attila kovacs
09.03.13,11:31
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o nasledovnú radu.účtujem v PU v priebehu roka 2012 došlo k predaji časti podniku, v účtovníctve mi ostal majetok ktorý nie je ešte odpísaný, v interných smerniciach mám uvedené účtovné odpisy = daňovým odpisom, kde som napísal z informácií na porade podľa §28 bod 3 na základe odpisového plánu máme stanové ročné účtovné odpisy a následne je stanovená účtovná zostatková cena totožná s daňovou zostatkovou cenou.A teraz vlastne neviem
1.či môžem uplatniť účtovné odpisy do apríla kedy došlo k predaju a podložiť to papierom, že v roku 2012 si neuplatňujeme DO nakoľko podľa zákona nemáme povinnosť si ho uplatniť, ale uplatňujeme si len účtovný odpis do dňa predaja t.j. 30.4.2012 a uplatním si alikvótnou časťou. Alebo
2. na základe podkladov je účtovný odpis= daňovému odpisu a majetok bol k 30.4.2012 odpredaný t.j. účtovná jednotka ho nevedie v evidencii k 31.12.2012 tak si neuplatňuje žiadne odpisy.
Ďakujem Vám veľmi pekne, ak by ste mi pomohli ktorá voľba je vhodnejšia.
Antonia Jendrišáková
09.03.13,12:26
Asi predávaš investičný majetok a nie časť podniku. Neuplatníš odpisy, lebo ku 31.12. nebudeš mať majetok v evidencii. Uplatníš 541 zostatkovú cenu IM vo výdavkoch.