m.masat
11.03.13,14:01
Ahoj,
akurat podavam prvykrat v zivote dan. priznanie a hned mam zopar problemov. Spolocnost je skoro v cistej strate. Uctovnicka teda do priznania zahrna najma faktury ktore som ja ako sro (neplatca DPH) platil inym (poskytovatelia sluzieb pre moje podnikanie, elektoronika atd). Problem je, ze som niektore tieto faktury platil z ineho ako firemneho uctu. Nakolko je to problem? Je vobec nutne faktury uctovat do dan. priznania ked aj tak nepozadujem vratenie dane (som neplatca)? Pripadne co robit teraz, poradte dakujem, som bezradny :(
KEJKA
11.03.13,13:10
si platiteľ dane z príjmu - si daňovník
splietaš do toho DPH - si neplatiteľ DPH.
uplatniť výdavky je tvoje právo.......pre daň z príjmu
priznať príjmy je tvoja povinnosť........pre daň z príjmu, ale aj pre daň z pridanej hodnoty bez ohľadu na účet, ktorý je do toho "zapletený".
m.masat
11.03.13,13:14
Dakujem za objasnenie pojmov, skutocne som v tomto velmi kratko a sam tomu este vsetkemu nerozumiem.
Takze resume z toho je, ze moje vydavky uvadzat defacto ani nemusim a mozem teda riesit danove priznanie kvazy "s nulovymi vydajmi"? Pokial rozumiem zakonu DPH si aj tak odpocitat (vratit / neviem aky je spravny pojem) aj tak nemozem.
Tweety
11.03.13,13:21
Dakujem za objasnenie pojmov, skutocne som v tomto velmi kratko a sam tomu este vsetkemu nerozumiem.
Takze resume z toho je, ze moje vydavky uvadzat defacto ani nemusim a mozem teda riesit danove priznanie kvazy "s nulovymi vydajmi"? Pokial rozumiem zakonu DPH si aj tak odpocitat (vratit / neviem aky je spravny pojem) aj tak nemozem.
Povinný si priznať príjmy. A k tej dph. kedže nie si platiteľom, ani neodpočítaš, ani neplatíš. Treba len sledovať výšku tržieb- príjmov na povinnú registráciu dph.
m.masat
11.03.13,13:35
Ano rozumiem a prijmy samozrejme riadne dokladujem. Jedna sa len o vydaje, este som to nekonzultoval s uctovnikom, ale pre ulahcenie prace je iste lepsie evidenciu vydajov uplne vypustit a starat sa len o prijmy. Ak som vsetkemu rozumel spravne.
Tweety
11.03.13,13:38
Ano rozumiem a prijmy samozrejme riadne dokladujem. Jedna sa len o vydaje, este som to nekonzultoval s uctovnikom, ale pre ulahcenie prace je iste lepsie evidenciu vydajov uplne vypustit a starat sa len o prijmy. Ak som vsetkemu rozumel spravne.Lenže netreba zabúdať aj na to, že ak budú len samé príjmy, daň z príjmov bude vyššia.
KEJKA
11.03.13,20:46
Ano rozumiem a prijmy samozrejme riadne dokladujem. Jedna sa len o vydaje, este som to nekonzultoval s uctovnikom, ale pre ulahcenie prace je iste lepsie evidenciu vydajov uplne vypustit a starat sa len o prijmy. Ak som vsetkemu rozumel spravne.
ty si chceš uplatniť výdavky len do výšky príjmov a mať nulovú daň z príjmov?
a čo ked príde skutočne dobrý rok a nebudeš mať toľko výdavkov, aby si mohol tie príjmy "dorovnať"?
Ak máš relevantné doklady, tak ich do účtovníctva dávaj, ved môžeš vykázať aj stratu, hlavne v začiatkoch podnikania je to prirodzené. neskôr, ked sa firma zabehne a všetko potrebné už bude mať, vykáže zisk aj po zaúčtovaní všetkých
výdavkov-nákladov a vtedy sa ti tá strata z predchádzajúcich rokov zíde - môžeš ju umoriť, teda odpočítať od aktuálne vykázaného zisku a tak si znížiť daň v roku, ktorý bude "dobrý".
Riešiť, čo vypustíš a čo necháš v účtovníctve - to treba riešiť s účtovníčkou.