moniq81
06.03.06,11:46
Čaute poraďáci,

Prosíííííím poraďte ak viete!!!!

Platí tvrdenie,že zákon o Sociálnom fonde jasne nedefinuje, či má zamestnávateľ viesť prostriedky soc.fondu na samostatnom bankovom účte, alebo len samostatnom účte v rámci svojho účtovníctva?
Mám klienta, ktorý síce zvláštny bankový účet pre Soc. fond zriadený má, ale celý rok preddavky neodvádzal. Môžu sa tieto preúčtovať-celá suma preddavkov za celý rok, tvorba Soc.fondu v rámci uzávierkových operácií? Môže sa potom takto zaúčtovať aj čerpanie - zamestnanci si celý rok odkladali bločky napr. z plavárne ?
Sú tam nejaké finančné postihy, ak nie sú dodržané podmienky stanovené v zákone? Kto to kontroluje??? Aby sme vedeli na čo sa máme pripraviť.

Ďakujem
zuzanar
06.03.06,11:07
k účtu: ja vediem SF v samostatnej pokladni nie na BÚ.
Manual
06.03.06,13:08
Čaute poraďáci,

Prosíííííím poraďte ak viete!!!!

Platí tvrdenie,že zákon o Sociálnom fonde jasne nedefinuje, či má zamestnávateľ viesť prostriedky soc.fondu na samostatnom bankovom účte, alebo len samostatnom účte v rámci svojho účtovníctva?
Mám klienta, ktorý síce zvláštny bankový účet pre Soc. fond zriadený má, ale celý rok preddavky neodvádzal. Môžu sa tieto preúčtovať-celá suma preddavkov za celý rok, tvorba Soc.fondu v rámci uzávierkových operácií? Môže sa potom takto zaúčtovať aj čerpanie - zamestnanci si celý rok odkladali bločky napr. z plavárne ?
Sú tam nejaké finančné postihy, ak nie sú dodržané podmienky stanovené v zákone? Kto to kontroluje??? Aby sme vedeli na čo sa máme pripraviť.

Ďakujem
Zákon o SF neukladá viesť prostriedky na zvlášť zriadenom účte. Môžeš si to evidovať v písanke, v exceli atď. Aby to bolo prehladné a preukazné.
Tvorba SF sa má vykonávať mesačne /prevaž 0,6%/ z miezd zamestnancov
Prakticky mesačne by mal SF narastať o tvorbu a znižovať výdavky.
To že sa to nerobilo, /čo už/ krajná možnosť je aj to doplniť na konci roka a aj čerpať. /Lepšie teraz ako nikdy/
Či sú postihy neviem ale je to porušenie zákona o SF. Až sa aj na toto zamerá kontrola tak nič im nebráni uložiť aj pokutu. Ale nepredbiehaj, rok 2005 takto uzatvor a v r. 2006 rob mesačne prídel do SF a čerpanie aspoň príspevok na stravenky a ostatné podľa toho kolko tam máš koruniek.:)
moniq81
06.03.06,14:19
Ďakujem veľmi pekne za radu a pomoc. :)
Budem sa modliť, aby takato kontrola neprišla.:o