Valentina13
11.03.13,07:52
Ahojte mili Poradaci, prosim Vas o radu... Som na MD a od januara 2013 by som mala pracovat na dohodu v jednom zdruzeni, nic velke, ale mamicku potesi kazda koruna.. Zatial pracujem len tak bez dokumentu, ide o to, ze za zamestnavatela by som mala posielat aj vykaz na danovy urad aj vypisovat vykaz do socialnej poistovne..Bude to prebiehat asi tak ze v marci dostanem aj zmluvu aj uhradene januar aj februar..No a moje otazocky:
1. musim posielam aj nulove vykazy? na DU a SP ak mi nebolo nic vyplatene?
2. ako spravim odvody ked mi budu akoby vyplatene 2 mesiace naraz? dvojnasobne cisla a potom za marec opat odvody klasicke mesacne?
3. zrejme mi daju dohodu o vykonani prace?
Dakujem velmi velmi pekne vsetkym
KEJKA
11.03.13,07:01
zmluvu musíš mať pred nástupom do práce
prihlásená musíš byť pred nástupom do práce
teraz robíš načierno - zlegalizovať to môžeš za cenu nemalých sankcií.
takže odporúčam uzavrieť dohodu napr. až od marca alebo ešte dnes, splniť si povinnosti uvedené vyššie a odmenu dohodnúť tak aby si nebola škodná.
mondes
11.03.13,07:07
Ak január a február robíš len tak, ako vravíš "bez dokumentu", tak to nemôžeš ani nikde uvádzať. Až keď budeš mať oficiálnu dohodu, tak odvtedy posielaš výkazy do SP aj ZP. A ak ti v marci vyplatí naraz za január a február, tak jednoducho pošleš výkazy za marec a odvody vypočítaš z celkového príjmu, ktorý si dostala.
Valentina13
11.03.13,07:09
no ja som pre nich robila uz min. rok a nie som odhlasena zo soc poistovne.. ide len o formalny dokument - dohodu
teda v socialnej som prihlasena pod zdruzenim aj nadalej, ale nesla mi ziadna mzda zatial..
KEJKA
11.03.13,07:12
aha, takže ty si vedená ako zamestnanec, ale na MD. lenže aj tak by sa mala ohlásiť zmena, že už robíš - predpokladám. Resp. ak si bola predtým na HPP a teraz je to dohoda, tak je to iný PP, tiež treba registrovať osobitne.
Ledaže by sa tvárili, že ti dávajú nejaký príjem za minulé obdobie?

nie som excelent mzdárka, bol by to problém aj pre mňa. Hádam poradia skúsenejší. Som však presvedčená, že papierovo to v poriadku nie je.
mondes
11.03.13,07:20
Ak si na MD, tak posielaš nulové výkazy, ak prechádzaš na RD, tak hlásiš zmenu, výkazy sú taktiež nulové a ak popritom robíš za tú istú firmu na dohodu, taktiež je potrebné to nahlásiť cez registračný list, uzatvoriť dohodu a až potom by to malo byť OK.
Valentina13
11.03.13,07:20
nie, ja som aj min. rok bola u nich vedena ako dohodar... dohoda sa mi obnovuje kazdy rok, ale teraz to akosi este neprebehlo.. ide skor o to, ze dohoda moze byt uzavreta aj od januara a prvy prijem z nej mozem mat v marci napriklad.. a moja otazocka - ci je potrebne davat vykazy z nulovou hodnotou za mesiace, kedy som na dohodu nic nezarobila..
Valentina13
11.03.13,07:23
ospravedlnujem za, asi som to napisala ako hotentot... som na MD a pre ine zdruzenie robim na dohodu (uz aj po minule roky), som prihlasena na socke za zdruzenie ako dohodar a zdruzenie je aj registrovane na DU... za januar, februar som ako dohodar nic nezarobila zatial, .. musim teda poslat za zamestnavatela nulove vykazy? vdaka velmi za akukolvek info
mondes
11.03.13,07:23
v tom prípade ide o nepravidelný príjem, tak odvody do ZP platíš, ak ti bola vyplatená záloha z dohodnutej odmeny a do SP odvody platíš až po ukončení dohody s nepravidelným príjmom a tu sa to rozpočíta na mesiace.
veronikasad
11.03.13,07:24
ospravedlnujem za, asi som to napisala ako hotentot... som na MD a pre ine zdruzenie robim na dohodu (uz aj po minule roky), som prihlasena na socke za zdruzenie ako dohodar a zdruzenie je aj registrovane na DU... za januar, februar som ako dohodar nic nezarobila zatial, .. musim teda poslat za zamestnavatela nulove vykazy? vdaka velmi za akukolvek info
Dohodu máš uzatvorenú na dobu neurčitú, alebo na dobu určitú ? K 31.12.2012 si bola odhlásená zo SP ?
mondes
11.03.13,07:25
ospravedlnujem za, asi som to napisala ako hotentot... som na MD a pre ine zdruzenie robim na dohodu (uz aj po minule roky), som prihlasena na socke za zdruzenie ako dohodar a zdruzenie je aj registrovane na DU... za januar, februar som ako dohodar nic nezarobila zatial, .. musim teda poslat za zamestnavatela nulove vykazy? vdaka velmi za akukolvek info

