Dáša_
08.03.13,16:33
Mám firmu- SZČO s JU, má pohľadávky povedzme 70 tisíc na firmu, s.r.o., ktorá sa hrá na mŕtveho chrobáka. Táto sro dlží okrem iných ešte aj sociálnej poisťovni, t.j. mám ďalšieho veriteľa.

SZČO by aj rád skončil podnikanie, je na dôchodku. Len predstava, že pri skončení zaplatí daň z 70000, ktoré nikdy neuvidí, vôbec nie je dobrá.

Myšlienka je taká, že SZČO dá návrh na konkurz na sro, zaplatí poplatok tuším 1650€. Na 99% to skončí tak, že konkurz bude pre nedostatok majetku zastavený.

Čo sa stane s mojou pohľadávkou? Iba ju zlikvidujem bez toho, aby mi ovplyvnila základ dane? Alebo?

nejak sa v tom celom strácam.
Dáša_
10.03.13,08:32
Skúsim sa spýtať ešte trochu inak - vediem jednoduché účtovníctvo, mám pohľadávky, ktoré som prihlásila normálne do konkurzu.
Čo s pohľadávkou keď:
1. súd zastaví konanie pre nedostatok majetku - pohľadávku zlikvidujem ako príjem neovplyvňujúci daňový základ?
2. súd začne konkurzné konanie a počas konania ho zruší, lebo majetku nie je dosť ani na uhradenie pohľadávok poti podstate - pohľadávku tiež zlikvidujem, neovplyvňuje základ dane?
3. konkurz bude skončený po splnení rozvrhu, takže povedzme, že za svoju pohľadávku dostanem 10€. Čo so zvyškom pohľadávky?

Pripomínam, že ide o jednoduché účtovníctvo
Dáša_
15.03.13,08:18
skúsim ísť ďalej
v par. 17, odst. 8 sa píše


(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,





h) výdavok (náklad) do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), ak je toto príslušenstvo zahrnuté do základu dane podľa § 17 ods. 19, alebo výdavok do výšky odpisu obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením, alebo neuhradenej časti u daňovníka zisťujúceho základ dane podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c), alebo u daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak

1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka,
4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo,
5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi,



tak teraz neviem - mám to chápať tak, že pohľadávky po skončeni konkurzu na môjho dlžníka stále vediem v účtovníctve ako majetok (bavíme sa stále o jednoduchom účtovníctve) a keď budem z nejakého dôvodu končiť, tak až v tom momente nastane situácia, že pri skončení nemusím o sumu týchto pohľadávok upravovať daňový základ?
Andyke
15.03.13,08:46
Skúsim sa spýtať ešte trochu inak - vediem jednoduché účtovníctvo, mám pohľadávky, ktoré som prihlásila normálne do konkurzu.
Čo s pohľadávkou keď:
1. súd zastaví konanie pre nedostatok majetku - pohľadávku zlikvidujem ako príjem neovplyvňujúci daňový základ?
2. súd začne konkurzné konanie a počas konania ho zruší, lebo majetku nie je dosť ani na uhradenie pohľadávok poti podstate - pohľadávku tiež zlikvidujem, neovplyvňuje základ dane?

Pripomínam, že ide o jednoduché účtovníctvo
Obidva prípady §19 ods.2h bod 1.
Odpíšeš pohľadávky podľa postupov účtov. §14 ods. 3 (do PD nič neúčtuješ, lebo nemá vplyv na základ dane).
Keď odpíšeš pohľadávku, tak vypadne z účtovníctva a ďalej už neeviduješ.
Dáša_
15.03.13,09:15
aha, tak doplním ďalšie citácie zákonov

postupy účtovania pre JU §14, ods.3


§ 14
Pohľadávky a záväzky

(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu29) (§ 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov) , sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. f) na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.


§ 4 ods. 6 písm. f) toho istého zákona


§4 - Peňažný denník
ods.6 - v peňažnom denníku sa uvádza prehľad
f) prímov, ktoré podľa osobitného predpisu neovplyvňujú základ príjmov (Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.)





Kedy vlastne môžem danú pohľadávku odpísať z účtovníctva. Doteraz som to robila v tom období, keď som dostala oznámenie o výsledku/nevýsledku konkurzu. Ale teraz ma zneistel ten par. 17, odst. 8, kde sa hovorí až o ukončení činnosti.
Andyke
15.03.13,09:46
Dáša to máš staré znenie. Toto platí už dávno:
§14 ods.3 post.účtov.
(3)Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu26), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky.

Odvol.26) § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
---
Pohľadávku odpíšeš v tom zdaňovacom období keď máš doklad zo súdu.
Dáša_
15.03.13,09:50
prilepím odpoveď z Daňového riaditeľstva



Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
V zmysle § 17 ods. 12 písm. c) zákona od ani z príjmov základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva sa zníži pri vyradení pohľadávky z účtovníctva alebo z evidencie o sumu vo výške zaplatenej obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením pri splnení podmienok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i).
Podľa § 19 ods. 2 písm. h) a i) je daňovým výdavkom výdavok do výšky odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej neuhradenej časti vrátane úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ak
1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo reštrukturalizačného konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním od dedičov dlžníka,
4. exekúciu alebo výkon rozhodnutia súd zastaví z dôvodu, že po vydaní rozhodnutia, ktoré je podkladom na exekúciu alebo výkon rozhodnutia, zaniklo ním priznané právo,
5. súd výkon rozhodnutia zastaví z dôvodu, že priebeh výkonu rozhodnutia ukazuje, že výťažok, ktorý sa ním dosiahne, nepostačí na krytie jeho trov alebo majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania, a to aj pri ostatných pohľadávkach evidovaných daňovníkom voči tomu istému dlžníkovi,
i) výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:
1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 331, 94 eura,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 331, 94 eura,
Daňovník môže odpísať pohľadávku len ak ide o vyššie uvedené prípady.
O ostatné pohľadávky (zvyšok) musí upraviť základ dane v súlade s § 17 ods. 8.
Odbor služ

Váš dopyt:

Dobry den
vediem jednoduché účtovníctvo, mám pohľadávky, ktoré som prihlásila normálne do konkurzu.
Čo s pohľadávkou keď:
1. súd zastaví konanie pre nedostatok majetku - pohľadávku zlikvidujem ako príjem neovplyvňujúci daňový základ?
2. súd začne konkurzné konanie a počas konania ho zruší, lebo majetku nie je dosť ani na uhradenie pohľadávok poti podstate - pohľadávku tiež zlikvidujem, neovplyvňuje základ dane?
3. konkurz bude skončený po splnení rozvrhu, takže povedzme, že za svoju pohľadávku dostanem 10?. Čo so zvyškom pohľadávky?

Ďakujem
Andyke
15.03.13,10:28
Prečo by som mala čakať kým ukončím podnikanie?
Však § 17 ods.12b ZDP mi to dovolí (odpíšem bez vplyvu na základ dane)