Viera25
06.03.06,10:42
Poraďte mi, prosím vás, chcem začať podnikať v poľnohosp., presne pestovať vinič a ovocné stromy. Nemôžem to robiť na živnosť.
Nemáte niekto skúsenosti ako na to?
Matejko1
06.03.06,09:58
Poraďte mi, prosím vás, chcem začať podnikať v poľnohosp., presne pestovať vinič a ovocné stromy. Nemôžem to robiť na živnosť.
Nemáte niekto skúsenosti ako na to?

Pokojne ho začni pestovať - a výsledné produkty môžeš predávať ako prebytky poľnohospodárskej činnosti ( do 40.000/osoba - ak máš deti bez príjmu, píš to na ne - nemusíš v takom prípade podať daň. priznanie ).
Viera25
06.03.06,11:18
Ano, to by som mohla, ale mne ide hlavne o to, aby som si mohla uplatniť náklady. Budeme piati, nevieme sa rozhodnúť pre právnu formu.
mysimis
06.03.06,11:29
kedysi sa bolo potrebné evidovať na obecnom alebo mestskom úrade a oni vydali doklad o tom, že človek je registrovaný ako "poľnohospodár". Skús sa na to opýtať či to ešte platí.
Matejko1
06.03.06,11:48
Ano, to by som mohla, ale mne ide hlavne o to, aby som si mohla uplatniť náklady. Budeme piati, nevieme sa rozhodnúť pre právnu formu.
Na podnikanie sú už dvaja moc... ( poznám 2 prípady, kde to vychádza, ale mne to už dvakrát nevyšlo - 5 ľudí je príliš veľa ). Kým sa nedarí, je všetko v poriadku.. ale keď sa začne dariť, každý začne byť chamtivý !!!

P.S: Prečítaj si ešte raz svoju odpoveď - ja som ti napísal postup, vďaka ktorému podnikáš bez papierov - preboha načo je ti uplatnenie nákladov??? Ak máš možnosť, nevybavuj si žiadnu právnu formu (zatiaľ) - ešte nevieš, ako ti to pôjde, a náklady - to sú peniaze, ktoré musíš fyzicky zaplatiť ( nižšia vrstva obyvateľstva tvrdí "Šak to si dá do nákladov, podnikatel jeden!" - ale ten to musí zaplatiť v hotovosti - peniazmi, ktorými disponuje)
lovec
06.03.06,16:15
Ak chceš podnikať v tejto oblasti skus si na Obecnom urade v mieste bydliska vybavit registráciu ako Súkromne hospodariaci rolnik.Plati sa neviem už presne kolko /pár stoviek/ ale je to ovela menej než ked sa registruješ na Živnostenskom.Dostaneš 6 originalov.Musiš ich roznosit alebo poslať na všetky úrady atd.Ale tiež by som sa do toho nejak nehrnul je to aj dosť riziková oblasť /počasie,choroby stromov atd./ jedine ak plánuješ na to zobrať dotacie.Neviem či sa to dá ale skus sa pozriet aj na to.
Matejko1
07.03.06,13:04
Ja však na druhej strane oceňujem tvoj záujem - poľnohospodárstvo môže byť aj v dnešnej dobe výnosné - poznám rodiny ( muž + žena ), ktorí za sezónu dokážu zarobiť 250.000 - 300.000,- Sk.
Mnoho ľudí sa k poľnohospodárstvu otáča chrbtom, avšak ja predpokladám, že o pár rokov sa povedomie ľudí zdvihne natoľko, že prestanú podporovať dovoz ovocia a zeleniny zo zahraničia ( jahody pestujem už dlho, ale nech mi nikto nehovorí, že tie 10cm dlhé jahody zo zahraničia nie sú plné chémie... ) , a začnú si vážiť domácu prácu.
horan
11.03.06,12:42
Poraďte mi, prosím vás, chcem začať podnikať v poľnohosp., presne pestovať vinič a ovocné stromy. Nemôžem to robiť na živnosť.
Nemáte niekto skúsenosti ako na to?

Ak chceš iba pestovať hrozno a ovocie a predávať to čo dopestuješ, stačí ak sa zaeviduješ na obecnom úrade ako súkromne hospodáriaci roľník. Tam Ti už podajú konkrétnejšie informácie. Pridelia Ti IČO a ty sa musíš prihlásiť do poisťovní a pod. Je to podobne ako by si mala živnostenský list. Rozdiel je v tom, že ak chceš svoju produkciu ďalej spracovávať, potom si už musíš vybaviť aj živnosť. Ale inak vedieš si účtovníctvo, môžeš zamestnávať ľudí a pod. Platia pre Teba zákony o účtovníctve, o DPH dani z príjmu a pod. tak ako pre živnostníkov. Ale môžem povedať, že po otvorení trhu s EÚ je problém s predajom hrozna, nakoľko sa začalo dovážať lacné víno zo Španielska, Talianska a pod., takže cena hrozna išla hlboko dolu. Niekedy až pod výrobné náklady. Ale dúfajme, že sa to časom ustáli a aj konzumenti si začnú kupovať radšej kvalitnejšie vína. Veľa šťastia:) :o :)
va1ke
07.11.06,14:19
Ahojte. Chcela by som s Vami prekonzultovať jeden problém.
S.R.O. si prenajala poľnohospodársku pôdu od nájomcu (družstva), nakúpila osivo, zasiala. Práce na pôde im aku subdodávku vykonáva to družstvo a následne im práce fakturuje. S.R.O v predmete podnikania nemá ani zmienku o poľnohospodárstve. Podľa živnostenského registra poľnohospodárstvo nie je podnikaní. Teraz neviem čo máme urobiť. Ak niekto má s týmto skúsenosť prosím poraďte. Ďakujem
va1ke
13.11.06,10:33
Ahojte. Chcela by som s Vami prekonzultovať jeden problém.
S.R.O. si prenajala poľnohospodársku pôdu od nájomcu (družstva), nakúpila osivo, zasiala. Práce na pôde im aku subdodávku vykonáva to družstvo a následne im práce fakturuje. S.R.O v predmete podnikania nemá ani zmienku o poľnohospodárstve. Podľa živnostenského registra poľnohospodárstvo nie je podnikaní. Teraz neviem čo máme urobiť. Ak niekto má s týmto skúsenosť prosím poraďte. Ďakujem

Prosím poraďte.