Ešte sa opýtam, má ísť o dohodu s pravidelným príjmom alebo nepravidelným? Lebo ak s nepravidelným, už som ti to písala, ale ak s pravidelným a nemáš žiadny príjem, tak posielaš nulové výkazy.
Valentina13
11.03.13,07:30
zo sp som odhlasena nebola a novu dohodu by som mala mat od januara..
veronikasad
11.03.13,07:32
zo sp som odhlasena nebola a novu dohodu by som mala mat od januara..
Splnil si zamestnávatel povinnosti voči soc.poisťovni, vyplývajúce z novely zákona o soc.poistení, týkajúce sa prihlasovania dohodárov ?

Ak si nebola odhlásená, nemôžeš mať od januára novú dohodu. Tvoja predch.dohoda musí byť na dobu neurčitú. Je to skutočne tak ?
Valentina13
11.03.13,07:35
ide o pravidelny mesacny prijem a teda posielam nulove vykazy na danak aj elektronicky do socky?
mondes
11.03.13,07:35
zo sp som odhlasena nebola a novu dohodu by som mala mat od januara..

Zamestnávateľ ťa mal do 31.1.2013 doprihlásiť v SP nakoľko je zmena od 1.1.2013. A ak dohoda je uzatvorená (akože) od 1.1.2013 a ide o pravidelný príjem a ty si žiadny príjem nemala, do konca februára bolo potrebné zaslať nulové výkazy.
Valentina13
11.03.13,07:35
aha chapem, teda moja dohoda stale trva? nemusim mat kazdy rok novu?
veronikasad
11.03.13,07:36
aha chapem, teda moja dohoda stale trva? nemusim mat kazdy rok novu?
Pozri do tej predchádzajúcej, či je na dobu neurčitú.
mondes
11.03.13,07:36
ide o pravidelny mesacny prijem a teda posielam nulove vykazy na danak aj elektronicky do socky?

áno, ale to si mala už do konca februára a taktiež neviem, ak išlo o prechod z r. 2012, či ťa zamestnávateľ doprihlásil do SP na platenie odvodov.
Valentina13
11.03.13,07:37
mondes prosim ako doprihlasit? ved uz v socke evidovana za zamestnavatela som...
veronikasad
11.03.13,07:37
mondes prosim ako doprihlasit? ved uz v socke evidovana za zamestnavatela som...
Pýtaš sa ako mzdárka ? Lebo teba ako dohodára sa to netýka.
Valentina13
11.03.13,07:39
ak robim 2 roky na dohodu po sebe, musi ma zamestnavatel doprihlasovat kazdy rok?
Valentina13
11.03.13,07:40
ja tam robim vsetko, resp posielam vykazy.. teda pytam sa aj za zamestnavatela..
veronikasad
11.03.13,07:43
ak robim 2 roky na dohodu po sebe, musi ma zamestnavatel doprihlasovat kazdy rok?
Po tretí raz sa pýtam, máš tú dohodu na dobu neurčitú ?
mondes
11.03.13,07:44
mondes prosim ako doprihlasit? ved uz v socke evidovana za zamestnavatela som...

