlastníme s manželkou (BSM). Byt sme nadobudli v r. 2012 za 12.000. Predajná cena bude 16.000 (aj s províziou RK). Rozdiel je teda 4.000,-. Co vsetko si možem uplatniť do nákladov, kedze byt sme aj zrenovovali. Môže byť aj zariadenie bytu (napr. stôl, mikrovlnka a pod.) pokial to bude súčasťou predajnej ceny - predávame aj so zariadením. A hlavne ci si môžeme tento príjem z predaja nehnutelnosti s manzelkou nejako rozdelit. Ak áno a manželka by mala iba tento príjem z predaja nehnutelnosti, existuje nejaká hranica, kedy nieje potrebné podať daňové priznanie. Myslím, že je to okolo 1.800,- Eur. Akým spôsobom by sa to prípadne delilo. Ďakujem za odpoved.