nteresa123
08.03.13,17:50
Budem platiť daň z predaja ornej pôdy, dedila som v roku 2011 a predala v roku 2012 dedičným konaním po starých rodičoch ako znovuobjavený majetok. Je to iný okres než bývam. Ak áno komu a koľko je daň z príjmu. Som dôchodkyňa a iný príjem nemám. ďakujem
Marína
08.03.13,17:53
Príjem z predaja bude od dane oslobodený v tom prípade, ak
ZDP § 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Krakonoš
08.03.13,18:48
Aj ja sa chcem spýtať na podobný prípad dedenia znovuobjaveného majetku.
Určite sa môže použiť §9, ods. 1b ?
Nevadí, že ten majetok možno 17 rokov nikomu nepatril? Pôvodný vlastník už nežil napr. od roku 1995 a dedič ho nadobudol až v roku 2012. V roku 2013 ho chce predať.
Ďakujem
a_je_to
08.03.13,20:12
Budem platiť daň z predaja ornej pôdy, dedila som v roku 2011 a predala v roku 2012 dedičným konaním po starých rodičoch ako znovuobjavený majetok. Je to iný okres než bývam. Ak áno komu a koľko je daň z príjmu. Som dôchodkyňa a iný príjem nemám. ďakujem
Podľa citovaného zákona v príspevku č. 2 nemusíš priznať a platiť daň. Pretože poručitelia v priamom rade - starí rodičia mali pôdu nepochybne dlhšie, ako 5 rokov pred predajom. Vlastníctvo bolo preukázateľné v PKV na katastri, na ktoré sa iba zabudlo a rodičia ho nededili. Ak by neboli splnené tieto fakty, tak by hrozilo nielen platenie dane 19%, ale aj zdravotného poistenia 14%, čo je teraz nový a veľmi zákerný hit zdravotných poisťovní v honbe za vyšším výberom poistného, podľa § 10b/1/D ZoZP. Netreba ani ohlasovať, ZP sa prihlási aj sama, keď dostane echo z daňového úradu.
a_je_to
08.03.13,20:20
Aj ja sa chcem spýtať na podobný prípad dedenia znovuobjaveného majetku.
Určite sa môže použiť §9, ods. 1b ?
Nevadí, že ten majetok možno 17 rokov nikomu nepatril? Pôvodný vlastník už nežil napr. od roku 1995 a dedič ho nadobudol až v roku 2012. V roku 2013 ho chce predať.
Ďakujem
Ten § 9, ods. 1/b platí, ak ide o dedenie v priamom rade /z rodiča na deti, zo starého rodiča na vnuka, od súrodenca a strýka nie/ a ak možno z PKV preukázať vlastníctvo poručiteľa. Nie je pravda, že 17 rokov nikomu nepatril, ak výpisom z PKV možno preukázať vlastníctvo poručiteľa. Podľa mňa stačí, ak v dedičskom rozhodnutí je uvedené, z ktorej PKV bol majetok zdedený a od koho.