lia301
11.03.13,08:08
Toho roku to vyzerá, že manžel bude prvýkrát platiť daň z príjmu okolo 170 eur. Zaujíma ma, či to bude mať vplyv na sociálne a zdravotné odvody. Resp. viem, že bude mať, ale o koľko sa mu zvýšia odvody. Ďakujem za rady.
Tweety
11.03.13,07:11
To, či bude povinným platiteľom odvodov, záleží od jeho príjmu.
Mila123
11.03.13,07:12
moja zlatá, ja osobne ťa nepoznám, netuším či tvoj manžel si uplatnuje DB, teba ako vyživovanú osobu, či platil nejaké preddavky (asi nie, keď mu daň vyšla iba teraz), netuší, či mal aj iný príjem, podľa §§§ 5, 7 či 8 , teda????:eek:
ešte by mohol byť aj dôchodca....
veronikasad
11.03.13,07:16
Toho roku to vyzerá, že manžel bude prvýkrát platiť daň z príjmu okolo 170 eur. Zaujíma ma, či to bude mať vplyv na sociálne a zdravotné odvody. Resp. viem, že bude mať, ale o koľko sa mu zvýšia odvody. Ďakujem za rady.
Je povinným platitelom odvodov do SP ? Aký základ dane z podnikania vykázal ?
Anik
11.03.13,07:19
odvodovo by sa mu to meniť nemalo nachádza sa predpokladám pri tejto dani v min. pásme odvodov
ZD - okolo 4550?
platí za predpokladu, že suma ZD je do 4760
lia301
11.03.13,07:30
Takže takto: Áno, platí minimálne odvody do SP. Tohoročný zisk je 4727,58 eur. Daňový bonus neuplatňuje (nemáme deti). Odpočitateľnú položku môže len na seba uplatniť.
Mila123
11.03.13,07:34
Takže takto: Áno, platí minimálne odvody do SP. Tohoročný zisk je 4727,58 eur. Daňový bonus neuplatňuje (nemáme deti). Odpočitateľnú položku môže len na seba uplatniť.

z takého ZD bude platiť iba stále minimálne fondy
veronikasad
11.03.13,07:35
Takže takto: Áno, platí minimálne odvody do SP. Tohoročný zisk je 4727,58 eur. Daňový bonus neuplatňuje (nemáme deti). Odpočitateľnú položku môže len na seba uplatniť.
výška základu dane neovplyvní výšku odvodov do ZP a SP. Naďalej bude platiť odvody z minima.

Mesačný vymer.základ si vypočítaš :
základ dane+zaplatené poistné/1,9/počet mesiacov podnikania. Ak je nižší ako minimum, odvody platí z minima.
lia301
11.03.13,07:42
Veľmi pekne ďakujem za rady.
marions
18.03.13,16:33
Dobrý večer, prosím o radu:
keď bol v roku 2012 ZD 8700,- odvody platené minimálne a riadne a podniká 12 mesiacov. Bude VZ minimálny alebo nie?
Anik
18.03.13,17:06
Autor : Pavol Varhaník - Moje podnikanie
vypočítaj si :
k čiastkovému základu dane z príjmu pripočítame zaplatené odvody do sociálnej aj do zdravotnej poisťovne
výsledok vydelíme koeficientom: v roku 2013 1,9,
výsledok vydelíme počtom mesiacov podnikania v danom roku Tým získame mes.VZ na SP
SZČO platí do sociálnej poisťovne odvody na tieto poistenia:

nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu,
starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu (ak je v 2. pilieri dôchodkového sporenia, 9 % posiela Sociálna poisťovňa na osobný účet sporiteľa v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti),
invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu,
poistenie v nezamestnanosti (dobrovoľné - nemusí sa platiť) 2 % z vymeriavacieho základu,
do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu
Poistné na invalidné poistenie neplatí samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je dôchodkovo poistená po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.
Anik
18.03.13,17:20
ten istý zdroj
Zdravotné poistenie
Vymeriavací základ od 1.1.2013 sa počíta takto:

k čiastkovému základu dane z príjmu pripočítame zaplatené odvody do sociálnej aj do zdravotnej poisťovne
výsledok vydelíme koeficientom: v roku 2013 1,9,

výsledok vydelíme počtom mesiacov podnikania v danom roku
Sadzba poistného je u SZČO bez zdravotného postihnutia 14 %
so zdravotným postihnutím 7%
marions
18.03.13,17:59
Ďakujem.
veronikasad
18.03.13,18:26
Dobrý večer, prosím o radu:
keď bol v roku 2012 ZD 8700,- odvody platené minimálne a riadne a podniká 12 mesiacov. Bude VZ minimálny alebo nie?
doplň výšku zaplatených odvodov.
marions
19.03.13,04:38
Dobré ráno, výška odvodov je 1285,33 bude 437,95?To sú odvody zaplatené v roku 2012 aj za 12/2011. Správne?
ingak
19.03.13,14:10
Ano, vymeriavaci zaklad pre platenie odvodov bude 437,95.
ingak
19.03.13,14:16
SZCO uplatnuje 40% vydavky. Je napadnutelne zo strany DU, ked si ku vydavkom neprirata zaplatene odvody? Cize do vydavkov pojde len tych 40% z prijmov. Ked by si dal do vydavkov aj odvody, tak by bol v strate a to nechce. Kedze mu takto vyjde kladny zaklad dane, tak ma narok na danovy bonus, inak by on prisiel. :rolleyes:
V tomto pripade mam problem aj s vypisanim riadkov 9, 10 na str. 12 danoveho priznania. Lebo pri hodnote 0 hlasi chybu vyplnenia. Pricom je tam vyslovne napisane ze vyska odvodov o ktore si znizil zaklad dane.
ingak
20.03.13,06:32
???

