belocha
08.03.13,06:46
Ahojte,

chcem sa poradiť s Vami v nasledovnej veci. Môj byt bol prenajímaný, teraz robím rekonštrukciu a následne ho budem zase prenajímať. Rekonštrukcia ma výjde na cca 3tisíc, následne ho budem prenajímať za 500/mesačne (130 sú energie a platby správcovi, 370 je nájom ako taký). Za rok teda utŕžim 6000.- z nájmu. Teda moje výdavky v tejto sezóne sú spolu 4560.- (prerábka + energie a platby).
Pri výpočte dane sa zarátava koeficient s 40% nákladmi, avšak moje náklady sú neporovnateľne vyššie. Dajú sa uplatniť moje náklady v plnej výške? Prípadne ma veľmi potešíte radami, ako náklady v tomto prípade využiť.
Ďakujem pekne.
Xanti
08.03.13,05:52
No za rok 2013 si už nebudeš môcť uplatniť paušalne výdavky 40% pri prenájme bytu, takže už len reálne vynaložené náklady môžeš použiť.
tinkas
08.03.13,06:08
ak nemáš byt zahrnutý v majetku...nemôžeš si dať výdavky na rekonštrukciu do nákladov...
belocha
10.03.13,17:20
vďaka za vaše rady.
tinkas, prosím Ťa, niečo som počul, že i FO nepodnikateľ si to môže zahrnúť do majetku (možno sa nevyjadrujem úplne správne, keď tak ma opravte prosím) a "odpisovať"? A tým pádom asi aj uplatňovať náklady(?). Niekto mi spomínal, že niečo také je možné. Vŕta mi však v hlave, ako sa potom postupuje, keď budem chcieť predať byt? Teda ak by som to zahrnul a odpisoval, asi sa potom musí odviesť nejaká daň pri predaji.. (?) A zase naopak, ak to nebudem "odpisovať", tak pri predaji odviesť daň nemusím. Je to tak nejak? vďaka!
Zita5
10.03.13,17:23
Zita5
10.03.13,17:36
vďaka za vaše rady.
tinkas, prosím Ťa, niečo som počul, že i FO nepodnikateľ si to môže zahrnúť do majetku (možno sa nevyjadrujem úplne správne, keď tak ma opravte prosím) a "odpisovať"? A tým pádom asi aj uplatňovať náklady(?). Niekto mi spomínal, že niečo také je možné. Vŕta mi však v hlave, ako sa potom postupuje, keď budem chcieť predať byt? Teda ak by som to zahrnul a odpisoval, asi sa potom musí odviesť nejaká daň pri predaji.. (?) A zase naopak, ak to nebudem "odpisovať", tak pri predaji odviesť daň nemusím. Je to tak nejak? vďaka!

O vložení nehnuteľnosti do obchodného majetku je tu popísané ,snáď Vás to bude zaujímať .
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-a-6-a.html
belocha
21.03.13,18:57
dakujem postudujem :)