andre111
08.03.13,15:11
Potrebujem vedieť, či vrátenie preplatku zo soc.poisťovne na účet SZČO sa mu započítava do zdaniteľného príjmu, ak si uplatňuje paušálne výdavky? Lebo každý mesiac si platil odvody, aj keď bol na PN a z toho mu vznikol preplatok.
Negoti
08.03.13,14:16
Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková
Tweety
08.03.13,14:17
Potrebujem vedieť, či vrátenie preplatku zo soc.poisťovne na účet SZČO sa mu započítava do zdaniteľného príjmu, ak si uplatňuje paušálne výdavky? Lebo každý mesiac si platil odvody, aj keď bol na PN a z toho mu vznikol preplatok.
Áno, započíta sa.
balunka
08.03.13,14:23
a mám ho započítať normálne ku príjmu §6,alebo §8
Negoti
08.03.13,14:27
a mám ho započítať normálne ku príjmu §6,alebo §8

ak máš preplatky vzniknuté z § 6 tak do § 6, pýtam sa prečo do § 8??? vznikli predsa szčo, z jeho činnosti, nie?
andre111
08.03.13,14:28
čiže keď mu uplatňujem paušálne výdavky, tak mu do evidencie k úhradám jeho vydaných faktúr pripíšem aj tento preplatok, áno?
balunka
08.03.13,14:30
áno ,z činnosti §6,
ale myslela som že toto nie je príjem podľa § 6 ale iný
reagujem na príspevok od Negoti
Tweety
08.03.13,14:30
čiže keď mu uplatňujem paušálne výdavky, tak mu do evidencie k úhradám jeho vydaných faktúr pripíšem aj tento preplatok, áno?
NIe je to úhrada faktúr.
balunka
08.03.13,14:35
NIe je to úhrada faktúr.
dám ho do príjmu podľa § 6 ,ale 40%výdavky si z neho už neuplatním ,mám pravdu ?
andre111
08.03.13,14:37
áno viem, ale mám len jednoduchú tabuľku na paušále výdavky, kde len rozlišujem v časovom slede príjmy a výdavky.
Negoti
08.03.13,14:38
čiže keď mu uplatňujem paušálne výdavky, tak mu do evidencie k úhradám jeho vydaných faktúr pripíšem aj tento preplatok, áno?

je to príjem z podnikania, nie je tp úhrada fa...
týmto príjmom sa napr. zvyšuje príjem na posúdenie povinnosti platiť do SP povinné poistné
balunka
08.03.13,15:34
dám ho do príjmu podľa § 6 ,ale 40%výdavky si z neho už neuplatním ,mám pravdu ?
potvrdí mi niekto,či mám pravdu ?
beatam
08.03.13,16:05
Potrebujem vedieť, či vrátenie preplatku zo soc.poisťovne na účet SZČO sa mu započítava do zdaniteľného príjmu, ak si uplatňuje paušálne výdavky? Lebo každý mesiac si platil odvody, aj keď bol na PN a z toho mu vznikol preplatok.

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Ak to bolo v priebehu roka 2012, tak ja by som si vo výdavkoch uplatnila iba poistné, ktoré bol povinný platiť, čiže rozdiel - zaplatené mínus vrátené odvody.
balunka
08.03.13,17:22
dám ho do príjmu podľa § 6 ,ale 40%výdavky si z neho už neuplatním ,mám pravdu ?
posúvam
Mila123
08.03.13,17:40
posúvam

áno, uplatňuje si znovu 40 % paušl. výdavky aj z vráteného poistného
beatam
08.03.13,17:41
Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková

§6 ods. 11 - príjem z prenájmu, §6 ods. 14 - daňová evidencia
Mila123
08.03.13,17:42
§6 ods. 11 - príjem z prenájmu, §6 ods. 14 - daňová evidencia
overovala som to na FS a patrí tam i § 6, ods. 10
Katy a R
08.03.13,17:49
overovala som to na FS a patrí tam i § 6, ods. 10
ale ide aj o to - kedy bol ten preplatok vrátený:confused: ak to bolo v rámci roka 2012 - tak platí to - čo píše beatam vyššie.
Mila123
08.03.13,17:51
ale ide aj o to - kedy bol ten preplatok vrátený:confused: ak to bolo v rámci roka 2012 - tak platí to - čo píše beatam vyššie.

overovala som telefonicky a dotyčná pani vravela, že aspoň si nejako pomôže ten daňovník....
inak v JU sa neúčtuje do záporu, pokiaľ viem.......
beatam
08.03.13,18:05
overovala som telefonicky a dotyčná pani vravela, že aspoň si nejako pomôže ten daňovník....
inak v JU sa neúčtuje do záporu, pokiaľ viem.......

napríklad :)
§ 23

(1) Zľava z ceny prijatej služby sa účtuje ako zníženie výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e) druhého bodu. Za zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý druh služby.

