MilanNovak888
11.03.13,00:03
Ak je to možné, chcem Vás poprosiť o radu.V roku 2012 som pracoval iba na Slovensku a iba na dohodu o pracovnej činnosti lebo na pracovnú zmluvu ma nechcel nikto zamestnať. Iný príjem som nemal a preto z môjho pohľadu to bol závislý príjem. Môj mesačný príjem bol vyšší, ako min. mzda (mal som mesačne cca 450 € brutto) a bol zdaňovaný. Musel som byť tým pádom dobrovoľne nezamestnaný a platiť si sám zdravotné poistenie. Veď je to povinné. Idem robiť daňové priznanie FO typ A a chcel by som vedieť, či sumu, ktorú som zaplatil do zdravotnej poisťovne (mám potvrdenie zo zdravotnej poisťovne), mám uviesť do daňového priznania v kolónke ,,úhrn poistného na zdravotné poistenie" (riadok 33b). Keď som sa dopytoval u niektorých daňových poradcov, tak mi nevedeli z určitosťou povedať či áno, alebo nie. Preto sa obraciam na Vás, odborníkov na dane, ako je to podľa zákona. Nechcem mať problémy. Stačí mi stručná odpoveď áno, alebo nie, na moju e-mailovu adresu milannovak888@zoznam.sk
veronikasad
11.03.13,06:47
O zaplatené zdravotné poistenie samoplatitela si môžeš znížiť základ dane.
Candy
11.03.13,17:32
O zaplatené zdravotné poistenie samoplatitela si môžeš znížiť základ dane.


Neviem, podľa ktorého § je možné zahrnúť do výdavkov poistné na zdravotné poistenie pri samoplatcovi, tiež by ma to zaujímalo.

FR SR uvádza pri zamestnancovi a vyplnení DP typ A: Na r. 33, 33a a 33b priznania (zamestnanec) uvádza údaje z r. 03 potvrdenia o príjme s ich rozčlenením na poistné na sociálne poistenie a zdravotné poistenie, ak boli z príjmu zrazené.

Možno by bolo vhodné zadať dopyt na DRSR.