Peter Princip Oravčík
08.03.13,21:50
Mozno sa opytam skaredo a prilis priamociaro ale ako sa da bez platenia zalohy a rocneho obratu stat platcom DPH? je este nejaka moznost ako obabrat zakon? Jedna sa o to ze potrebujem vzhladom na to ze objednavam tovar z EU platit DPH, vela veci to zjednodusuje.
§7 mi je známy ale neviem ci ho spravne chapem, osoba sa nestava len na zaklade ze podlozi faktury z EU krajny automaticky bez zalohy platcom. alebo sa pletiem? da sa s tym vybabrat tak ze objednam sluzbu zo zahranicia?

naozaj sa v tom uz stracam a najhorsie ze mam pocit ze co danovy urat to inak pochopeny zakon a ina implementacia v praxi... budem vdacny ak mi niekto poradi aj ked si myslim ze uz iny sposob asi nie je ;)
KEJKA
08.03.13,20:59
neviem, čím chceš obabrať štát alebo DU. Bud zaplatíš DPH v EU bez nároku na odpočítanie, alebo ju zaplatíš v SR bez nároku na odpočítanie - ak sa registruješ podľa §7. To isté - ak objednáš službu a teda predtým sa povinne zaregistruješ podľa §7a). V týchto prípadoch by si mal mať registráciu bez kaucie.
Ak chceš byť dobrovoľne platiteľom podľa §4 teda s nárokom aj na odpočítanie DPH, tak už pýtajú kauciu. je to rozhodnutie toho-ktorého úradu, takže ak dostaneš 2000 EUR, bud rád. o 12 mes. sa ti kaucia vráti. Eventuálne skús neplatiť DPH (????????), budú ti dlh zrážať z tej kaucie, ale rátaj s postihmi a prípadne neskôr aj so zrušením registrácie.
Mila123
08.03.13,21:02
ja mám jeden príklad z praxe.....
predtým FO neplatca DPH a potom FO platiteľ DPH, nedostal kauciu, pretože ako neplatca si plnil všetky povinnosti na DU
Peter Princip Oravčík
08.03.13,21:11
Jedna sa o to ze dodavatelia mi to vedia poslst len bez DPH v danom state KEJKA. A Mila123 keby to bolo pravidlom tak to nedaju ani mne platit zalohu ale velmi sa na to nespolieham.

Polozim teda este inu otazku. Ked si dam ziadost na dobrovolne platenie DPH a oni mi daju platit zalohu. Da sa nezaplatit zalohu? Inak povedane keby skusim ci mi ju daju a ak ano da sa cuvnut?
abel
08.03.13,21:15
Uzatvor zmluvu o združení s platiteľom DPH a automaticky ťa budú musieť urobiť platiteľom. Následne zmluvu o združení zrušíš
KEJKA
08.03.13,21:28
Polozim teda este inu otazku. Ked si dam ziadost na dobrovolne platenie DPH a oni mi daju platit zalohu. Da sa nezaplatit zalohu? Inak povedane keby skusim ci mi ju daju a ak ano da sa cuvnut?
dá sa nezaplatiť kaucia. Pokiaľ ju nezaplatíš, tak ťa nezaregistrujú. Kauciu od teba nemôžu vymáhať.
Ale môžeš isť na to cestou povinnej registrácie podľa §7, §7a, čo je pre teba jednoduchšie. Tam nevidím dôvod, aby ti stanovili kauciu, ak ti vzniká povinnosť zo zákona a máš všetky povinnosti voči DU splnené. A časom uvidíš. Takýto prípad poznám z praxe - služby do EU, teda povinná registrácia podľa §7a), následne bol prekročený obrat, tak požiadali o registráciu podľa §4 a boli zaregistrovaní bez kaucie.