(8) Vrátenie príjmu, v súvislosti s dobropisovaním jeho pôvodnej výšky, sa účtuje v peňažnom denníku ako zníženie príjmov v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Ak účtovná jednotka ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, nevykazuje za účtovné obdobie žiadny príjem zahrňovaný do základu dane, o vrátený príjem upraví v peňažnom denníku výdavky podľa § 8 ods. 4 písm. a) bodu1c.
Mila123
08.03.13,18:07
napríklad :)
§ 23

(1) Zľava z ceny prijatej služby sa účtuje ako zníženie výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e) druhého bodu. Za zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu, ako je prijatý druh služby.

(8) Vrátenie príjmu, v súvislosti s dobropisovaním jeho pôvodnej výšky, sa účtuje v peňažnom denníku ako zníženie príjmov v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Ak účtovná jednotka ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, nevykazuje za účtovné obdobie žiadny príjem zahrňovaný do základu dane, o vrátený príjem upraví v peňažnom denníku výdavky podľa § 8 ods. 4 písm. a) bodu1c.

vráťme sa ku vrátenému poistnému......
Katy a R
08.03.13,18:09
však ak to dakomu pomôže ... :) treba využiť !
andre111
08.03.13,19:03
áno, rozumiem všetkému a dávam to ako príjem. A ako to bude s tými 40% výdavkami? Uplatní si aj z toho preplatku alebo nie?
balunka
09.03.13,09:39
áno, rozumiem všetkému a dávam to ako príjem. A ako to bude s tými 40% výdavkami? Uplatní si aj z toho preplatku alebo nie?
áno,príspevok č 14
zuzana cinova
19.03.13,14:50
V roku 2012 bol na účet v banke pripísaný preplatok SP 600eur - príklad - živnostník bol dlhodobo PN...v roku 2012 preukázateľne zaplatil odvody vo výške 1017€ v DP 600eur zahrniem medzi zdaniteľný príjem,uplatním 40% paušálne výdavky a preukázateľne zaplatené odvody pripočítam v plnej výške 1017€ k paušálnym výdajom? alebo to už bude len rozdiel 1017-600=417€? ja by som tam dala 1017..či?
andre111
19.03.13,15:09
áno, dáte tam celú sumu 1017eur
zuzana cinova
19.03.13,15:42
áno, dáte tam celú sumu 1017eur
A čo so zdravotkou? tam bol preplatok z RZZP už zdanený zrážkovou daňou...tú si môžem zrejme žiadať späť.. tento preplatok ale do príjmov podľa §6 nezaraďujem...??
Katy a R
19.03.13,15:46
A čo so zdravotkou? tam bol preplatok z RZZP už zdanený zrážkovou daňou...tú si môžem zrejme žiadať späť.. tento preplatok ale do príjmov podľa §6 nezaraďujem...??
nič si nemôžeš žiadať späť. je to daňovo vysporiadané .
zuzana cinova
19.03.13,16:36
nič si nemôžeš žiadať späť. je to daňovo vysporiadané .
Ani ked sa rozhodnem považovať ju za preddavok a nízkym základom dane mi vzniká nárok na preplatok?
Katy a R
19.03.13,16:42
Ani ked sa rozhodnem považovať ju za preddavok a nízkym základom dane mi vzniká nárok na preplatok?
nemôžeš sa tak rozhodnúť;) - viď zák o DzP ... prípadne použi vyhľadávač (iba by som sa opakovala) - aj tu na porade je to už veľakrát riešené ..
zuzana cinova
24.03.13,15:21
nemôžeš sa tak rozhodnúť;) - viď zák o DzP ... prípadne použi vyhľadávač (iba by som sa opakovala) - aj tu na porade je to už veľakrát riešené ..
ok Katy ďakujem za tip na večerné čítanie :) tak ale v tom prípade to v príjmoch ani neuvádzam ak riešim paušál