SZCO uplatnuje 40% vydavky. Je napadnutelne zo strany DU, ked si ku vydavkom neprirata zaplatene odvody? Cize do vydavkov pojde len tych 40% z prijmov. Ked by si dal do vydavkov aj odvody, tak by bol v strate a to nechce. Kedze mu takto vyjde kladny zaklad dane, tak ma narok na danovy bonus, inak by on prisiel. :rolleyes:
V tomto pripade mam problem aj s vypisanim riadkov 9, 10 na str. 12 danoveho priznania. Lebo pri hodnote 0 hlasi chybu vyplnenia. Pricom je tam vyslovne napisane ze vyska odvodov o ktore si znizil zaklad dane.
Mila123
20.03.13,06:43
???

výdavky si môžeš uplatňovať, ale nemusíš.....
opačne príjem musíš....
ingak
20.03.13,08:34
S takymto pripadom asi neratali, lebo na str. 12 typu B nemozem nechat nuly, lebo vyhlasuje chyby. Je tam napisane, ze uvadzam zaplatene odvody o ktore som si znizila zaklad dane, tak neviem. Uvediem asi odvody, ktore zaplatil - ale danovy zaklad si neznizoval!
veronikasad
20.03.13,08:36
S takymto pripadom asi neratali, lebo na str. 12 typu B nemozem nechat nuly, lebo vyhlasuje chyby. Je tam napisane, ze uvadzam zaplatene odvody o ktore som si znizila zaklad dane, tak neviem. Uvediem asi odvody, ktore zaplatil - ale danovy zaklad si neznizoval!
na str.12 nič také nečítam (odvody, o ktoré som si znížila základ dane). Tam sa uvádzajú preukazatelne zaplatené odvody.

U živnostníka, ktorý žiadne odvody neplatil, som nemala žiadny problém ak som str. 12 nevyplnila. Len je potrebné vyplniť dátum a podpísať aj prázdne políčka. (robila som DP cez KROS)
Jana Motyčková
20.03.13,08:55
S takymto pripadom asi neratali, lebo na str. 12 typu B nemozem nechat nuly, lebo vyhlasuje chyby. Je tam napisane, ze uvadzam zaplatene odvody o ktore som si znizila zaklad dane, tak neviem. Uvediem asi odvody, ktore zaplatil - ale danovy zaklad si neznizoval!

Chybu hlási, keď dáš dátum (v e-dane). Nuly mu nevadia. Zruš dátum.
ingak
20.03.13,09:05
ano vyplnam cez e-dane. Tak mam uviest bez datumu a podpisu? Cize nevyplnenu stranu 12?
ingak
20.03.13,09:10
Informacia uverejnena ne stranke DU, uvadzam len cast:
Riadok 09:
Na riadku 09 na strane 12 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádzapreukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov z podnikania a z inejsamostatnej zárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, o ktoré si znížilzáklad dane v danom roku, t.j. platby poistného za 12 kalendárnych mesiacov uhradenéod januára do decembra 2012 bez zaplatených nedoplatkov za predchádzajúce obdobiaa bez zaplateného zahraničného poistenia. To znamená, že do celkovej sumy poistného sazahrňuje aj platba poistného za december 2011 uhradená v januári 2012.
Upozornenie: Platba poistného za december 2012 zaplatená v januári 2013 sa do úhrnupoistného nezahrnie.Riadok 10:
Na riadku 10 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza iba preukázateľnezaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov z podnikania a z inej samostatnejzárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, t.j. platby preddavkovuhradené v januári 2012 až decembri 2012, o ktoré si znížil základ dane v danomroku, a to bez zaplatených nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poisteniaz predchádzajúcich rokov a zahraničného poistenia. To znamená, že na príslušnom riadkusa uvedie aj platba preddavku na zdravotné poistenie za december 2011 uhradená v januári2012.
Upozornenie: Platba preddavku za december 2012 uhradená v januári roku 2013 sa do tohtoriadku nezahrnie.

na str.12 nič také nečítam (odvody, o ktoré som si znížila základ dane). Tam sa uvádzajú preukazatelne zaplatené odvody.

U živnostníka, ktorý žiadne odvody neplatil, som nemala žiadny problém ak som str. 12 nevyplnila. Len je potrebné vyplniť dátum a podpísať aj prázdne políčka. (robila som DP cez KROS)
ingak
20.03.13,11:49
tento zivnostnik ale odvody zaplatil, nechce ich zahrnut do nakladov, aby nebol v strate. Mam ich alebo nemam uvadzat na str. 12? Na str. 3 pod tabulkou c.1 uvediem 0.

na str.12 nič také nečítam (odvody, o ktoré som si znížila základ dane). Tam sa uvádzajú preukazatelne zaplatené odvody.

U živnostníka, ktorý žiadne odvody neplatil, som nemala žiadny problém ak som str. 12 nevyplnila. Len je potrebné vyplniť dátum a podpísať aj prázdne políčka. (robila som DP cez KROS)
Katy a R
20.03.13,11:57
tento zivnostnik ale odvody zaplatil, nechce ich zahrnut do nakladov, aby nebol v strate. Mam ich alebo nemam uvadzat na str. 12? Na str. 3 pod tabulkou c.1 uvediem 0.

Ale veď tam píšu - že uvádzaš tam odvody o ktoré si znížil základ dane v danom roku. ;)

Ak si o nijaké odvody neznižoval - tak tam podľa mňa nemáš čo napísať .. A janka M ti písala, že nuly nevadia - ale že máš dátum zrušiť! :)