Od 1.1.2013 sú zmeny v platení odvodov za dohodárov. Do 31.12.2012 zamestnávateľ platil za dohodárov len úrazové a garančné poistenie, ale od nového roku platí aj nemocenské, starobné ...... . Takže kvôli tomu sa musí doprihlásiť na platenie týchto odvodov. A to mal povinnosť do 31.1.2013. Pozri si link:
Nové odvodové povinnosti. Na čo v novom roku nezabúdať ... (http://www.podnikam.webnoviny.sk/dane-odvody/aktuality/odvody-2013-zmeny-suhrn-poistne-szco-dohody/26540)
mondes
11.03.13,07:45
ak robim 2 roky na dohodu po sebe, musi ma zamestnavatel doprihlasovat kazdy rok?

Nie každý rok, len teraz, lebo sú zmeny.:)
JuKaS
11.03.13,07:47
Od 1.1.2013 sú zmeny v platení odvodov za dohodárov. Do 31.12.2012 zamestnávateľ platil za dohodárov len úrazové a garančné poistenie, ale od nového roku platí aj nemocenské, starobné ...... . Takže kvôli tomu sa musí doprihlásiť na platenie týchto odvodov. A to mal povinnosť do 31.1.2013. Pozri si link:
Nové odvodové povinnosti. Na čo v novom roku nezabúdať ... (http://www.podnikam.webnoviny.sk/dane-odvody/aktuality/odvody-2013-zmeny-suhrn-poistne-szco-dohody/26540)



Ak si zamestnávateľ nesplnil povinnosť do 31.01.2013, sociálna poisťovňa automaticky odhlásila dohodárov k 31.12.2012.
Valentina13
11.03.13,07:50
no v tom pripade by sa mne (za zamestnavatela) asi dalo urobit len jedno riesenie..
odhlasit sa zo SP hned a znovu sa prihlasit - ak by som si dala dohodu az od marca 2013
Valentina13
11.03.13,07:53
super, teda zatial stav:
som odhlaseny zamestnavatel zo SP, nemam uzatvorenu ziadnu dohodu
prihlasim sa k marcu, dam si dohodu od marca, a na DU doposlem nulove vykazy...
myslite ze moze byt?
mondes
11.03.13,07:54
V príspevku vyššie máš napísané, že ak zamestnávateľ si tú povinnosť nesplnil, tak SP automaticky k 31.12.2012 ukončila dohody. Takže stačí, ak sa prihlásiš napr. od marca 2013.
Valentina13
11.03.13,07:57
prosim a doposlat tie nulove vykazy na DU?
mondes
11.03.13,08:00
prosim a doposlat tie nulove vykazy na DU?

Podľa mňa nie, veď ak ti neplynula žiadna dohoda, tak aké výkazy chceš posielať? SP elektronicky oznamuje na DU každú zmenu. Ale nech to pre istotu ešte niekto potvrdí.:)
Mila123
11.03.13,08:00
V príspevku vyššie máš napísané, že ak zamestnávateľ si tú povinnosť nesplnil, tak SP automaticky k 31.12.2012 ukončila dohody. Takže stačí, ak sa prihlásiš napr. od marca 2013.
Nie je to celkom tak ako tvrdíš.....
SP k 31 12 2012 automaticky zrušila, či pozastavila dohody, ale zamestnávateľ má stále povinnosť dohodárov odhlásiť
preto odporúčam , určite máte elekt. komunikáciu so SP, tam sa nakliknite na dohodára, a budete mať odkaz, čo ako ZĽ musíte urobiť (riešila som jedného , takého čo sa zabudol)

od marca sa ti nepodarí prihlásiť, musíš dokončiť staré hriechy....
yvonlet
05.06.13,13:12
Dobry den mam podobny problem. tiez som na RD ale sucasne aj na dohodu, nakolko mi ale stav neumoznoval pracovat tento rok, zamestnavatel za mna posielal nulove vykazy kazdy mesiac aj ked som nepravidelny prijem. rataju sa tieto odvody niekam, napr. ak by som chcela ist na matersku druhu rata sa to do tych 270 dni nemocenskeho poistenia alebo mi to znizi vymeriavaci zaklad?