Livitka7
11.03.13,15:34
Prosím o radu, usmernenie, ako postupovať pri odpisovaní auta "kúpeného" na leasing vo februári 2012. Ide o živnostníka, neplatcu DPH. Z množstva informácií mám už zmätok. Je tu možnosť, aby som si zvolila spôsob odpisovania? - teda či sa rozhodnem odpisovať 4 roky (tak ako hovori legislatíva platná prvé dva mesiace roka 2012), alebo budem odpisovať počas doby trvania nájmu tj. 36 mesiacov, tak ako hovorí zákon od 1.3.2012. Alebo proste MUSÍM to auto odpisovať ako majetok bežne kúpený - teda 4 roky?
Tweety
11.03.13,14:35
Odpisuješ rovnomerne po celú dobu lízingu až do výšky istiny.
§26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
Livitka7
11.03.13,19:58
Odpisuješ rovnomerne po celú dobu lízingu až do výšky istiny.
§26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.


Áno, toto hovorí zákon platný teraz.
Ale od 1.1.2012 (do 1.3.) platil zákon č. 548/2011 a tam
V § 26 odsek 8 znie:
„(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu, okrem pozemkov, odpíše daňovník počas doby odpisovania tohto majetku podľa § 26 ods. 1 do výšky vstupnej ceny podľa § 25 spôsobom podľa § 27 alebo 28. Hmotný majetok nadobudnutý postúpením zmluvy o finančnom prenájme odpisuje nový nájomca počas celej doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 do výšky jeho vstupnej ceny, pričom vstupnou cenou u nového nájomcu sa rozumie výška nesplatenej istiny vrátane finančného vyrovnania uhradeného pôvodnému nájomcovi a odstupného uhradeného pôvodnému nájomcovi.“.
Prechodné ustanovenia k tomu žiadne, ja som nenašla ani žiadne oficiálne stanoviská MF SR, alebo daň. riaditeľstva ...
Podľa čoho teda odpisovať?
Livitka7
12.03.13,16:40
Nikto nič? Ani žiadne linky na nejakú stránku, aby som sa vedela pohnúť ďalej???
Prosím
Andyke
12.03.13,18:23
Livitka odpisuješ podľa zákona platného od 1.1.2012 do 29.2.2012 . Inú možnosť nemáš.
Dávaj pozor pri výpočte pomernej časti daň.odpisov – (11 mesiacov)
Andyke
12.03.13,18:40
Livitka7
12.03.13,19:14
Ďakujem.
Ale ani tento článok nedáva jednoznačný návod. Autor problematiku ukončil len slovkom "predpokladá sa" ... "je potrebné metodicky usmerniť".
A to som hľadala, či tu niekto náhodou to metodické usmernenie nenašiel.
Ale ďakujem Andyke za ochotu a snahu pomôcť.
Andyke
12.03.13,22:05
Máš pravdu, článok je z apríla 2012, keď autor ešte nemohol predpokladať, čo bude do konca roka (či bude novela s prechodným ustanovením ohľadne lízingu. )
Keďže nič nové sa neobjavilo v zákone, nič iné Ti nezostáva len postupovať v zmysle zákona platného od 1.1.až do 29.2.2012.
Ten link som našla dodatočne po odoslaní môjho prísp.č.5.
megyzah
24.03.13,14:13
Podnikateľ kúpil auto 2.4.2012, má ho v majetku. Auto bolo zakúpené na leasing jeho obstarávacia cena bola 26 000 €. V auguste podnikateľ leasing vyplatil. Prosím ako postupovať v JÚ. Uplatním odpisy z hodnoty auta rovnomerne rozpočítané na 4 roky? Čiže za rok 2012 uplatním do odpisov čiastku 4875 € ( od apríla do decembra ). Ďakujem
megyzah
25.03.13,10:07
Podnikateľ kúpil auto 2.4.2012, má ho v majetku. Auto bolo zakúpené na leasing jeho obstarávacia cena bola 26 000 €. V auguste podnikateľ leasing vyplatil. Prosím ako postupovať v JÚ. Uplatním odpisy z hodnoty auta rovnomerne rozpočítané na 4 roky? Čiže za rok 2012 uplatním do odpisov čiastku 4875 € ( od apríla do decembra ). Ďakujem

Prosím skúste mi niekto poradiť, neviem sa pohnúť.
hajni
25.03.13,10:18
Ako si to vyriešila s predčasne splateným leasingom? Nenavyšovala si cenu o uhradené úroky z leasingu? Ja mám totiž ten istý problém.
megyzah
25.03.13,16:42
Práve že sa neviem pohnúť dopredu, čo s tým. Klient zaplatil na úrokoch 124,68 € poplatky. Tieto pripočítam ku hodnote auta a rozrátam odpis na na tých 9 mesiacov za rok 2012?
megyzah
25.03.13,19:03
Práve že sa neviem pohnúť dopredu, čo s tým. Klient zaplatil na úrokoch 124,68 € poplatky. Tieto pripočítam ku hodnote auta a rozrátam odpis na na tých 9 mesiacov za rok 2012?

No, fakt zúfalo čakám, či mi niekto helfne, prečítala som príspevky ohľadom odpisov, ale čo s tým rpedčasne ukončeným leasingom za rok 2012 - neviem pohnúť...
hajni
26.03.13,07:20
Ja som dostala takúto odpoveď: V zmysle § 17 ods. 24 písm. b, ZDP platí, že pri kúpe veci obstarávanej formou finančného prenájmu pred uplynutím minimálnej doby nájmu podľa § 2 písm. s, ZDP za kúpnu cenu nižšiu, ako je jej zostatková cena podľa §25 ods. 3 ZDP, sa základ dane zvýši o sumu úrokov už zahrnutých do základu dane a o túto sumu sa zvýši obstarávacia cena obstaraného majetku. To znamená, že sa u kupujúceho zvýši vstupná cena tohto majetku pre účely odpisovania o tieto neuplatnené úroky.
Ja som zvýšila cenu auta o úroky a následne rozpočítala odpisy na zvyšné mesiace. Dúfam, že som konala správne.....