kerberos1
11.03.13,16:25
Dobrý den robim celkovu rekonštrukciu domu starého cca 50 rokov,steny su z plnej tehly a škvarobetonu hrubka obvodových stien je 38cm (dva rady tehal) . Kedže steny a stropy boli v dome dosť krive tak som sa rozhodol že v celom dome použijem sadrokarton. Plocha stropu je cca 130m2. Potreboval by som poradiť čím zatepliť strop zhora kedže z dola to bolo kvoli nerovnosti dosť problematické. Skladba stropu je: SDK ,vzduchová medzera od 15 do 3cm, omietka cca 2-4cm, trstina, dosky (3cm) vzduchová medzera 17cm, dosky 3cm a na tom betonova mazanina 3-4cm. Rozmýšlam medzi podlahovým EPS a minerálnou vlnou. Pri EPS sa ale obávam spatnej kondenzácie pár do SDK a dreva. Dakujem za odpovede.
fetya
11.03.13,17:59
ja by som daval mineralnu vlnu, lebo sklenene vlakna viac odrazaju mysy - su neprijemne, eps sa lahko rozdrobi a lahsie sa vytvori v nej skrysa
kerberos1
12.03.13,07:27
preluskal som trocha internet a podľa toho čo som našiel tak toto je typický príklad difuzne otvoreného zateplenia stropu, takže tam dám minerálnu vlnu. (asi 20cm a potom ešte krížom 15cm) s EPS by som mal len problem.
miroslav1323
12.03.13,12:15
Mám podobný dom /starý/ ten istý problém som riešil fúkanou celulózou medzi krovy, som nadmieru spokojný ,výborne to tepelne izoluje, paru prepúšťa von zo systému, cenove to vyjde lacnejšie a menej prácne ako minerálna vlna.
petermikuláš
12.03.13,14:32
preluskal som trocha internet a podľa toho čo som našiel tak toto je typický príklad difuzne otvoreného zateplenia stropu, takže tam dám minerálnu vlnu. (asi 20cm a potom ešte krížom 15cm) s EPS by som mal len problem.

neni to dobré riešenie tak ako to popisujete, minerálna ani sklená vlna nemajú čo robiť v difúzne otvorenom systéme pretože Vám tá vlna zvlhne a stratí tepelnú izoláciu a splesnivie - nie je na to stavaná, tam kde sa dáva vlna sa musí robiť parozábrana, čo vo vašom prípade rovnako nepripadá do úvahy pretože vám zhnije drevo v strope a máte po strope /to sa nemôže robiť pre staré drevené stropy/
miroslav1323 Vám radí dobre. Vo vašom prípade Vášho stropu to spravne presne tak ako Vám radí miroslav, t.j. nafúkajte tam celulózu
Martin1310
12.03.13,16:24
neni to dobré riešenie tak ako to popisujete, minerálna ani sklená vlna nemajú čo robiť v difúzne otvorenom systéme pretože Vám tá vlna zvlhne a stratí tepelnú izoláciu a splesnivie - nie je na to stavaná, tam kde sa dáva vlna sa musí robiť parozábrana, čo vo vašom prípade rovnako nepripadá do úvahy pretože vám zhnije drevo v strope a máte po strope /to sa nemôže robiť pre staré drevené stropy/
miroslav1323 Vám radí dobre. Vo vašom prípade Vášho stropu to spravne presne tak ako Vám radí miroslav, t.j. nafúkajte tam celulózu

pokial sa dava vlna z vonku tak tam žiadna parozábrana nikam nejde a strop zostáva stále dyfúzne otvorený aj z touto izoláciou takže to nieje problém.Jediný dyfuzny odpor tam je tá betonová mazanina ale pokial nespôsobovala problém doteraz tak nieje dôvod aby ho spôsobovala ani po položení izolacie.Problem je ako a či zachovať poval pochôdzny.
alltracboy
12.03.13,18:19
pokial mineralna vlna nema co robit v difuzne otvorenom systeme tak zjem tie zvysky co mi ostali zo zateplenia. to skor zhnije celuloza ako mineralna vlna.
Martin1310
12.03.13,18:50
Ked tak nad tým dumám tak v prípade použitia celulozy sa nepoužije žiadna parozábrana.
Takže vlhkosť sa dostane cez celulozu a v jej vrchnej vrstve alebo na spodnej strane vrchného záklopu kde je už neizolované prostredie (teda zima) by sa kludne mohla zrážať.Dôsledkom by bolo vlhnutie celulozy a jej sadanie. Teoreticky....či sa to deje to neviem.Ono zrejme dosť záleží od konkretnej situácie,kedysi sa bežne izolovalo bez parozábran a neviem o žiadnom masívnom rozpadávaní sa stropov.Pri strešných konštrukciách viem o problémoch z vlhkostou ale pri týchto trámových stropoch som ešte nepočul žeby boli taketo problémy.
petermikuláš
12.03.13,19:52
pokial mineralna vlna nema co robit v difuzne otvorenom systeme tak zjem tie zvysky co mi ostali zo zateplenia. to skor zhnije celuloza ako mineralna vlna.

nerozumiete vôboc tomu čo som chcel povedať, problém minerálnej vlny v difúzne otvorených systémoch je ten, že je dosť nasiakavá po prvé no a o druhé tá nasiakvosť má práve u nej najväčší vplyv na pokles izolačných vlastností. všeobecne platí, že už 5% vlhkosti znižuje jej tepelnoizolačné vlastnosti o 50 %, čo si asi myslíte, že prečo sa vlna teda izoluje parozábranami, len tak?
inak kľudne nech si každý spraví ako chce, ja som sa snažil poradiť, ale hneď sa tu musia navážať do mňa "superodborníci" ktorí idú jesť vatu a pod. - dobrú chuť.
Inak len tak pre doplnenie, ja som celulózu doma nedával
petermikuláš
12.03.13,19:59
a ešte doplním nakoniec /a už tu viac neprispievam/ - to, že niekto ešte nevidel splesnivenú minerálnu vatu, či prípadne niekto "ešte nepočul o problémoch z vlhkostou pri týchto trámových stropoch" - to žiaľ ešte neznamená, že sa tak nedeje.
alltracboy
12.03.13,20:10
taky isty pokles tepelnoizolacnych vlastnosti bude mat aj celuloza , lebo je to len pomlety papier. Podstatne je dat odspodu, idealne zvnutra parozabranu a potom tam moze byt kludne aj EPS.
alltracboy
12.03.13,20:14
no to si presne vystihol. Medzi vatou a celulozou je rozdiel akurat tak v cene a pouzitom materiale. kondezovat to moze v jednom aj druhom.
Martin1310
12.03.13,20:23
petermikuláš šak sa nejeduj ale ked zakryješ dyfuzne otvorený strop dyfuzne otvorenou izoláciou tak sa nič nedeje a všetko je ok.Para nemá dôvod sa zdržovať vo vate ktorá je zvonku odvetraná voda totižto v akomkolvek skupenstve má tendenciu sa odpariť do vzduchu nemá dôvod ostávať vo vate.Vo vate by ostale jedine v prípade že by bola z vrchu dyfuzne uzavretá a vodná para by sa nemala kam odpariť.To ale nieje tento prípad.

Vodná para sa cez stropnú konštrukciu bude dostávať do izolacie ovela pomalšie ako bude schopná sa na druhej strane odparovať čiže celková bylancia bude pozitývna v tom zmysle že vata bude mať večší úbytok ako prísun vlhkosti takže bude suchá.

Dúfam že je to zrozumitelné,neviem ako jednoduchšie by som to popisal.