jeaninka
11.03.13,09:03
V roku 2000 som kúpila druž. byt, v ktorom mám aj trvalý pobyt. V novembri 2011 sa odkupovali všetky byty v našom bloku do OV, odkúpila som teda aj ja. Ako to bude s danami, ak by som chcela o rok byt predať, nakoľko sme začali so stavbou domčeka. Viem, že sa od 1.1.2011 zmenil zákon o daniach pri predaji nehnut., ale niekde som čítala, že je možnosť oslobodiť môj prípadný príjem pri predaji bytu, ak bol odkúpený od BD nie na základe štandartnej kúpnopredajnej zmluvy, ale na základe zmluvy podľa zák. 42/1992 Zb.z. o úprave majetkových vzťahov a vyporiadaní nárokov v družstvách, čo je môj prípad. Je to pravda ?Veľmi by ma mrzelo darovať nášmu štátu tretinu z ceny bytu/ dan + zdr.poist./, ktorý som roky zveladovala, najmä, ak potrebujeme peniažky na dostavbu RD. Budem vďačná za nejaké riešenie.
Ďakujem za odpoveď.
Mila123
11.03.13,08:09
riešení je dosť....

včera som čítala tvoj príspevok , je pravda bez odpovede bol, a dnes znovu nový!!!!
Etiketa Porady ti nič nevraví, t.j. nečítal si ju, zrejme.....
Mária27
11.03.13,08:47
Družstevné byty sa od družstva odkupujú na základe zákona 182/1993, niektoré súčasne aj podľa 42/1992. To ale nie je dôležité.
Zo zákona 595/2003 o dani z príjmu mi stále nie je jasné, ako sa predáva odkúpený byt od družstva do 5 rokov od jeho nadobudnutia do vlastníctva. Logika by hovorila, že ak si ho mala aj pred odkúpením spolu 5 rokov, mal by byť predaj od dane oslobodený. Zatiaľ to tu nik nepotvrdil.

Zákon o dani z príjmov:

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia ...
h) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom ...